Ubezpieczenia i odszkodowania

EKUZ, E-106, E-109 – ubezpieczenie zdrowotne ważne nie tylko w okresie świątecznym

info@multinor.no

13 grudnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Kartę EKUZ można otrzymać, składając wniosek drogą internetową na stronie HELFO. fotolia.pl/Karuna EM/royalty free

W związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem, a więc czasem podróży do rodziny w Polsce, warto pomyśleć o ubezpieczeniu siebie i swojej rodziny. Do wyboru są opcje: EKUZ, a także druki E-106 i E-109. Wyjaśniamy, którą formę ubezpieczenia wybrać.
Osoby pracujące w Norwegii i odprowadzające składki na ubezpieczenie społeczne, posiadają pełne prawo do opieki zdrowotnej na terenie Królestwa Norwegii. Natomiast osobom przebywającym w Polsce nie przysługuje odgórnie możliwość skorzystania z bezpłatnego leczenia. Dobrym rozwiązaniem jest ubieganie się o rozszerzenie ubezpieczenia zdrowotnego na Polskę, zarówno dla siebie i dla najbliższej rodziny. Możliwe jest to poprzez uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub druku E-106. Obie możliwości są całkowicie bezpłatne i zajmuje się nimi norweski odpowiednik NFZ-u, czyli HELFO.
Reklama

Co wybrać?

W obu przypadkach istnieje możliwość korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, ale opcje nie są tożsame.  

­– EKUZ pozwala na skorzystanie z pomocy lekarskiej wyłącznie w nagłych wypadkach,

Druk E-106 umożliwia pełną opiekę zdrowotną, która obejmuje wszystkie refundowane przez NFZ usługi. Uzyskanie tego druku umożliwia objęcie siebie i swojej rodziny mieszkającej w Polsce ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu zatrudnienia w Norwegii.

Jakie są wymagania?

Warunkiem uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przynależność do norweskiego systemu ubezpieczeń. Ten wariant zalecany jest dla osób, których najbliższa rodzina mieszka w Norwegii, a wyjazd do Polski związany jest z odwiedzinami krewnych. W przypadku gdy centrum interesu życiowego znajduje w Norwegii, osoba zainteresowana może uzyskać jedynie EKUZ. Określenie centrum interesu życiowego następuje poprzez weryfikację, gdzie mieszka np. żona czy dziecko – jeżeli w Norwegii, to ten kraj stanowi właśnie centrum interesu życiowego.    

Z kolei w przypadku druku E-106 należy spełnić większą liczbę wymagań, z których najważniejszym jest posiadanie zatrudnienia w Norwegii. Urząd wymaga dołączenia odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej fakt zatrudnienia lub utrzymywania się z innej formy dochodu oraz kopii ważnego dokumentu tożsamości. Ta forma jest najkorzystniejsza dla osób często podróżujących do rodziny, która na stałe przebywa w Polsce.

Potrzebne dokumenty:

– kopia ważnego dokumentu tożsamości,
– umowa o pracę (jeśli umowa została zawarta wcześniej niż rok temu, należy dołączyć potwierdzenie od pracodawcy o zatrudnieniu).

Istnieje również możliwość objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wyłącznie swojej rodziny, która nie mieszka Norwegii. W tym celu należy starać się o uzyskanie druku E-109.

Co należy zrobić?

Kartę EKUZ można otrzymać, składając wniosek drogą internetową na stronie HELFO. Mogą to zrobić tylko posiadacze stałego numeru personalnego. Osoby z tymczasowym numerem – D-nummer – taki wniosek mogą złożyć drogą mailową lub kontaktując się telefonicznie.  

Za to podanie o wydanie druku E-106/ E-109 należy przesłać wraz z odpowiednią dokumentacją do urzędu, który w przeciągu 12 tygodni powinien rozpatrzyć naszą prośbę. Po tym okresie wnioskodawca powinien otrzymać z urzędu druk w dwóch egzemplarzach. Oba dokumenty należy dostarczyć do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, odpowiedniego do adresu zamieszkania.   

Wybierając rodzaj ubezpieczenia, należy przede wszystkim rozważyć, co dzięki niemu uzyskamy i jakie są jego ograniczenia. To szczególnie ważne przed okresem Bożego Narodzenia, który chcemy spędzić, mając pewność, że zarówno nam, jak i naszym najbliższym nic nie grozi. Dlatego podczas planowania wyjazdu do ojczystego kraju, pamiętajmy, by zawczasu zapewnić sobie odpowiednią opiekę.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram