To musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym w Norwegii

30.07.2017.
 To musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym w Norwegii
Barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny, to podstawowe świadczenie rodzinne dla osób posiadających dzieci wieku 0-18 lat, o które można się ubiegać w Norwegii. Aby je otrzymać, należy spełnić dwa warunki. Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Wysokość świadczenia wynosi 970 NOK na dziecko. Za wypłacenie tego zasiłku odpowiada Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV). Każdy Polak, który pracuje w Norwegii, powinien mieć świadomość, że ma prawo uzyskać dodatkowe korzyści finansowe, aplikując o uzyskanie świadczeń rodzinnych.

Aby móc otrzymać zasiłek rodzinny w Norwegii, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: 

Pierwszym z nich jest uzyskanie dochodu w Norwegii, od którego odprowadzany jest podatek. Oprócz tego trzeba przynależeć do norweskiego systemu ubezpieczeń (Folketrygden). Dochód można uzyskać z tytułu kontraktu lub umowy o pracę, prowadzenia własnej działalności gospodarczej albo pobierania świadczeń równoważonych z pracą, takich jak: zasiłek chorobowy, rehabilitacyjny, pielęgnacyjny lub dla bezrobotnych. 

Drugim warunkiem jest wspólny adres zameldowania z rodzicem. O zasiłek rodzinny można się ubiegać niezależnie od tego, czy dzieci przebywają razem z rodzicem w Norwegii, czy też w Polsce. Kraj zamieszkania dziecka lub dzieci ma jedynie wpływ na obszerność dokumentacji potrzebnej do aplikowania. W przypadku gdy dziecko urodzi się na terenie Norwegii, zasiłek zostanie przyznany automatycznie.

Program 500+ a norweski zasiłek rodzinny

Wprowadzenie świadczenia 500+ w Polsce spowodowało konieczność określenia pierwszeństwa kraju co do wypłaty zasiłku. W tym celu trzeba określić, czy i gdzie pracuje rodzic dzieci.

– Jeżeli jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi mieszka w Polsce i nie pracuje (też nie jest na KRUS) oraz nie pobiera zasiłku dla bezrobotnych, wówczas zasiłek na pierwsze i kolejne dziecko powinien być pobierany w Norwegii.

 – Jeżeli jeden z rodziców pracuje w Norwegii, drugi w Polsce, pierwszeństwo wypłaty świadczenia na drugie i kolejne dziecko leży po stronie kraju, w którym mieszkają dzieci. Ze względu na zbyt wysoki dochód, zasiłek na pierwsze dziecko należy pobierać w Norwegii.

Jesteś samotnym rodzicem?

Osoby samotne mają prawo aplikować o przyznanie Utvidet barnetrygd, tzw. rozszerzonego zasiłku rodzinnego. Stawka takiego zasiłku wynosi dodatkowe 970 NOK do podstawowej kwoty zasiłku rodzinnego na każde dziecko.

Jakiej dokumentacji wymaga NAV?

• Akt urodzenia dzieci – urząd akceptuje druk unijny lub akt przetłumaczony na język angielski albo norweski,

• Akt małżeństwa – urząd akceptuje druk unijny lub akt przetłumaczony na język angielski lub norweski. Można pobierać świadczenia socjalne, nie będąc w związku małżeńskim, o ile dzieci są zameldowane pod jednym adresem z osobą ubiegającą się o świadczenia,

• Umowa o pracę lub inna dokumentacja potwierdzająca stosunek zatrudnienia – w przypadku własnej działalności gospodarczej w Norwegii, wymagany jest bilans od księgowego. Dokumentacja jest wymagana za cały okres ubiegania się o świadczenia,

• Rejestracja pobytu w Norwegii (registreringsbevis) lub pozwolenie na pobyt (oppholdstillatelse),

• Wszystkie odcinki z pensji za obecny rok podatkowy,

• Roczne zestawienia dochodów od pracodawców za poprzednie lata pracy w Norwegii,

• Dokument tożsamości, dowód osobisty lub paszport osoby, która ubiega się o zasiłek.

Średni czas oczekiwania na rozpatrzenie podania o zasiłek rodzinny wynosi od 12 do 24 miesięcy. Długość czasu rozpatrywania podania nie ma wpływu na wysokość wypłaconego świadczenia.

Dlaczego warto aplikować?

Zasiłek rodzinny to dodatkowe, nieopodatkowane wsparcie dla Polaków pracujących w Norwegii. Złożenie podania o spłatę świadczeń wstecz (nawet do 3 lat) może oznaczać znaczny jednorazowy przypływ gotówki, a comiesięczne dodatkowe świadczenie jest warte tego, by przygotować odpowiednią dokumentację dla NAV. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Mała13

16-08-2020 11:34

Witam, czy jak sie przeprowadze do norwegii z dzieckiem moge starac sie o zasilek jaki? Zaznacze ze jestem po rozwodzie a przeprowadzic sie chce do narzeczonego (nie jest to ojciec dziecka)

MultiNOR Konsultant

02-09-2019 11:11

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko traktowane jest jako aktywność zawodowa, dlatego o zasiłek na dzieci powinni Państwo wnioskować w Polsce.

Irena..

31-08-2019 13:15

Witam, mąż jest pracownikiem rotacyjnym 4 do 6 tyg w Norwegii na 2 tyg w Polsce, więc nie musi rejestrować pobytu w Norwegii. Ja pobieram w Polsce świadczneie pielęgnacyjne, więc nie pracuje a rodzinne według prawa należy nam się w Norwegii. Czy mąż bez rejestracji pobytu może złożyć dokumenty do norweskiego zasiłku rodzinnego? Fizycznie nie ma możliwości tego załatwić, długa historia...

szpaczek2604

09-07-2019 10:24

Witam. Proszę o informacje jak uzyskać zaświadczenie o fakcie nie pobierania zasiłku w Norwegi. Ojciec dziecka pracuje w Norwegi ja w Polsce. Nie jest pobierany zasiłek na dziecko w Norwegi. Z racji tego, że mamy jedno dziecko mogę złożyć wniosek o zasiłek w Polsce. Wiem, że jesli jedno rodziców pracuje za granicą to długo trwa rozpatrzenie wniosków. Chciałabym jakoś to przyspieszyć. I zastanawiam się czy jest coś takiego jak zaświadczenie o nie pobieraniu świadczenia w Norwegi. Jak to załatwić, bo ojciec dziecka widzi jakiś problem w tym.

snekkerek snekkerek

30-05-2019 11:20

MultiNOR napisał:
Osoby pobierające zasiłek rodzinny w Norwegii, które stracą prawo do pobierania tego świadczenia, muszą wysłać pismo z rezygnacją z pobierania zasiłku do NAV. Jeżeli chodzi o wprowadzenie 500+ w Polsce, to będzie ono przysługiwało na wszystkie dzieci, pod warunkiem, że jeden rodzic pracuje w Polsce. Jeżeli jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi pozostaje nieaktywny zawodowo w Polsce, to zasiłek na wszystkie dzieci powinna wypłacać Norwegia.
Jeśli stracą prawo do pobierania zasiłku barnetrygd to NAV automatycznie odbiera tenże zasiłek. Norwegia bardzo dobrze orientuje się w sytuacji świadczeń rodzinnych w Polsce .

MultiNOR Konsultant

30-05-2019 09:40

Osoby pobierające zasiłek rodzinny w Norwegii, które stracą prawo do pobierania tego świadczenia, muszą wysłać pismo z rezygnacją z pobierania zasiłku do NAV. Jeżeli chodzi o wprowadzenie 500+ w Polsce, to będzie ono przysługiwało na wszystkie dzieci, pod warunkiem, że jeden rodzic pracuje w Polsce. Jeżeli jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi pozostaje nieaktywny zawodowo w Polsce, to zasiłek na wszystkie dzieci powinna wypłacać Norwegia.

snekkerek snekkerek

30-05-2019 09:18

Wg mnie to nie musisz nic składać. NAV jest bardzo dobrze poinformowany o sytuacji w Polsce dotyczącej świadczeń rodzinnych. Mimo że w Polsce jeszcze nie są wypłacane zasiłki na pierwsze dziecko to ja już w tym miesiącu nie dostałem barnetrygd w Norwegii. Ale zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam

Syla3

30-05-2019 08:32

Witam
Podpinam się pod pytanie, może ktoś wie więcej. Ja dowiedziałam się, że trzeba wystosować pismo z rezygnacją na adres Nav widniejący na decyzji. Musi być to oficjalne pismo, nie za pomocą strony internetowej Nav,ale może ktoś wie coś wiecej. Trzeba złożyć takową rezygnację, żeby nie oddawać później bo od lipca już nam się nie należy z Norwegii. Pozdrawiam

Grazia53

29-05-2019 20:42

Witam czy mozna zrezygnowac z rodzinnego w Norwegii i jak to zrobić prosze p podpowiedz

fotka823

17-01-2019 20:27

Witam mąz od maja ma umowę w Norwegi a w Polsce pozostaje na umowie zlecenie czy należy mu sie zasiłek na dzieci z Norwegii w Polsce nie pobieramy zasiłku rodzinnego tylko 500+ na drugie dziecko.

Zmieniony ( 12.10.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl