Nadchodzą wielkie zakupy?

Jeszcze zdążysz z kredytem

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Wydarzenia

Kajakami dookoła Spitsbergenu: takie widoki tylko na dalekiej Północy

Udostępnij
na Facebooku

Wystawę „Kajakami dookoła północnego Spitsbergenu” można obejrzeć w holu Wydziału Filologicznego UG. Nordic Focus Festival/materiały prasowe/ fot. Damian Laskowski

W ramach wydarzenia Nordic Focus Festival, którego szósta edycja odbędzie się w Gdańsku w dniach 27-28 listopada, na miłośników Północy, a w szczególności jej walorów przyrodniczych, w holu Wydziału Filologicznego UG czeka wystawa fotograficzna autorstwa Rafała Króla i Damiana Laskowskiego.
Reklama
Pod koniec czerwca 2016 wyruszyli oni kajakami z Longyearbyen, jedynego miasteczka arktycznej wyspy Spitsbergen, w kilkutygodniową ekspedycję wzdłuż jej wybrzeża. Z dala od brzegu, na otwartym morzu, podróżnicy musieli uważać na sztormy, pływające góry lodowe, a także dzikie zwierzeta, jak ponad tonowe morsy czy orki, które z łatwością mogły wywrócić kajaki. Kadry z ich wyprawy można podziwiać na wystawie „Kajakami dookoła północnego Spitsbergenu”.
Kajakiem dookoła Spitsbergenu.

Kajakiem dookoła Spitsbergenu.Nordic Focus Festival/ materiały prasowe/ fot. Rafał Król

Prace na wystawie pokazują kolory Arktyki, lecz także jej faunę i codzienne czynności związane z funkcjonowaniem podczas ekspedycji, jak zabezpieczanie namiotu przed niedźwiedziami polarnymi. Skąd pomysł na taką ekstremalną wyprawę? – Zobaczyć niedźwiedzia polarnego w zoo to zupełnie co innego, niż zobaczyć go z kajaka 30 metrów od brzegu. A poczuć, jak w odległości kilkuset metrów wynurza się napompowana hala tenisowa, która okazuje się stutonowym wielorybem grenlandzkim, to przeżycie wręcz transcendentalne – tłumaczy pomysłodawca i kierownik wycieczki, Rafał Król.
Takie widoki zastali uczestnicy ekspedycji wokół Spitsbergenu.

Takie widoki zastali uczestnicy ekspedycji wokół Spitsbergenu.Nordic Focus Festival/ materiały prasowe/ fot. Rafał Król

Zdjęcia z okolic Spitsbergenu będzie można oglądać na Uniwersytecie Gdańskim do końca listopada. Nordic Focus Festival poza wystawą przewidział jednak jeszcze wiele innych punktów harmonogramu. Szczegóły programu pod linkiem:
A jeśli komuś nie uda się stawić osobiście w Trójmieście w ostatni weekend listopada, nic traconego – organizatorzy zapowiadają także transmisję online. Szczegóły wkrótce!
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram