wybory

Pierwsze starcie przed jesiennymi wyborami

michał@mojanorwegia

06 sierpnia 2015 12:00

Udostępnij
na Facebooku
2


Dziś wieczorem, w związku ze zbliżającym się głosowaniem, odbędzie się debata pomiędzy przewodniczącym Partii Pracy, Jonasem Gahr Størem a premier Erną Solberg.

Dyskusja nie będzie transmitowana w telewizji. Można obejrzeć ją w telewizji internetowej NRK oraz na kanale You Tube tego nadawcy. Jej rozpoczęcie planowane jest na godzinę 20. 

Norweska prasa podkreśla, że dzisiejsze starcie, będące pierwszą próbą sił przed jesiennymi wyborami, ma największe znaczenie dla wyborców. Po raz pierwszy premier Solberg i przewodniczący Støre mają okazję na żywo skonfrontować swoje programy wyborcze.

Jakich tematów należy się spodziewać? Wiadomo, że Partia Pracy, wielki przegrany wyborów parlamentarnych z 2013 roku, i rządząca Partia Postępu różnią się zasadniczo w pomysłach na to, co zrobić z rosnącą ilością imigrantów. Kto ma płacić za integrację? Czy Norwegia ma "utrzymywać" imigranckie rodziny za granicą i płacić zasiłki na dzieci pozostałe w domu? Czy i jak szybko deportować azylantów do krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi? Wprowadzić więcej rygorów w selekcji przybywających do Norwegii za pracą, czy stawiać na wolność gospodarczą? Te i inne pytania będą przewijać się przez rozpoczętą właśnie kampanię wyborczą, choć nie o wszystkich sprawach zadecydują samorządy.

W sierpniu będziemy was informować o tym, jak ugryźć norweskie wybory, w których także Polacy mają prawo głosu. Weźmiemy na tapetę tematy podstawowe: kto ma prawo głosu? Co proponują imigrantom główne partie? Jakie zmiany w lokalnej polityce spowoduje tak ogromny skok ilości nowoprzybyłych? I po co w ogóle Polonia miałaby się fatygować do urn?

Czytajcie więcej w naszym cyklu!


źródło: adressa.no
zdjęcie: wikimedia.org - Høyre - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Brudny Harry

06-08-2015 22:16

jedyny sensowny wybór to Liberalistene

Brudny Harry

06-08-2015 22:15

zakazy, zakazy, zakazy kontra zakazy, zakazy, zakazy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram