500+ jako odpowiednik zasiłku rodzinnego w Norwegii – sprawdź, o który możesz się ubiegać

28.05.2018.
500+ jako odpowiednik zasiłku rodzinnego w Norwegii – sprawdź, o który możesz się ubiegać
Odkąd w Polsce wprowadzono zasiłek 500+, w Norwegii uległy zmianie zasady pobierania świadczenia na dzieci osób, które nie są norweskimi obywatelami. Obecnie duży wpływ na to, czy przysługuje ci zasiłek rodzinny w kraju fiordów, ma aktywność zawodowa drugiego rodzica w Polsce. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wszystko wyjaśniamy w artykule.

Zasady pobierania zasiłku rodzinnego w Norwegii

Zasiłek rodzinny przysługuje na każde dziecko przebywające w Norwegii lub będące obywatelem norweskim. Jednak można także wnioskować o zasiłek na dziecko, które przebywa w innym kraju EOG, pod warunkiem, że jeden z rodziców pracuje w Norwegii na umowę o pracę oraz systematycznie odprowadza składki społeczne (trygdeavgift) w tym kraju. O spłatę zasiłku można wnioskować do 3 lat kalendarzowych wstecz. Musisz wiedzieć także, że zasiłek rodzinny przysługuje po pierwszym przepracowanym miesiącu w Norwegii. Dokumentacja, którą należy załączyć do podania, zależy od miejsca zamieszkania dziecka.
Reklama
DOKUMENTY, KTÓRE NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO PODANIA:
ZAWSZE - Akt urodzenia dziecka
- Rejestracja pobytu osoby wnioskującej (rodzica pracującego w Norwegii)
DODATKOWE DOKUMENTY, GDY OD MOMENTU WNIOSKOWANIA O ZASIŁEK:
DZIECKO MIESZKAŁO W INNYM KRAJU EOG, ALE OBECNIE MIESZKA W NORWEGII
DZIECKO MIESZKA W NORWEGII - Rejestracja pobytu dziecka
DZIECKO MIESZKA W INNYM KRAJU EOG - Podanie dotyczące zasiłku rodzinnego według konwencji EOG
- Akt małżeństwa (jeżeli osoba wnioskująca ma żonę/męża)
- Umowa o pracę
- Roczne zestawienie dochodów od pracodawcy za lata, za które ubiegasz się o spłatę zasiłku
- Odcinki z pensji za obecny rok podatkowy
- Dokument tożsamości

Zasady pobierania zasiłku rodzinnego w Polsce

Zasiłek rodzinny w Polsce przysługuje każdemu na drugie, trzecie i kolejne dzieci bez względu na zarobki rodziców. Natomiast, w przypadku gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, to zasiłek przysluguje także na pierwsze dziecko. Jednak zasady pobierania 500+ w Polsce są nieco inne w sytuacji, gdy jeden z rodziców pracuje w Norwegii.  

Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi jest aktywny zawodowo w Polsce:

Aktywnością zawodową nazywa się zatrudnienie na umowę o pracę lub zlecenie, regularne opłacanie składek KRUS lub pobieranie opodatkowanego zasiłku np. zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku macierzyńskiego. W momencie, gdy jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi jest aktywny zawodowo w Polsce, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym mieszkają dzieci. W takiej sytuacji można wnioskować w Norwegii o zasiłek na dzieci, jednak przysługuje on wówczas tylko na pierwsze dziecko, na które nie przysługuje zasiłek w Polsce. Zasiłek na pierwsze dziecko będzie pomniejszony o różnicę między zasiłkiem pobieranym w Polsce a zasiłkiem rodzinnym w Norwegii. O świadczenie na kolejne dzieci trzeba wnioskować w Polsce.

Mimo że przysługuje ci zasiłek rodzinny tylko na jedno dziecko w Norwegii, to musisz wnioskować o zasiłek na wszystkie dzieci.

Różnica między zasiłkami

Norwegia może wypłacać świadczenie na pierwsze dziecko, jednak będzie ono pomniejszone o różnicę między zasiłkiem pobieranym w Polsce a tym, który przysługuje w Norwegii. Oznacza to, że jeżeli pobierasz 500+ (ok. 1095 NOK) w Polsce na drugie dziecko, to na pierwsze dziecko w Norwegii przysługuje ci zasiłek 970 NOK pomniejszony o różnicę między zasiłkami tj. 970 – (1095-970) = ok. 845 NOK. Natomiast w sytuacji, gdy pobierasz 500+ (ok. 1095 NOK) na drugie i trzecie dziecko, to na pierwsze dziecko w Norwegii przysługuje ci 970 NOK pomniejszone o obie różnice między zasiłkami tj. 970 NOK – 2x(1095-970) = ok.720 NOK itd.

Obliczenia dokładniej wyjaśnia poniższa tabela:
Liczba dzieci Kwota przysługująca na jedno dziecko w Norwegii Kwota przysługująca na jedno dziecko w Polsce Przybliżona różnica między zasiłkami Przybliżona ostateczna kwota na pierwsze dziecko w Norwegii
1 970 NOK 500 PLN
(ok. 1095 NOK)
0 NOK 970 NOK
2 125 NOK 845 NOK
3 250 NOK 720 NOK
4 375 NOK 595 NOK
5 500 NOK 470 NOK
6 625 NOK 345 NOK
Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi nie jest aktywny zawodowo:

W takiej sytuacji pierwszeństwo do wypłacania świadczenia na wszystkie dzieci ma kraj, w którym pracuje jeden z rodziców, czyli Norwegia.

Nie można samodzielnie wybrać kraju, który będzie wypłacał świadczenia.

Jeżeli jesteś rodzicem i sprawujesz opiekę nad nieletnim dzieckiem lub dziećmi, to możesz wnioskować o zasiłek rodzinny. Trzeba pamiętać, że każda zmiana mająca wpływ na twoje prawo do pobierania zasiłku w Polsce lub Norwegii, powinna zostać zgłoszona do urzedu. Urzędy komunikują się ze sobą, więc jeżeli będziesz pobierać świadczenie w jednym kraju, w sytuacji, gdy powinieneś pobierać je w innym, urząd może zażądać zwrotu wypłąconych pieniędzy. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 05-03-2019 08:16

Ma znaczenie czy matka dziecka pracuje w Polsce czy też nie.
Podstawową zasadą jest, że nie można pobierać zasiłku rodzinnego zarówno z Norwegii jak i z Polski. Kolejną zasadą jest, że pierwszeństwo do wypłaty świadczenia ma kraj, w którym pracuje rodzic. Oznacza to, że jeżeli jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi nie pracuje w Polsce to zasiłek na wszystkie dzieci powinna wypłacać Norwegia. A trzecią zasadą jest to, że powinno się pobierać zasiłek, który jest wyższy. Oznacza to, że jeżeli jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi pracuje w Polsce, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia na 2, 3 i kolejne dzieci ma Polska, ponieważ zasiłek z Polski jest większy, a w Norwegii można pobierać zasiłek na 1 dziecko, na które nie przysługuje 500+ w Polsce.

Zgłoś komentarz
SirLansALot
SirLansALot 04-03-2019 17:51

monikaplewa2905@gmail.com napisał:
Witam serdecznie,mam pytanie dotyczące zasiłku 500+. Sprawa wygląda następująco,mąż pracuje w Norwegii i pobiera zasiłek rodzinny w wysokości 970k na każde dziecko(2dzieci),czy ja jako osoba niepracujaca bez prawa do jakiegokolwiek zasiłku mam prawo wnioskować o przyznanie i pobieranie 500+?

Przpisy jasno mówią, że dla pobierajacych zasiłek zagranicą nie ma 500+.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Asia Wąsowska
Asia Wąsowska 04-03-2019 17:35

NIe mozna jednoczesnie pobierac dwóch zasiłków w PL i NO. Nie ma znaczenia czy pracujesz czy nie. Moja znajoma miala taka sama sytuację jej facet pobieral w NO zasilek na dziecko a ona nie pracowała i nie przyznano jej 500+ . No chyba ze powiesz ze jestes samotną matką ale to wtedy musisz miec zasądzone alimenty.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
patryk kowal
patryk kowal 29-05-2018 12:19

Szkoda, że nie napisaliście o tym zanim NAV pozabierał bezprawnie ludziom pieniądze z tytułu 500+

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl