500+ jako odpowiednik zasiłku rodzinnego w Norwegii – sprawdź, o który możesz się ubiegać

28.05.2018.
500+ jako odpowiednik zasiłku rodzinnego w Norwegii – sprawdź, o który możesz się ubiegać
Odkąd w Polsce wprowadzono zasiłek 500+, w Norwegii uległy zmianie zasady pobierania świadczenia na dzieci osób, które nie są norweskimi obywatelami. Obecnie duży wpływ na to, czy przysługuje ci zasiłek rodzinny w kraju fiordów, ma aktywność zawodowa drugiego rodzica w Polsce. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wszystko wyjaśniamy w artykule.

Zasady pobierania zasiłku rodzinnego w Norwegii

Zasiłek rodzinny przysługuje na każde dziecko przebywające w Norwegii lub będące obywatelem norweskim. Jednak można także wnioskować o zasiłek na dziecko, które przebywa w innym kraju EOG, pod warunkiem, że jeden z rodziców pracuje w Norwegii na umowę o pracę oraz systematycznie odprowadza składki społeczne (trygdeavgift) w tym kraju. O spłatę zasiłku można wnioskować do 3 lat kalendarzowych wstecz. Musisz wiedzieć także, że zasiłek rodzinny przysługuje po pierwszym przepracowanym miesiącu w Norwegii. Dokumentacja, którą należy załączyć do podania, zależy od miejsca zamieszkania dziecka.
Reklama
DOKUMENTY, KTÓRE NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO PODANIA:
ZAWSZE - Akt urodzenia dziecka
- Rejestracja pobytu osoby wnioskującej (rodzica pracującego w Norwegii)
DODATKOWE DOKUMENTY, GDY OD MOMENTU WNIOSKOWANIA O ZASIŁEK:
DZIECKO MIESZKAŁO W INNYM KRAJU EOG, ALE OBECNIE MIESZKA W NORWEGII
DZIECKO MIESZKA W NORWEGII - Rejestracja pobytu dziecka
DZIECKO MIESZKA W INNYM KRAJU EOG - Podanie dotyczące zasiłku rodzinnego według konwencji EOG
- Akt małżeństwa (jeżeli osoba wnioskująca ma żonę/męża)
- Umowa o pracę
- Roczne zestawienie dochodów od pracodawcy za lata, za które ubiegasz się o spłatę zasiłku
- Odcinki z pensji za obecny rok podatkowy
- Dokument tożsamości

Zasady pobierania zasiłku rodzinnego w Polsce

Zasiłek rodzinny w Polsce przysługuje każdemu na drugie, trzecie i kolejne dzieci bez względu na zarobki rodziców. Natomiast, w przypadku gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, to zasiłek przysluguje także na pierwsze dziecko. Jednak zasady pobierania 500+ w Polsce są nieco inne w sytuacji, gdy jeden z rodziców pracuje w Norwegii.  

Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi jest aktywny zawodowo w Polsce:

Aktywnością zawodową nazywa się zatrudnienie na umowę o pracę lub zlecenie, regularne opłacanie składek KRUS lub pobieranie opodatkowanego zasiłku np. zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku macierzyńskiego. W momencie, gdy jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi jest aktywny zawodowo w Polsce, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym mieszkają dzieci. W takiej sytuacji można wnioskować w Norwegii o zasiłek na dzieci, jednak przysługuje on wówczas tylko na pierwsze dziecko, na które nie przysługuje zasiłek w Polsce. Zasiłek na pierwsze dziecko będzie pomniejszony o różnicę między zasiłkiem pobieranym w Polsce a zasiłkiem rodzinnym w Norwegii. O świadczenie na kolejne dzieci trzeba wnioskować w Polsce.

Mimo że przysługuje ci zasiłek rodzinny tylko na jedno dziecko w Norwegii, to musisz wnioskować o zasiłek na wszystkie dzieci.

Różnica między zasiłkami

Norwegia może wypłacać świadczenie na pierwsze dziecko, jednak będzie ono pomniejszone o różnicę między zasiłkiem pobieranym w Polsce a tym, który przysługuje w Norwegii. Oznacza to, że jeżeli pobierasz 500+ (ok. 1095 NOK) w Polsce na drugie dziecko, to na pierwsze dziecko w Norwegii przysługuje ci zasiłek 970 NOK pomniejszony o różnicę między zasiłkami tj. 970 – (1095-970) = ok. 845 NOK. Natomiast w sytuacji, gdy pobierasz 500+ (ok. 1095 NOK) na drugie i trzecie dziecko, to na pierwsze dziecko w Norwegii przysługuje ci 970 NOK pomniejszone o obie różnice między zasiłkami tj. 970 NOK – 2x(1095-970) = ok.720 NOK itd.

Obliczenia dokładniej wyjaśnia poniższa tabela:
Liczba dzieci Kwota przysługująca na jedno dziecko w Norwegii Kwota przysługująca na jedno dziecko w Polsce Przybliżona różnica między zasiłkami Przybliżona ostateczna kwota na pierwsze dziecko w Norwegii
1 970 NOK 500 PLN
(ok. 1095 NOK)
0 NOK 970 NOK
2 125 NOK 845 NOK
3 250 NOK 720 NOK
4 375 NOK 595 NOK
5 500 NOK 470 NOK
6 625 NOK 345 NOK
Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi nie jest aktywny zawodowo:

W takiej sytuacji pierwszeństwo do wypłacania świadczenia na wszystkie dzieci ma kraj, w którym pracuje jeden z rodziców, czyli Norwegia.

Nie można samodzielnie wybrać kraju, który będzie wypłacał świadczenia.

Jeżeli jesteś rodzicem i sprawujesz opiekę nad nieletnim dzieckiem lub dziećmi, to możesz wnioskować o zasiłek rodzinny. Trzeba pamiętać, że każda zmiana mająca wpływ na twoje prawo do pobierania zasiłku w Polsce lub Norwegii, powinna zostać zgłoszona do urzedu. Urzędy komunikują się ze sobą, więc jeżeli będziesz pobierać świadczenie w jednym kraju, w sytuacji, gdy powinieneś pobierać je w innym, urząd może zażądać zwrotu wypłąconych pieniędzy. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Alicja30
Alicja30 08-07-2019 17:07

Odpowiednie dokumenty wymagane przez NAV o nie pobieraniu zasiłku na dzieci w Polsce, przedłożone w terminie.Nigdy do głowy by mi nie przyszło " ciągnąć" zasiłki z dwóch Państw. Dlatego dziwi mnie to, że nagle mam starać sie o 500+ w Polsce.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 08-07-2019 12:25

Alicja30 napisał:
Mąż 6 lat pracuje w Norwegii i stamtąd otrzymywalismy zasilek na dzieci.W zeszłym tygodniu dostaliśmy pismo, ze na syna (14lat) zasiłek wypłacany bedzie tylko do sierpnia.Na córkę ( 18 lat w czerwcu) zasilek skonczyl się co jest zrozumiale.Dlaczego Norwegia odmawia wyplaty zasilku na młodsze dziecko i sugeruje złożenie dokumentów na 500+ w Polsce.Maz pracuje w Noreskiej firmie na umowę o pracę.

Dlatego, kumo, ze owi sprytni polscy fachowcy skladaja podania w obu krajach.
Tak na moj chlopski rozum to trzeba przedstawic zaswiadczenie, ze nie pobiera sie zasilku na dziecko w Polsce ani nie sklada sie podania o taki zasilek.
No, ale ja tam nie wiem dokladnie. Moze jakowes chlopy abo niewiasty co wiedza lepiej, sie wypowiedza.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Alicja30
Alicja30 08-07-2019 08:51

Mąż 6 lat pracuje w Norwegii i stamtąd otrzymywalismy zasilek na dzieci.W zeszłym tygodniu dostaliśmy pismo, ze na syna (14lat) zasiłek wypłacany bedzie tylko do sierpnia.Na córkę ( 18 lat w czerwcu) zasilek skonczyl się co jest zrozumiale.Dlaczego Norwegia odmawia wyplaty zasilku na młodsze dziecko i sugeruje złożenie dokumentów na 500+ w Polsce.Maz pracuje w Noreskiej firmie na umowę o pracę.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 06-07-2019 01:25

Satan napisał:

Na chlopski rozum - 1 dziecko, 1 barnetrygd w jednym kraju.
Wot i cala filozofia.


No właśnie! Tylko zaczyna się rozgrywka o tłumaczenie słówek byle dostać więcej. A nuż się uda. Bo może zasiłek to nie zasiłek tylko dodatek? A dodatek to tylko dodatek czy aż dodatek? I kładę głowę, że to nie pytania od ludzi którym naprawdę brakuje na mleko dla dziecka...
To się chyba nigdy nie skończy tak samo jak jazda po pijaku, \"awanturujący się Polacy na pokładzie samolotu\", wieczne narzekania czy pytania na forach zamiast trochę poszperać w internecie i znaleźć odpowiedź... Trzymam kciuki za Was ludzie żebyście się opamiętali.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 04-07-2019 07:52

ankawin napisał:
Witam. Mąż pracuje w Norwegii, a ja opiekuję się dwójką dzieci i mieszkamy w Polsce. Pobieramy rodzinne z Norwegii, na dwójkę dzieci. Czy wg. ustawy o nowym 500+ przysługuje nam, czy też nie?

Najlepiej isc do pracy, wtedy problem pieniezny sie rozwiaze, a maz nie bedzie musial pracowac za dwoch.

Na chlopski rozum - 1 dziecko, 1 barnetrygd w jednym kraju.
Wot i cala filozofia.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ankawin
ankawin 03-07-2019 18:18

Witam. Mąż pracuje w Norwegii, a ja opiekuję się dwójką dzieci i mieszkamy w Polsce. Pobieramy rodzinne z Norwegii, na dwójkę dzieci. Czy wg. ustawy o nowym 500+ przysługuje nam, czy też nie?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 05-03-2019 08:16

Ma znaczenie czy matka dziecka pracuje w Polsce czy też nie.
Podstawową zasadą jest, że nie można pobierać zasiłku rodzinnego zarówno z Norwegii jak i z Polski. Kolejną zasadą jest, że pierwszeństwo do wypłaty świadczenia ma kraj, w którym pracuje rodzic. Oznacza to, że jeżeli jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi nie pracuje w Polsce to zasiłek na wszystkie dzieci powinna wypłacać Norwegia. A trzecią zasadą jest to, że powinno się pobierać zasiłek, który jest wyższy. Oznacza to, że jeżeli jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi pracuje w Polsce, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia na 2, 3 i kolejne dzieci ma Polska, ponieważ zasiłek z Polski jest większy, a w Norwegii można pobierać zasiłek na 1 dziecko, na które nie przysługuje 500+ w Polsce.

Zgłoś komentarz
SirLansALot
SirLansALot 04-03-2019 17:51

monikaplewa2905@gmail.com napisał:
Witam serdecznie,mam pytanie dotyczące zasiłku 500+. Sprawa wygląda następująco,mąż pracuje w Norwegii i pobiera zasiłek rodzinny w wysokości 970k na każde dziecko(2dzieci),czy ja jako osoba niepracujaca bez prawa do jakiegokolwiek zasiłku mam prawo wnioskować o przyznanie i pobieranie 500+?

Przpisy jasno mówią, że dla pobierajacych zasiłek zagranicą nie ma 500+.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Asia Wąsowska
Asia Wąsowska 04-03-2019 17:35

NIe mozna jednoczesnie pobierac dwóch zasiłków w PL i NO. Nie ma znaczenia czy pracujesz czy nie. Moja znajoma miala taka sama sytuację jej facet pobieral w NO zasilek na dziecko a ona nie pracowała i nie przyznano jej 500+ . No chyba ze powiesz ze jestes samotną matką ale to wtedy musisz miec zasądzone alimenty.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl