Finansowe wsparcie dla rodziców: zasiłek rodzinny i opiekuńczy

17.04.2018.
Finansowe wsparcie dla rodziców: zasiłek rodzinny i opiekuńczy
Zasiłek rodzinny oraz zasiłek opiekuńczy to dwa świadczenia bardzo chętnie wybierane przez norweskich podatników. Ich głównym celem jest finansowe wsparcie rodziców przy opiece nad dziećmi. Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na temat tych dwóch świadczeń.
Zasiłek rodzinny to świadczenie socjalne dla rodziców dzieci w wieku do 18 lat.

Zasiłek opiekuńczy
to podstawowe świadczenie socjalne dla rodziców dzieci od 13. do 23 miesiąca życia. Zasiłek opiekuńczy można pobierać razem z zasiłkiem rodzinnym. Łącznie to 8 470 NOK na dziecko.
Reklama
Urzędem zajmującym się wypłata zasiłku jest NAV i aby otrzymać oba świadczenia, należy spełnić konkretne wymogi. Są one podobne w obu przypadkach, co obrazuje poniższa tabela.
zasiłek rodzinny zasiłek opiekuńczy
- zatrudnienie na umowę o pracę
- własna działalność gospodarcza
- pobieranie zasiłków równoważnych z dochodem
odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w Norwegii
wspólny stały adres zamieszkania z dzieckiem w wieku 0-18 lat wspólny stały adres zameldowania z dzieckiem w wieku 13-23 miesięcy
- dziecko przebywa w domu z opiekunem lub uczęszcza do żłobka nieobjętego dofinansowaniem państwowym
- oboje rodziców przynależą do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii lub w innym kraju EOG przez minimum 5 lat

Stawka oraz okres pobierania zasiłku

Osoby pobierające zasiłek rodzinny otrzymują co miesiąc 970 NOK na każde dziecko, mogą też ubiegać się o spłatę świadczenia aż do 3 lat wstecz.  

Stawka zasiłku opiekuńczego to 7 500 NOK co miesiąc na każde dziecko. Można wnioskować o spłatę świadczenia do 3 miesięcy wstecz.

Istotną informacją jest to, że dodatki łączą się, co oznacza, że rodzice dzieci w wieku od 13. do 23 miesiąca życia mogą pobierać jednocześnie zasiłek opiekuńczy i rodzinny.

Osoby, które samotnie sprawują opiekę nad dziećmi, mogą ubiegać się o tak zwany rozszerzony zasiłek rodzinny. Przysługuje on samotnemu rodzicowi bez względu na liczbę dzieci i wynosi 970 NOK.  

Dokumentacja

Tak jak w kwestii wymogów, które trzeba spełnić, dokumentacja, by otrzymać zasiłki, jest podobna w obu przypadkach.
zasiłek rodzinny zasiłek opiekuńczy
akty narodzin dzieci (na druku unijnym lub przetłumaczone na jęz. norweski lub angielski)
odcinki z pensji za bieżący rok podatkowy
rejestracja lub pozwolenie na pobyt w Norwegii
dokument tożsamości wnioskującego (może być paszport lub dowód osobisty)
dokumentacja potwierdzająca zatrudnienie (umowa o pracę, bilans od księgowego przy działalności gospodarczej)
zestawienia roczne za ubiegłe lata pracy w Norwegii zestawienia roczne za ubiegły rok pracy w Norwegii
zaświadczenie z ZUS/KRUS potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez min. 5 lat
Osoby będące w związku małżeńskim mają obowiązek przedłożenia również aktu małżeństwa, który musi być przetłumaczony na język angielski lub norweski, bądź wydany na druku unijnym.

Świadczenia norweskie a polskie

Nie ma obowiązku rezygnacji z polskich świadczeń na rzecz norweskich i odwrotnie. W sytuacji rodzin wielodzietnych, gdy na jedno dziecko pobierany jest zasiłek norweski, a na resztę 500+ w Polsce, NAV pomniejsza ostateczną kwotę świadczenia o różnicę wynikającą z dodatku na dzieci w kraju ojczystym. Przykładowo: rodzic posiadający trójkę dzieci, któremu przysługuje 500+ na dwoje z nich, otrzyma z Norwegii świadczenie pomniejszone o 1 000 zł wypłacone w Polsce.     

Jeśli nie wnioskowaliśmy o zasiłek, do którego nabyliśmy prawo, możemy ubiegać się o spłatę za poprzednie okresy. Jeśli w tym czasie pobieraliśmy świadczenie na dzieci w Polsce, to urząd norweski wypłaci różnicę między zasiłkami za ten okres. To nie my jednak decydujemy, w jakim kraju pobieramy zasiłek rodzinny na dziecko. Sprawą zajmuje się NAV i odpowiedni urząd w Polsce, które określają pierwszeństwo wypłaty świadczeń. Wpływ na pierwszeństwo ma to, gdzie mieszkają dzieci i czy drugi rodzic jest w Polsce aktywny zawodowo. 

Więcej informacji na temat łączenia zasiłków polskich i norweskich znajdziecie tutaj. Zawsze należy pamiętać o tym, że aby zachować prawo do pobierania zasiłków, niezbędne jest spełnienie wszystkich wymogów przez cały okres korzystania ze świadczenia. NAV co roku przeprowadza kontrolę, dlatego należy informować urząd o wszystkich zmianach, aby uniknąć sytuacji, w której konieczne będzie zapłacenie zwrotu niesłusznie otrzymanych świadczeń.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: pixabay/CCO
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
anna bączkowska
anna bączkowska 26-04-2019 09:04

nr jest nieaktualny

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MAREK POL
MAREK POL 18-04-2018 09:31

Roczne dziecko ponad 8000 kr. starsze 6-18 lat 970 kr zenada wystarczy porownac zwykle dzieci zachcianki , misiu za 50 kr a rower za 300 kr z kawalkiem.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl