wybory

Wyborcze ABC

Udostępnij
na Facebooku
1Wczoraj podaliśmy wam dwa mocne powody, dla których warto zainteresować się norweskimi wyborami lokalnymi. Dzisiaj nie będziemy was przekonywać.


Serwujemy za to wyborcze ABC w pigułce. No to po kolei.

Co to za wybory?

Wybory w Norwegii odbywają się co dwa lata - parlamentarne na przemian z lokalnymi. W tych ostatnich wybierani są reprezentanci zarówno do sejmików wojewódzkich (fylkestingvalg), jak i do wszystkich rad gmin (kommunestyrevalg). 

Kiedy to głosowanie?

W poniedziałek 14 września. Ale w niektórych gminach głosowanie zacznie się już 13-go w niedzielę i potrwa dwa dni. Głosować można tylko na terenie swojego regionu lub gminy (choć w wyjątkowych wypadkach można wziąć udział we wcześniejszych wyborach, które mają miejsce od 1 lipca do 11 września). 

Kto może głosować?

Jeśli w 2015 roku ukończyłeś 18 lat i co najmniej 3 lata z rzędu przed dniem wyborów posiadałeś adres zameldowania w Norwegii, masz prawo głosu. 

Co muszę zrobić, żeby zagłosować?

Musisz figurować w rejestrze ludności (manntallet) w gminie, w której mieszkasz. 

Czy figuruję w rejestrze gminy?

Wszystkie osoby z prawem głosu są automatycznie wpisane do spisu ludności gminy, w której zarejestrowały się do 30 czerwca roku wyborczego. Jeśli po 30 czerwca przeprowadziłeś się do innej gminy to nadal jesteś zarejestrowany w spisie ludności tej pierwszej - i to w niej masz prawo głosu. Jak sprawdzić czy jesteś w rejestrze gminy? Czytaj po norwesku tutaj

Jak mam wpisać się do rejestru?

Wszystkie osoby przeprowadzające się: 1) z zagranicy do Norwegii, 2) z Norwegii za granicę, 3) z gminy do gminy lub 4) w obrębie tej samej gminy mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do ewidencji ludności w ciągu 8 dni od przeprowadzki. Rejestr jest częścią urzędu podatkowego (Skattetaten), czyli w zasadzie przeprowadzkę trzeba zgłosić do Skattetaten. 

Kto nie może głosować?

Prawo wyborcze tracą obcokrajowcy mieszkający Norwegii, którzy meldują wyprowadzkę z kraju przed datą wyborów. 

Jakich dokumentów potrzebuję?

Wszyscy głosujący mają obowiązek zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Nie trzeba mieć ze sobą karty do głosowania, chociaż będzie to pomocne. Dokumentem potwierdzającym tożsamość może być paszport, prawo jazdy, karta kredytowa ze zdjęciem właściciela. Inne dowody tożsamości również mogą zostać uznane. Ważne jest to, żeby dokument zawierał takie informacje jak: imię i nazwisko, data urodzenia i zdjęcie właściciela. Jeśli znajdujemy się w domu opieki, szpitalu lub więzieniu, pracownik instytucji może potwierdzić naszą tożsamość. 

Czy ktoś może zagłosować za mnie?

Nie, nie można nikomu udzielić pełnomocnictwa do głosowania. 

Jak wygląda karta do głosowania?

Wszyscy głosujący otrzymują pocztą karty do głosowania. Na karcie znajdują się takie informacje jak godziny otwarcia i adres lokalu wyborczego, do którego mamy się udać. 

Skoro już to wszystko wiemy, pewnym krokiem idziemy do punktu głosowania. Co robimy w środku? Czytaj jutro. Poprowadzimy was za rękę od drzwi lokalu do urny. 

zdjęcie: fotolia.pl - royalty freeReklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Leonarda Irena Splawska

05-08-2015 08:49

Miejmy nadzieje, ale to sie okaze

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram