Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ćwierć wieku na tronie. W niedzielę Norwegia świętuje 25 lat panowania ”króla ludu” Wydarzenia
konstancja@mojanorwegia.pl 15 stycznia 2016
14:26

Ćwierć wieku na tronie. W niedzielę Norwegia świętuje 25 lat panowania ”króla ludu”

Skomentuj
wikimedia.org - Nebojša Tejić/STA - Creative Commons Attribution 3.0 Unported
17 stycznia mija 25 lat, odkąd król Harald zasiadł na norweskim tronie. Huczne obchody tej rocznicy rozpoczną się już w piątek i potrwają cały weekend. Z tej okazji na Placu Uniwersyteckim i Placu Zamkowym zaplanowano darmowe i dostępne dla wszystkich atrakcje.

Złóż życzenia królowi

W piątek każdy będzie mógł złożyć życzenia i pogratulować królowi Haraldowi i królowej Sonji. Wystarczy stawić się o godzinie 15:00 przed głównym wejściem do Królewskiego Pałacu, gdzie w specjalnym protokole będzie można wpisać swoją wiadomość do pary królewskiej. Dla osób, które nie mogą pojawić się przed pałacem sporządzono również protokół online (dostępny od tej samej godziny).

Tego dnia wizytę parze królewskiej złożą też przedstawiciele norweskich organów władzy i organizacji państwowych – rządu, parlamentu, parlamentu samów, korpusu dyplomatycznego oraz Kościoła Norwegii. Pojawią się także wojewodowie reprezentujący poszczególne gminy, a nawet goście zza granicy – król Szwecji Carl Gustaf wraz królową Silvią oraz królowa Danii Margrethe. Norweska para królewska przyjmie od nich uroczyste gratulacje w małej sali pałacowej.

Królewska msza

Niedzielne świętowanie rozpocznie msza święta, która odbędzie się o godzinie 11:00 w pałacowej kaplicy. Poprowadzi ją biskup stojąca na czele Kościoła Norwegii, Helga Haugland Byfuglien. Pośród wiernych znajdą się członkowie norweskiej rodziny królewskiej, szwedzka para królewska i duńska królowa. Transmisję z mszy będzie można obejrzeć w telewizji na kanale NRK 1.

Festyn z udziałem króla

Na placu pałacowym rozpocznie się jednocześnie wielki rodzinny festyn zimowy. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w narciarstwie, snowboardzie, skokach narciarskich, saneczkarstwie i laserowym biatlonie, a na lodowisku w parku Eidsvoll Plass – łyżwiarstwa figurowego. Ci, którzy nie mają swojego własnego sprzętu będą mogli wypożyczyć narty i deski snowboardowe.

O godzinie 12:45 na plac pałacowy przybędzie rodzina królewska i pozostanie tam do godziny 13:35. Wówczas odbędzie się uroczyste przeniesienie znicza olimpijskiego z placu zamkowego na plac uniwersytecki. Znicz będzie palił się podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które odbędą się w lutym bieżącego roku w Lillehammer.

Między 13:30 a 14:00 na lodowisku Spikersuppa w parku Eidsvoll Plass odbędzie się pokaz łyżwiarstwa figurowego, a o 14:30 na placu pałacowym rozpocznie się show snowboardowy.
Reklama

Koncert Kvammena, Sulele i Thei

Uroczystości na Placu Uniwersyteckim o godzinie 12:30 otworzy prezydent miasta Marianne Borgen, a całą imprezę poprowadzi Erik Solbakken znany z programu Karl Johans gate. Na scenie wystąpią norwescy artyści muzyczni – Daniel Kvammen, Morgan Sulele i Thea, a w warsztatowym namiocie odbędą się kreatywne zajęcia dla najmłodszych. Na Placu Uniwersyteckim pojawią się też budki z jedzeniem i specjalna poczta do wysyłania jubileuszowych pocztówek.

O 15:40 rodzina królewska przespaceruje z Placu Pałacowego w Oslo na Plac Uniwersytecki i do Auli, gdzie przywita ją premier Norwegii Erna Solberg. O 16:00 rozpocznie się koncert muzyki klasycznej. Artyści tacy jak Elias Akselsen, Sissel Kyrkjebø, Tuva Syvertsen, Kirsten Bråten Berg, Toralv Maurstad i Espen Skjønberg zagrają utwory, które wiążą się z historią kraju i społeczeństwa norweskiego w ostatnich 25 latach.

Koncert transmitowany będzie na dużym ekranie na Placu Uniwersyteckim, a wieczorem tego samego dnia w telewizji na NRK 1.


Źródło: kongehuset.no
Zdjęcie frontowe: antibloggeren.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas