Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Jak zapewnić sobie darmowe świadczenia medyczne w Polsce Ubezpieczenia i odszkodowania
info@multinor.no 17 stycznia 2016
07:00

Jak zapewnić sobie darmowe świadczenia medyczne w Polsce

Skomentuj
fotolia.com - royalty free
Ubezpieczenie w Norwegii nie zapewnia darmowej opieki medycznej w polskich placówkach. Sprawdź jak zapewnić sobie świadczenia medyczne w Polsce.
Pan Mariusz, pracujący od kilku lat w Oslo, podczas wizyty w Polsce miał wypadek.

- Poślizgnąłem się i złamałem nogę w dwóch miejscach. W szpitalu dowiedziałem się, że koszty leczenia nie zostaną pokryte od razu z mojego norweskiego ubezpieczenia i w Norwegii mogę później wnioskować o refundację. Jaki dokument muszę zdobyć, żeby nie doszło do podobnej sytuacji, kiedy znowu będę w Polsce? - opowiada Pan Mariusz.

Wielu Polaków nie wie, że podczas lat pracy w Norwegii nie mogą korzystać z bezpłatnego leczenia w Polsce. Postaramy się wyjaśnić to zagadnienie i przedstawić możliwe rozwiązania.

Z jakiego powodu tracę prawo do darmowego leczenia w Polsce?

Jeśli jesteś zatrudniony u norweskiego pracodawcy, składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzane są w Norwegii. W ten sposób zyskujesz ubezpieczenie zdrowotne w kraju fiordów, jednak przestaje Ci przysługiwać bezpłatne leczenie w Polsce. W przypadku gdy podczas odwiedzin w Polsce będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej, musisz opłacić leczenie. Są jednak sposoby, aby tego uniknąć – wystarczy postarać się o wydanie przez norweski urząd odpowiednich zaświadczeń. Za przyznanie tych dokumentów odpowiada HELFO – norweska administracja służby zdrowia.

Co muszę zrobić, aby móc leczyć się w Polsce?

Jeśli wiesz, że podczas pobytu w kraju ojczystym będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej z powodu przewlekłej choroby, powinieneś zlożyć wniosek o druk E-106. Dzięki temu dokumentowi masz takie samo prawo do nieodpłatnych świadczeń medycznych, co osoby ubezpieczone w Polsce. Maksymalny czas, na jaki wydawany jest druk E-106, to dwa lata. Podczas tego okresu musisz być stale ubezpieczony w Norwegii.

Gdy Twój wniosek o wydanie druku E-106 zostanie pozytywnie rozpatrzony przez HELFO, powinieneś otrzymać od urzędu dwa egzemplarze druku. Po przyjeździe do Polski musisz stawić się z nimi w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, któremu podlegasz. Tam kopie zostaną opatrzone pieczątką. W tym momencie Twoje prawo do świadczeń medycznych w Polsce wchodzi w życie. Jeden z egzemplarzy druku zostaje w oddziale NFZ, drugą natomiast musisz wysłać do HELFO.

Jesteś osobą niezamężną lub Twoja rodzina mieszka razem z Tobą w Norwegii? W takiej sytuacji nie otrzymasz druku E-106. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, aby otrzymać prawo do świadczeń medycznych w polskiej placówce, Polska musi być centrum Twojego interesu życiowego. Jeśli nie masz prawa do otrzymania druku E-106, możesz złożyć wniosek o kartę EKUZ. Musisz jednak wiedzieć, że dzięki karcie EKUZ zapewnisz sobie opiekę medyczną tylko w razie nagłego wypadku.

Jak ubezpieczyć tylko moją rodzinę w Polsce?

Jeśli nie masz prawa do druku E-106 albo nie planujesz leczyć się w Polsce, możesz nadal objąć norweskim ubezpieczeniem swoją rodzinę mieszkającą w ojczyźnie. W tym celu powinieneś złożyć podanie o wydania druku E-109. Dzięki niemu Twój współmałżonek i dzieci mogą korzystać z darmowej opieki medycznej na mocy Twojego norweskiego ubezpieczenia.

Planując wyjazd do Polski, koniecznie zadbaj o ubezpieczenie zdrowotne. Zapewniając sobie odpowiednie uprawnienia do świadczeń medycznych, unikniesz niepotrzebnego stresu w razie wypadku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas