Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweskie ubezpieczenie zdrowotne za granicą Ubezpieczenia i odszkodowania
info@multinor.no 16 lipca 2017
08:00

Norweskie ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Skomentuj
Które wybrać, by ubezpieczyć rodzinę w Polsce? MN
Osoby, które rozpoczynają pracę w Norwegii, automatycznie zostają włączone do systemu ubezpieczeń społecznych (norw. folketrygden). Oznacza to, że objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym, które obowiązuje na terenie całej Norwegii.
Istnieje kilka sposobów na zapewnienie sobie ubezpieczenia zdrowotnego w innym kraju EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Ubezpieczeniem można objąć nie tylko siebie, ale także rodzinę mieszkającą w Polsce. Istnieje też możliwość uzyskania dostępu do bezpłatnej opieki medycznej wyłącznie w razie nagłych wypadków. Instytucją odpowiedzialną w Norwegii za ubezpieczenia zdrowotne jest HELFO.
Reklama

E-106

Formularz E-106 wydawany jest w celu przeniesienia ubezpieczenia zdrowotnego z Norwegii do innego kraju EOG. Umożliwia on korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej poza granicami Norwegii. Nie wszyscy jednak mogą ubiegać się o druk E-106. Podstawowe warunki jakie należy spełnić to:

- przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych,
- regularne dojazdy do rodziny w Polsce,
- stałe zamieszkanie w Polsce razem z rodziną.

Podsumowując, druk E-106 może obejmować tylko wnioskującego lub wnioskującego wraz z rodziną, która na stałe przebywa w Polsce. Posiadanie druku E-106 gwarantuje prawo do bezpłatnej opieki medycznej poza granicami Norwegii.

W przypadku osób stanu wolnego, które starają się o uzyskanie druku E-106, HELFO często odrzuca wniosek, ponieważ uznaje, że centrum ich interesu życiowego znajduje się w Norwegii.

Aby uzyskać druk E-106, do formularza należy dołączyć następujące dokumenty:

- kopię dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego),
- umowę o pracę/decyzję o przyznaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych,
- pisemne zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu (jeśli umowa o pracę zawarta była wcześniej niż rok od daty składania wniosku).

Druk E-106 wystawiany jest zwykle na 2 lata.

E-109

Formularz E-109 wydawany jest w sytuacji, kiedy zainteresowany chce objąć swoim ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy przebywają w Polsce.

Warunki, jakie należy spełnić to:

- przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych,
- stałe zamieszkanie w Norwegii,
- posiadanie rodziny w Polsce.

Upraszczając, druk E-109 umożliwia objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy nie mieszkają w Norwegii. Jednocześnie centrum interesu życiowego wnioskującego musi znajdować się w Norwegii. W praktyce wygląda to tak, że część członków rodziny musi zamieszkiwać w Norwegii, a część w Polsce, by HELFO wydało druk E-109. 

Do wniosku należy dołączyć następującą dokumentację:

- kopię dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego),
- umowę o pracę/decyzję o przyznaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych,
- pisemne zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu (jeśli umowa o pracę zawarta była wcześniej niż rok od daty składania wniosku).

Druk E-109 wystawiany jest zwykle na 2 lata.

EKUZ

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) wydawana jest w celu zapewnienia wnioskującemu prawa do bezpłatnej opieki medycznej w razie nagłego wypadku podczas pobytu poza granicami Norwegii. Jest to więc opcja dla osób, które planują krótki pobyt w Polsce. Karta gwarantuje bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej.  

Aby otrzymać kartę EKUZ, należy:

- być obywatelem Norwegii lub innego kraju EOG,
- przynależeć do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Osoby posiadające stały numer personalny mogą zamówić kartę EKUZ przy użyciu systemu altinn.no. Jednak ci, którzy mają tylko tymczasowy numer personalny, mogą ubiegać się o kartę EKUZ wyłącznie przez bezpośredni kontakt z HELFO – poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub rozmowę telefoniczną. Żadne dodatkowe dokumenty nie są wymagane.

Karta EKUZ ważna jest zwykle przez 3 lata.

Osoby, które tylko pracują w Norwegii, a na stałe mieszkają z rodziną w Polsce, mogą ubiegać się o druk E-106. Druk ten pozwala na rozciągnięcie ubezpieczenia obowiązującego w Norwegii na siebie lub/i członków rodziny zamieszkujących poza Norwegią. W przypadku gdy centrum interesu życiowego wnioskującego jest w Norwegii, wydany może być druk E-109, który gwarantuje prawo do bezpłatnej opieki medycznej członkom rodziny przebywającym w Polsce. Dla tych, którzy chcą ubezpieczyć się tylko od nagłych wypadków, dobrym rozwiązaniem będzie karta EKUZ.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas