Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wystawa o sztuce zabijania Wydarzenia
marysia@mojanorwegia.pl 17 lipca 2015
11:12

Wystawa o sztuce zabijania

Skomentuj

Niebawem w centrum Oslo ma zostać otwarta wystawa poświęcona zbrodni, jakich przed czterema laty dopuścił się Anders Breivik. Już wywołuje kontrowersje.

Jeden z gmachów rządowych w Oslo na jakiś czas zamieni się w magazyn budzących grozę eksponatów. Z okazji czwartej rocznicy zamachu Andersa Breivika w miejscu, gdzie morderca zabił 8 osób, będzie można zobaczyć przedmioty związane z masakrą, jaką Breivik urządził w Norwegii w 2011 roku. 

Uporać się z pamięcią


Ma to być swego rodzaju ośrodek informacyjny/muzeum, tymczasowo stworzone na 5 najbliższych lat. Co będzie można tutaj zobaczyć? Między innymi fałszywą legitymację policyjną oraz fragmenty furgonetki, w której znajdowała się bomba. Norweski rząd podkreśla, że wszystko zaplanowano z częścią rodzin ofiar Breivika oraz tymi, którzy przeżyli zamach. Założeniem władz jest, by naród norweski uporał się z pamięcią o tamtym wydarzeniu.   


- 22 lipca jest otwartą raną, która boli, i rozumiem, że wielu ludziom trudno będzie zwiedzać tę wystawę - powiedział minister Jan Tore Sanner - Nie możemy i nie powinniśmy zapominać o tej sprawie. Wiedza jest najważniejszym instrumentem przeciwko nienawiści, przemocy i ekstremizmowi.   

Muzeum ma zostać otwarte właśnie 22 lipca, w czwartą rocznicę zamachu Breivika. Zostało ono zaprojektowane przez Tora Einara Fagerlanda z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim.   

Galeria sławy zabójcy


Jednak te specyficzne eksponaty wielu Norwegom przypominają jedynie traumatyczne wydarzenie, do którego niekoniecznie chce się wracać, a nawet jeśli, to nie w taki sposób.   


- To jest godne pożałowania, że ten napastnik będzie w centrum zainteresowania, o co zawsze zabiegał - stwierdza Tor Oesboe, mąż kobiety, zabitej przez Breivika. Obawia się, że wystawa może stać się „galerią sławy" mordercy. 

W sprawie wystawy wypowiedział się również adwokat reprezentujący grupę osób, które przeżyły zamach prawicowego ekstremisty, John Christian Elden. Wyraźnie podkreślił, że jest przeciwny tej wystawie. Stwierdził, że nie do pomyślenia byłaby wystawa rzeczy osobistych Osamy bin Ladena w miejscu zamachu z 11 września 2001, dlatego również idea zaprezentowania takich eksponatów w Oslo nie jest dobrym pomysłem.   


Przypomnijmy, że 22 lipca 2011 roku przed biurem premiera Jensa Stoltenberga i innymi budynkami rządowymi Anders Breivik zabił 8 i ranił 69 osób, detonując bombę wykonaną z nawozu i oleju opałowego. Następnie udał się na wyspę Utøya, gdzie odbywał się obóz dla młodzieży z Norweskiej Partii Pracy, i zabił tam 69 osób i ranił, strzelając z broni palnej.   


Źródła: wyborcza.pl, aftenposten.no, thelocal.no, telegraph.co.uk 
Zdjęcie frontowe: screenshot/dagbladet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas