Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Planujesz wyjechać na wakacje? Pomyśl o ubezpieczeniu Ubezpieczenia i odszkodowania
info@multinor.no 02 czerwca 2019
08:00

Planujesz wyjechać na wakacje? Pomyśl o ubezpieczeniu

Skomentuj
W zależności od tego, czy masz stały numer personalny, czy tymczasowy, sposób wnioskowania o kartę jest inny. fotolia.pl/royalty free
Rozpoczął się czerwiec i wielu pracujących w Norwegii Polaków planuje urlopy za granicą. Bez względu na to,  czy wyjedziesz na południe Europy, czy spędzisz urlop ze swoją rodziną w Polsce, powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym, które zapewni ci opiekę medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku.

Co to jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia jej właścicielowi niezbędną opiekę medyczną w razie nagłego wypadku. Karta EKUZ obowiązuje na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Szwajcarii. Posiadacz karty nie musi obawiać się kosztów leczenia szpitalnego w razie nagłego wypadku.
Reklama

Kto może wnioskować o kartę EKUZ?

O kartę EKUZ wnioskować może osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w danym kraju. Jeżeli więc pracujesz w Norwegii i opłacasz składki społeczne, to jesteś ubezpieczony w Norwegii. Norwegia jest więc krajem, w którym możesz wnioskować o kartę EKUZ.

W jaki sposób zdobyć kartę EKUZ?

W zależności od tego, czy masz stały numer personalny, czy tymczasowy, sposób wnioskowania o kartę jest inny. Osoby z D-nummerem ubiegają się o kartę EKUZ poprzez wysłanie podania do Helfo wraz z następującymi załącznikami:
– dokument tożsamości,
– umowa o pracę,
– potwierdzenie zatrudnienia od pracodawcy, jeżeli umowa jest starsza niż rok. 

Jeżeli jesteś właścicielem firmy w Norwegii, zamiast umowy o pracę, możesz załączyć do podania:
– wypis z brreg.no o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. 

Osoba ze stałym numerem może zamówić kartę EKUZ elektronicznie przez stronę Helfo.no przy użyciu logowania za pomocą BankID/BankID på mobil lub Buypass. Jeżeli masz stały numer personalny, ale nie logujesz się wyżej wymienioną metodą, możesz zamówić kartę EKUZ poprzez wysłanie maila do Helfo lub wykonać telefon do placówki.

EKUZ dla rodziny?

Jeżeli twoja rodzina ubezpieczona jest w Polsce, to może wnioskować o karty EKUZ w polskim oddziale NFZ. Jeżeli natomiast twoja żona i dzieci objęte są twoim ubezpieczeniem – poprzez użycie druku E-106 – o kartę EKUZ mogą wnioskować w Norwegii. Możesz zamówić karty EKUZ dla członków rodziny, dzwoniąc do Helfo. Rodzina przebywająca w Norwegii musi samodzielnie wnioskować o swoje karty. 

Pamiętaj, że karta EKUZ obowiązuje także na terenie Polski. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas