Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wypadek poza granicami Norwegii? Warto pamiętać o ubezpieczeniu Ubezpieczenia i odszkodowania
info@multinor.no 21 sierpnia 2016
08:00

Wypadek poza granicami Norwegii? Warto pamiętać o ubezpieczeniu

Skomentuj
Karta EKUZ uprwania do korzystania z publicznej służby zdrowia. ekuz info
Lato, urlopy i dobra zabawa – to czas, kiedy nasza czujność jest uśpiona, więc łatwo o wypadki. Dlatego ważne, by już przed urlopem pomyśleć o ubezpieczeniu. Gdy pracujesz u norweskiego pracodawcy, możesz korzystać z pomocy medycznej za granicą. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, na jakiej zasadzie to działa.

Karta EKUZ – musisz to mieć

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który powinna posiadać każda osoba poszkodowana w nagłym wypadku poza granicami kraju. Za wydawanie go odpowiedzialne jest Helfo – norweska instytucja zajmująca się kwestiami finansowymi w sektorze opieki zdrowotnej. EKUZ stanowi zaświadczenie, że jej właściciel ma prawo do korzystania z podstawowych, niezbędnych usług publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym obecnie się znajduje.
Reklama

Zakres usług refundowanych przez kartę EKUZ

Dokument ten nie zapewnia całkowicie darmowej opieki medycznej. Do wielu świadczeń zdrowotnych, które oferują publiczne organy, pacjent musi dopłacić część kwoty, niezależnie od obowiązującego ubezpieczenia. Poza tym fakt, które z nich mogą być refundowane przez EKUZ, zależy głównie od zasad działania publicznej opieki zdrowotnej danego państwa, gdyż nie wszędzie funkcjonuje ona tak samo. Nawet pobyt w szpitalu może nie zostać objęty tym ubezpieczeniem. Dlatego też radzimy, by oprócz Karty postarać się przed wyjazdem o dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu w razie konieczności będzie można skorzystać z opieki medycznej w nieograniczonym zakresie. Gdy chodzi o ratowanie zdrowia czy nawet życia, dodatkowe koszty nie powinny być naszym największym zmartwieniem.

Warunki

Istnieją dwa podstawowe warunki, jakie należy wcześniej spełnić. Należą do nich:
1. członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń socjalnych,
2. obywatelstwo norweskie, innego kraju należącego do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (np. Polski) lub szwajcarskie.

Jak uzyskać?

Kartę EKUZ można uzyskać w prosty sposób, jeśli posiada się stały numer personalny (norw. fødselsnummer) oraz aktualne pin kody MinID do systemu Altinn. W przypadku gdy masz jedynie tymczasowy numer personalny (norw. D-nummer), musisz skontaktować się bezpośrednio z Helfo drogą telefoniczną. Warto zaznaczyć, że jeśli planujesz pobyt za granicą razem z rodziną, każdy członek musi posiadać własną kartę EKUZ, ponieważ jest to indywidualny dokument. Otrzymanie go nic nie kosztuje, a może jedynie zapobiec dodatkowym wydatkom związanym z otrzymaniem fachowej pomocy medycznej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas