wybory

Jak zagłosowali Polacy? [Aktualizacja]

Redakcja

18 września 2015 13:00

Udostępnij
na Facebooku
1


[Aktualizacja] Wyniki wyborów lokalnych w Stavanger


Z ramienia parti KrF do rady miasta Stavanger dostał się jako zastępca Ryszard Kalinowski z wynikiem 91 punktów. Startował z 6 miejsca na liście norweskich chadeków. 

- Frekwencja polskiego środowiska, jak widać, nie była porażająca - donosi Rafał Milczarski, który z 32 miejscem na liście KrF, wybory zakończył 38 punktami i uplasował się na 40 miejscu na liście wyników. 
O jego przedwyborczych oczekiwaniach pisaliśmy tutaj. - Ale to są lata pracy, żeby to zmienić - dodaj. 

Dobra wiadomość jest taka, że miał 13 Norwegów za sobą. Skąd to wie? - Większość punktów, jakie zdobyłem, była od Polaków, a większość Polaków głosująca na KrF, idąc do głosowania skreślała polskie nazwiska.

O "polskiej ekipie" startujacej w Stavanger i Sandes możecie przeczytać tu

[17.09.2015] Już wiadomo, że nikt z Polaków nie dostał się do rady miasta Olso. Ani w Stavanager. Podajemy wyniki dla obu miast.

Dostępny jest już raport komisji wyborczej w Oslo. Niestety, nikt z Polaków nie wszedł do rady miasta. 
- Polacy dostali tylko miejsca zastępcze - potwierdza Konrad Værsnes, który startował z ramienia Høyre. Rozmawialiśmy z nim przed wyborami. - Ja na pewno jestem w radzie dzielnicy Vestre Aker, bo byłam tam kandydatem na drugim miejscu - donosi Ewa Gawecka, także z Høyre. Przedwyborczą rozmowę z nią znajdziecie tutaj

Ile który kandydat uzyskał głosów w stolicy? Przejrzyjcie raport komisji.

A gdzie Polacy?

Z protokołu można też pośrednio wysnuć wnioski na temat kandydatów z imigranckim pochodzeniem - choć tylko sądząc po nazwiskach. Zastanawia, dlaczego tak niewielu jest wśród nich Polaków.

- W Oslo niestety nikt ze startujących Polaków nie otrzymał mandatu ani do rady gminy, ani do sejmiku wojewódzkiego - komentuje Tomasz Nierzwicki z Oslo - Z biernego prawa wyborczego, czyli kandydowania, skorzystało tylko kilku Polaków. Najważniejsze jednak, że został zrobiony pierwszy krok - podsumowuje optymistycznie. 

- Moje pytanie: dlaczego Polacy, największa grupa obcokrajowców w Norwegii, nie mają stałych reprezentantów w samorządach? - chciałaby wiedzieć Ewa Gawecka. - Może za dwa czy cztery lata coś się zmieni? - ma nadzieję.

Polacy głosują - online

Jak z czynnego prawa wyborczego skorzystali Polacy? Na jakie partie zagłosowali? Tego nie wiemy. Mamy jednak pewien trop: z naszego wyborczego quizu wynika, że bliscy są im, podobnie jak Norwegom, Zieloni. Tak zagłosowałaby większość czytelników Mojej Norwegii (jeśli wierzyć quizom):


Wyniki quizu wyborczego MN*


*pytania w quzie oparte zostały na oficjalnych programach norweskich partii.

To wyniki oparte na ponad 2100 rozwiązanych quizów i ponad 42 tysiącach odpowiedzi na 20 pytań odzwierciedlających oficjalne programy głównych norweskich partii
. Oczywiście traktujemy te wyniki czysto rozrywkowo. A jednak pewna zgodność z tym, jak zagłosował ogół norweskich wyborców, jest ciekawa. Okazuje się, że Polacy także chcieliby "przyzielenić" i "poczerwienić" Norwegię. 

Tak zagłosowała Norwegia:Oficjalne wyniki wyborów lokalnych w Norwegii


Idą ekscytujące czasy!


"Ach, nareszcie po wyborach" - pisze do nas Zuzanna Nogalska z AUF, która startowała jako kandydat młodzieżówki Ap - "Może się zdażę wyspać w końcu. Te wybory były niezwykle emocjonujące. Układ sił w większości dużych miast się zachwiał, a partie centrowe i Partia Zielonych zdobyły wiele władzy. W Skedsmo poszło bardzo sprawnie. Byłam na ósmym miejscu na liście Ap i otrzymałam 205 głosów plus 16 slengstemmer [red.głosy oddane na kandydata dopisanego na liście innej partii]. Jestem z tego niezmiernie zadowolona."

W Skedsmo rozkład głosów jest tak równy, że Ap nie jest jeszcze pewna, z kim będzie w koalicji. 

"Czy nadal będziemy mieli burmistrza? Większość spodziewa się, że go zachowamy, ale to będzie zależało od negocjacji. Podobnie w Akershus - równy rozkład głosów - a negocjacje trwają. Nadchodzą ekscytujące czasy! Czekam na to, co przed nami."


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
tomek tarczewski

18-09-2015 17:05

Glosowalem na Kristendemokraterne. Jako jedyny z moich licznych polskich znajomych ktorzy mogli glosowac. Za to znajomi chetnie glosowali w roznych quizach

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram