Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Ubezpieczenia i odszkodowania

Święta w Polsce: jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać podczas pobytu w kraju?

info@multinor.no

05 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Święta w Polsce: jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać podczas pobytu w kraju?

Dla osób, które chcą ubezpieczyć się w razie nagłego wypadku, dobrą opcją jest karta EKUZ. MN

Zbliża się okres świąteczny, a więc czas podróży do Polski. Warto wtedy pomyśleć o ubezpieczeniu na czas pobytu w ojczystym kraju. Karta EKUZ i druk E-106 to najczęściej wybierane przez Polaków rozwiązania.
Osoby pracujące w Norwegii i opłacające tam składki na ubezpieczenie społeczne zostają objęte ubezpieczeniem. Przynależność do systemu ubezpieczeń pozwala jednak na korzystanie z opieki medycznej tylko na terenie kraju. Podczas pobytu w Polsce nie mogą korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej. Istnieje jednak możliwość uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub druku E-106. Rozszerzenie ubezpieczenia na Polskę jest bezpłatne. Organem, który zajmuje się ubezpieczeniami zdrowotnymi w Norwegii, jest Helfo.
Reklama

E-106 czy EKUZ?

Chociaż obie formy przeniesienia ubezpieczenia umożliwiają korzystanie z usług medycznych na terenie Polski, różnią się one zakresem świadczeń, do których uprawniają. EKUZ umożliwia skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej jedynie w razie nagłego wypadku.

(…) Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) osobie przebywającej tymczasowo w innym państwie członkowskim UE/EFTA przysługują te wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne, które:

• są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,
• zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Zatem przez pojęcie świadczenia niezbędnego należy rozumieć każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia, w jakim znajduje się pacjent, tak, aby nie musiał on wracać do swojego państwa właściwego czyli państwa ubezpieczenia celem uzyskania leczenia. (...)
~ NFZ (https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne)

Z kolei druk E-106 pozwala na skorzystanie z wszystkich refundowanych przez NFZ usług. Jest to opcja zalecana dla osób, które planują wizytę u lekarza specjalisty lub wymagają stałej opieki lekarskiej.

Dla kogo?

Aby uzyskać kartę EKUZ, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń. Osoby, które chcą uzyskać druk E-106, muszą spełnić szereg wymogów, m.in. konieczne jest zatrudnienie w Norwegii. Urząd wymaga dołączenia do wniosku dokumentacji potwierdzającej zatrudnienie lub inną formę dochodu oraz kopii dokumentu tożsamości. 

Alternatywą dla druku E-106 może być druk E-109. Pozwala on na objęcie ubezpieczeniem członków rodziny, z wyłączeniem siebie. To wariant ubezpieczenia przeznaczony dla osób, których centrum interesu życiowego jest w Norwegii, jednak część rodziny przebywa poza granicami kraju.

Jak to działa?

O kartę EKUZ mogą się ubiegać zarówno osoby ze stałym numerem personalnym, jak i posiadacze numeru tymczasowego. W przypadku drugiej grupy wniosek można złożyć drogą mailową lub poprzez kontakt telefoniczny z Helfo. Wszyscy, którzy posiadają stały numer, mogą dokonać tej formalności na stronie Helfo – wystarczy zalogować się na swoje konto Altinn.

Druk E-106 pozwala także na objęcie ubezpieczeniem członków rodziny mieszkających w Polsce. Ubezpieczeniem można objąć tylko najbliższą rodzinę – małżonka oraz dzieci do 22 roku życia.

W przypadku druku E-106 oraz E-109 należy przesłać do urzędu formularz wraz z załącznikami. Rozpatrzenie wniosków trwa zwykle ok. 12 tygodni. Po tym okresie Helfo przesyła druk w dwóch egzemplarzach. Oba muszą zostać podpisane przez NAV. Jedna kopia zostaje w placówce, natomiast drugą należy odesłać do Helfo. Wykonanie procedury gwarantuje uzyskanie dostępu do bezpłatnej opieki medycznej w Polsce. 

Planując świąteczny urlop w ojczystym kraju, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego ubezpieczenia. Osoby, które przy okazji pobytu w kraju planują wykonać badania lub skonsultować się z lekarzem specjalistą, powinny zdecydować się na druk E-106, żeby uniknąć dodatkowych wydatków. EKUZ to rozwiązanie dla tych, którzy nie planują wizyt lekarskich, a jedynie chcą zabezpieczyć się w razie nagłego wypadku.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram