Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
EKUZ, E-106, E-109 – norweskie ubezpieczenie poza granicami kraju Ubezpieczenia i odszkodowania
info@mutlinor.no 27 sierpnia 2017
08:00

EKUZ, E-106, E-109 – norweskie ubezpieczenie poza granicami kraju

Skomentuj
Organem, który wydaje w Norwegii kartę EKUZ, jest HELFO. Fot. fotolia - royalty free
W Norwegii członkiem systemu ubezpieczeń społecznych zostaje się w momencie zamieszkania i rozpoczęcia tam pracy. Ubezpieczenie obowiązuje jednak tylko na terenie kraju. Osoby, które pracują w Norwegii, ale często podróżują do rodziny, mają możliwość uzyskania ubezpieczenia medycznego także w Polsce. Poniżej opisujemy możliwe rozwiązania.
Czytelnicy często pytają, czy pracując w Norwegii, mają prawo do darmowej opieki medycznej w Polsce. Niedawno zgłosił się do nas pan Adam z Radomia – od 2 lat pracuje w Norwegii, a jego żona i dzieci przebywają w Polsce. Podczas urlopu w Polsce mężczyzna złamał rękę, konieczna była pomoc medyczna. Za wizytę w szpitalu musiał zapłacić, ponieważ jego norweskie ubezpieczenie przestało obowiązywać, gdy przyleciał do Polski.
Reklama
Gdyby pan Adam posiadał kartę EKUZ (Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego), uniknąłby nieprzewidzianych kosztów poniesionych w polskim szpitalu. Karta gwarantuje bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w razie nagłego wypadku. To dobre rozwiązanie dla osób, które planują krótki pobyt poza granicami Norwegii. W przypadku osób, które – jak np. pan Adam – podróżują do rodziny kilka razy w roku oraz spędzają w Polsce urlop, najlepiej jest wnioskować o rozszerzenie ubezpieczenia poza granice kraju. Można to zrobić, uzyskując druk E-106, który zapewni takie same prawa do opieki medycznej jak w przypadku polskich podatników. W przeciwieństwie do karty EKUZ, która pozwala na darmowe leczenie tylko w razie nagłego przypadku, E-106 zapewnia bezpłatną opiekę medyczną. Formularz E-106 pozwala także włączyć do ubezpieczenia członków najbliższej rodziny – małżonka lub dzieci – którzy przebywają w Polsce i mają wspólny adres z wnioskującym.  

Kolejne rozwiązanie to druk E-109. Przeznaczony jest dla osób, które chcą rozszerzyć ubezpieczenie na członków najbliższej rodziny z wyłączeniem siebie. Jednocześnie centrum interesu życiowego wnioskującego musi znajdować się w Norwegii. W praktyce wygląda to tak, że część członków rodziny musi zamieszkiwać w Norwegii, a część w Polsce, by HELFO wydało druk E-109.

Dokumentacja

Do wniosku o E-106 lub E-109 należy dołączyć aktualną umowę o pracę jako potwierdzenie zatrudnienia w Norwegii. Jeśli umowę podpisano wcześniej niż rok od daty składania wniosku, do dokumentacji należy dołączyć również pisemne zaświadczenie od pracodawcy, które zawiera potwierdzenie zatrudnienia wnioskującego. Razem z wnioskiem należy przesłać również kserokopię dokumentu tożsamości oraz rejestrację pobytu w Norwegii.  

W przypadku wnioskowania o kartę EKUZ procedura jest uproszczona. Nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Osoby posiadające stały numer personalny mogą wypełnić formularz za pośrednictwem systemu Altinn. Posiadacze tymczasowego numeru personalnego mogą ubiegać się o kartę poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub telefoniczny kontakt z HELFO.

Procedura

Karta EKUZ przesyłana jest zwykle po ok. 10 dniach na zarejestrowany w dziale ewidencji ludności (folkeregisteret) adres. Karta wydawana jest zwykle na 3 lata.  

Wnioski o druk E-106 lub E-109 rozpatrywane są w ciągu 12 tygodni. Po tym okresie wnioskujący otrzymuje druk w dwóch egzemplarzach, które muszą trafić do odpowiedniego wojewódzkiego oddziału NFZ. Jeden egzemplarz z pieczątką NFZ należy odesłać do HELFO. Druki E-106 i E-109 wydawane są na 2 lata.

E-106
• ubezpieczenie poza granicami Norwegii dla siebie i/lub rodziny,
• pełen dostęp do świadczeń publicznej opieki zdrowotnej,

E-109
• ubezpieczenie członków rodziny przebywających poza granicami Norwegii,
• pełen dostęp do świadczeń publicznej opieki zdrowotnej,

EKUZ
• bezpłatna opieka medyczna TYLKO w razie nagłego wypadku.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Osoby mające pytania na temat bezpłatnej opieki medycznej w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas