wybory

Głosowanie krok po kroku

Udostępnij
na Facebooku
2


Czyli co zrobić, żeby nie zgubić się w lokalu wyborczym? Wczoraj zaserwowaliśmy wam pierwszą pigułkę podstawowych wiadomości o zbliżających się wyborach samorządowych w Norwegii. Dzisiaj poprowadzimy was od drzwi lokalu wyborczego do urny. 


Stop. Zanim wyjdziecie z domu, pamiętajcie o tym, żeby zabrać ze sobą dowód tożsamości! Każdy uprawniony wyborca otrzyma pocztą kartę do głosowania - dobrze wziąć ją ze sobą, chociaż kartę można też pobrać na miejscu, w lokalu wyborczym. Sama karta nie jest dokumentem tożsamości i nie wystarczy, żeby zagłosować. 

Teraz możemy już iść. Tu znajdziecie listę lokali wyborczych we wszystkich norweskich gminach, ale lepiej kierować się informacją na karcie do głosowania o tym, w którym lokalu mamy głosować. Głosujemy tylko we własnej gminie, czyli w tej, w której jesteśmy wpisani do ewidencji ludności. O tym, jak sprawdzić, w której gminie jesteśmy zarejestrowani, pisaliśmy wczoraj. Więcej o tym, co robić jeśli wyjeżdżacie do Norwegii, zmieniacie tam adres albo chcecie mieć inny adres korespondencyjny, dowiecie się tutaj

Wchodzimy więc do lokalu wyborczego. 

Krok 1
Weź dwie karty do głosowania - jedna z nich służy do wyboru rady gminy, druga zawiera nazwiska kandydatów do sejmiku wojewódzkiego.

Krok 2
Jeśli głosujesz na radę gminy - postaw krzyżyk w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Możesz też w rubryce na dole wpisać kandydatów z innej partii, na którą chcesz głosować. Na karcie do głosowania znajduje się informacja o tym, ile nazwisk możesz w sumie dopisać.

W głosowaniu do sejmiku wojewódzkiego możesz głosować na dowolna liczbę kandydatów. Stawiasz krzyżyk przy wybranych przez siebie nazwiskach.

Krok 3
Złóż kartę do głosowania na pół. Nazwa partii musi znajdować się po stronie wewnętrznej karty (tak, aby nie było widać na kogo głosowałeś). Na stronie zewnętrznej zostaną postawione pieczątki. Kart do głosowania nie wolno wkładać do kopert.

Krok 4
Podejdź do przedstawiciela komisji wyborczej, aby postawił pieczątkę na twoich kartach do głosowania. Karty bez pieczątek to głosy nieważne!

Krok 5
Wrzuć przypieczętowane karty do urny. I to wszystko. 

Także na kartach do głosowania znajdziesz szczegółową instrukcję, jak należy oddać swój głos. Więcej informacji na temat przebiegu głosowania w broszurze wydanej przez norweskie Ministerstwo ds. samorządów i modernizacji w języku polskim, a bardzo obszerne informacje na temat tegorocznych wyborów na stronie rządowej www.valg.no

W przyszłym tygodniu oddamy głos norweskiej Polonii. Zapytamy Polaków między innymi o to, jak urządziliby Norwegię "po swojemu".


zdjęcie: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Aleksandra Haugstad

21-08-2015 14:48

Warto dodac ze stawianie krzyzykow jest opcjonalne. Karta oddana bez zadnych krzyzykow jest waznym glosem. Krzyzyki stawiamy kiedy nie zgadzamy sie z kolejnoscia kandatow ustawiona przez partie i chcemy aby ktos z dolnej czesci listy dostal sie do zarzadu lub rady.

A.M. Plata ...

18-08-2015 02:25

bardzo pomocny artykuł, dzięki

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram