500+ a zasiłek rodzinny w Norwegii – sprawdź, który z nich możesz pobierać na dziecko

20.03.2017.
500+ a zasiłek rodzinny w Norwegii – sprawdź, który z nich możesz pobierać na dziecko
Od momentu wprowadzenia ustawy 500+, warunki pobierania norweskiego zasiłku rodzinnego przez Polaków uległy zmianie. Istnieją określone zasady, które regulują wysokość pobieranych świadczeń zarówno w kraju rodzinnym, jak i w Norwegii. Jeżeli zastanawiasz się, który z zasiłków ci przysługuje, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Ogólne zasady pobierania zasiłku rodzinnego w Norwegii

Norweski zasiłek rodzinny przysługuje każdemu dziecku od momentu urodzenia do ukończenia 18. roku życia, jeśli jego rodzic:
  •  pracuje w Norwegii,
  •  odprowadza składki socjalne w Norwegii,
  •  pobiera opodatkowane zasiłki – tj. chorobowy, macierzyński, ojcowski lub dla osób bezrobotnych.
Osoba, która pracuje w Norwegii, ale posiada meldunek z dzieckiem w innym kraju EOG i jest jego prawnym opiekunem, również nabywa prawo do pobierania zasiłku rodzinnego. Jego maksymalna kwota przypadająca na jedno dziecko to 970 NOK. Jeżeli rodzic pobiera również w Polsce podobne świadczenia na dziecko, zostanie mu wypłacona różnica pomiędzy zasiłkiem norweskim a kwotą otrzymywaną z tego tytułu w kraju rodzinnym, jeżeli kwota norweskiego barnetrygd jest wyższa od polskiego „500+”.
Przykładowe uzasadnienie z NAV
Przykładowe uzasadnienie z NAV NAV
Zasiłek rodzinny (barnetrygd) od 1 kwietnia 2016
W Twoim przypadku Norwegia wypłaci różnicę między zasiłkiem rodzinnym a zasiłkiem, który jest wypłacany przez kraj Unii Europejskiej w którym mieszka dziecko. Powodem takiej sytuacji jest to, że jedno z rodziców pracuje w Norwegii, a drugie pracuje w kraju zamieszkania dziecka. Z tego powodu państwo zamieszkania dziecka powinno wypłacić zasiłek, podczas gdy Pan/Pani otrzyma nadwyżkową kwotę z Norwegii ponieważ norweski zasiłek rodzinny jest wyższy.
Przykładowe uzasadnienie z NAV
Przykładowe uzasadnienie z NAV
Nadwyżkowa kwota jest stała. Jest ustalana raz do roku na podstawie zmian stawek i waluty. Ewentualne nadpłaty zasiłku rodzinnego będą odejmowane od późniejszych wpłat. Ewentualna niedopłata będzie wypłacona w styczniu w związku z corocznym ustaleniem stawki.

Z powodu zmian prawnych w Polsce z dn. 1.04.2016 dot. zasiłku na dziecko, odjęliśmy 500 złotych od comiesięcznego norweskiego zasiłku rodzinnego. Zasiłek, do którego mają państwo prawo w swoim państwie jest potrącany od zasiłku norweskiego, a kwoty są obliczane kursu waluty z dn. 31.12.2016. Z dniem 1.04.2016 norweski zasiłek rodzinny wynosi 910 koron miesięcznie.

Ma Pan/Pani zapewniony zasiłek rodzinny w maksymalnej wysokości do jakiego jest Pan/Pani uprawniony. Jeśli Państwo jeszcze się nie ubiegali o zasiłek w Polsce, zachęcamy aby to Państwo zrobili, gdyż Polska jest głównym krajem do wypłacenia zasiłku.
Reklama

A jeśli mamy dwoje dzieci?

Polska ustawa 500+ zakłada wypłatę świadczeń rodzinnych dopiero na drugie dziecko. Załóżmy zatem, że potencjalną osobą, która się o te świadczenia ubiega, jest Pani Ewa. Pracuje ona w Norwegii od 1 stycznia 2015 roku, a w Polsce mieszka jej bezrobotny mąż oraz dwójka dzieci: dwuletnia Ania i ośmioletni Bartek. Od 1 lutego 2015 do końca marca 2016 zasiłek rodzinny zostanie wypłacony przez państwo norweskie na dwójkę dzieci. Natomiast od 1 kwietnia 2016 (od momentu, kiedy 500+ zostało wprowadzone) świadczenie rodzinne na młodsze dziecko będzie wypłacane w Polsce, a na starsze w Norwegii.

Jeżeli rodzice pracują?

Zasady zmieniają się w przypadku, kiedy zarówno ojciec, jak i matka pracują bądź jedno z nich pobiera świadczenia z KRUS-u. W takiej sytuacji wszystko zależy od tego, gdzie przebywają dzieci. Jeśli ich miejscem zamieszkania jest Norwegia, to prawo do wypłacenia zasiłku rodzinnego automatycznie ma państwo norweskie. Jeśli natomiast dzieci mieszkają w Polsce, to zasiłek na pierwsze dziecko wypłaca państwo norweskie, natomiast drugie (i każde kolejne) korzysta ze świadczeń 500+.

WAŻNE:

•w Polsce prawo do świadczenia rodzinnego 500+ na pierwsze dziecko nabywa się tylko, jeżeli nie przekroczono określonego w ustawie dochodu maksymalnego

•Zasiłek na pierwsze dziecko należy pobierać w Norwegii

•w sytuacji, kiedy jedno z dzieci ma ukończone 18 lat, nie przysługuje mu już prawo do świadczeń rodzinnych.

Podsumowanie

Jak widać, wprowadzenie w życie ustawy 500+ nie ogranicza w zupełności prawa do pobierania świadczeń rodzinnych z Norwegii. Zawsze jednak warto zwrócić uwagę na to, jakie konkretnie warunki muszą spełnić dane osoby w zależności od wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania i liczby posiadanych dzieci.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.

Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym


Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
BeataS85
BeataS85 27-07-2017 07:45

Witam chciałabym się dołączyć.. ja miałam taka sytuację.. moj maz pracuje w NO i tam mielismy caky czas zasilek rodzinny na 2 dzieci. ja z dziecmi mieszkam w Polsce.w kwietniu u maju 2016 jeszcze miałam umowę w PL a od czerwca bylam bezrobotna. od września do listopada miałam przez 3 miesiące wpłacony zasiłek dla bezrobotnych. ja nigdy nie pobieralam 500+ dla dzieci bo jak to weszło to mi mówiono że jak się ma z Norwegii to w PL nie przysługuje. więc nie braliśmy. I teraz mój mąż ma do zwrotu do NAV za ten okres co byłam w zatrudnieniu i na zasilku dla bezrobotnych. mimo że nie otrzymywaliwmy 500+ w Polsce. heh i jesteśmy stratami bo za te miesiące trzeba oddać a w PL nie wypłaca wstecz 500+ to masakra jakaś.. tu mówią że się nie należy a Norwegia każe zwracać

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 17-07-2017 07:55

IWONA NAWROCKA napisał:
Mąż pobiera zasiłek w Norwegii na troje dzieci .Ja nie pracuję , nie pobierałam i nie pobieram 500+.Czy mam składać wniosek w Polsce ? Czy mąż bedzie zwracał jakieś pieniadze do NAV

W przypadku, gdy matka dzieci nie pracuje w Polsce, a ojciec pracuje w Norwegii zasiłek wypłaca kraj, w którym wykonywana jest praca, mianowicie Norwegia. Gdyby pracowała Pani w Polsce, wówczas świadczenie powinno być wypłacane przez kraj, w którym mieszkają dzieci.

Więcej informacji: www.multinor.no

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Mariusz M
Mariusz M 16-07-2017 19:47

Jeżeli złożysz wniosek na 500+w Polsce i je dostaniesz,niestety będziesz musiała zwrócić rodzinne w Norwegii.Norwegia kierując się dobrem dzieci,każe składać tam gdzie finansowo jest korzystniej dla dzieci i taką własnie decyzję wysyła.Nie możesz pobierać rodzinnego w Norwegii i jednocześnie 500+w Polsce.Urzędy wysyłają i sprawdzają na bieżąco wszystkie wyłudzenia finansowe Polaków.Wiem co piszę.ponieważ musieliśmy zwrócić za 4 miesiące zasiłku

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
IWONA NAWROCKA
IWONA NAWROCKA 05-06-2017 20:43

Mąż pobiera zasiłek w Norwegii na troje dzieci .Ja nie pracuję , nie pobierałam i nie pobieram 500+.Czy mam składać wniosek w Polsce ? Czy mąż bedzie zwracał jakieś pieniadze do NAV

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Robek 10
Robek 10 30-05-2017 22:24

Witam. Przykład dzieci w wieku dwa i osiem lat to sprawa prosta bo wiele jeszcze lat przed nimi. W mojej sytuacji zmiany nastąpiły szybciej. W Polsce nie można zrezygnować z 500+ na drugie dziecko chociaż tylko przez rok mogłem pobierać gdyż syn kończył 18 lat i wypadałem z prawa na 500+ bo na jedno mi nie przysługuje a córka ma 13 lat i w Norwegii nadal jest objęta świadczeniem. Wszystko było ok do momentu pełnoletności syna ( córka 500+ w Polsce a syn w Norwegii) po tych wszystkich przeliczeniach, potrąceniach itp, itd. Od paru miesięcy już nie mam 500+ w Polsce ale i w Norwegii na córkę nic nie otrzymuję. W tej sytuacji pytanie jest takie. Czy NAV zapomniał że powinienem na jedno dziecko nadal otrzymywać rodzinne a może muszę ponownie składać dokumenty? Może ktoś jest w podobnej sytuacji i zna odpowiedź. Pozdrawiam.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 20.03.2017. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Od 1 lipca nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego
Od 1 lipca nowe przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego

NAV wprowadza zmiany dotyczące norweskiego zasiłku opiekuńczego (kontantstøtte). Od 1 lipca 2017 wprowadzone zostają dodatkowe wymogi i nie wszyscy będą mieć prawo do pobierania świadczenia. Ci, którzy otrzymają kontantstøtte, ...

ZAMKNIJ

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl