Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Ubezpieczenia i odszkodowania

Praca w Norwegii, częste podróże do Polski: warto rozszerzyć ubezpieczenie zdrowotne. Jakie są możliwości?

info@multinor.no

31 grudnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Opłacanie składek społecznych w Norwegii daje prawo do korzystania z opieki medycznej oraz świadczeń socjalnych na terenie kraju. fotolia.com/ fot. gpointstudio/ royalty free

Osoby pracujące w Norwegii automatycznie zostają włączone do systemu ubezpieczeń społecznych, jednak te regularnie odwiedzające rodzinę w Polsce powinny rozszerzyć ubezpieczenie poza norweskie granice. Po wyjeździe z kraju tracą bowiem prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Ubezpieczenie społeczne

Opłacanie składek społecznych w Norwegii daje prawo do korzystania z opieki medycznej oraz świadczeń socjalnych na terenie kraju. Po wyjeździe z Norwegii, na przykład na urlop albo do rodziny w Polsce, ubezpieczenie traci swoją ważność. Co za tym idzie, w przypadku choroby lub wypadku korzystanie z opieki medycznej będzie wiązało się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Co zrobić, by zapobiec nieoczekiwanym wydatkom?

EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) daje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej poza granicami Norwegii jedynie w razie nagłego wypadku. Jest to rozwiązanie polecane dla osób, które nie planują długotrwałego pobytu za granicą, ale chcą mieć pewność, że w razie niefortunnego zdarzenia, uzyskają bezpłatną pomoc lekarską.

Za wydawanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego odpowiedzialne jest HELFO. Osoby posiadające stały numer personalny wnioskują o kartę za pośrednictwem swojego konta w systemie Altinn. Istnieje możliwość wnioskowania również o kartę dla rodziny (dzieci/małżonka). Posiadacze D-numeru powinni skontaktować się z HELFO drogą mailową lub telefonicznie i wyrazić chęć zamówienia karty.

E-106/E-109

Kolejne rozwiązanie to zawnioskowanie o druk E-106. Aby uzyskać od HELFO wspomniany formularz, konieczne jest odprowadzenie składek na ubezpieczenie społeczne w Norwegii oraz zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Druk E-106 pozwala na objęcie ubezpieczeniem siebie lub dodatkowo rodziny przebywającej w Polsce. Warunkiem jest posiadanie wspólnego zameldowania z rodziną.

Osoby, które pobierają dagpenger, nie otrzymają formularza E-106 – warunkiem do pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest pobyt w Norwegii. Mogą one jednak wnioskować o druk E-109 i objąć ubezpieczeniem rodzinę w Polsce. Druk ten jest przeznaczony dla osób, których centrum interesu życiowego znajduje się w Norwegii, i nie pozwala na objęcie ubezpieczeniem wnioskującego, a jedynie członków jego rodziny przebywających poza granicami Norwegii.
Dla kogo? Co obejmuje? Dokumentacja
E-106 Dla osób, które chcą zapewnić sobie/rodzinie prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Dostęp do bezpłatnej opieki medycznej poza granicami Norwegii - kserokopia dokumentu tożsamości,
- aktualnie obowiązująca umowa o pracę,
- potwierdzenie zatrudnienia od pracodawcy (jeżeli umowa jest starsza niż rok)
E-109 Dla osób, które chcą ubezpieczyć tylko rodzinę przebywającą w Polsce. Dostęp do bezpłatnej opieki medycznej poza granicami Norwegii - kserokopia dokumentu tożsamości,
- aktualnie obowiązująca umowa o pracę,
- zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy (jeżeli umowa jest starsza niż rok)
EKUZ Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą się zabezpieczyć przed ewentualnym nagłym wypadkiem. Dostęp do bezpłatnej opieki medycznej poza granicami Norwegii (w przypadku nagłego wypadku) Dodatkowa dokumentacja nie jest wymagana.
Karta EKUZ przesyłana jest zwykle po ok. 10 dniach na zarejestrowany w dziale ewidencji ludności (folkeregisteret) adres.

Wnioski o druk E-106 lub E-109 rozpatrywane są w ciągu 12 tygodni. Po tym okresie wnioskujący otrzymuje druk w dwóch egzemplarzach, które muszą jak najszybciej trafić do odpowiedniego wojewódzkiego oddziału NFZ. Jeden egzemplarz z pieczątką NFZ należy odesłać do HELFO. Druki E-106 i E-109 wydawane są zazwyczaj na 2 lata.
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram