Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak ubezpieczenia może cię drogo kosztować Ubezpieczenia i odszkodowania
klaudia@mojanorwegia.pl 16 lipca 2015
12:55

Brak ubezpieczenia może cię drogo kosztować

Skomentuj


Ponad 100 000 samochodów w Norwegii nie jest ubezpieczonych.
Stłuczka takim pojazdem może być początkiem długu na całe życie.


 


W razie wypadku koszty odszkodowania mogą zadłużyć właściciela samochodu na wiele lat.


- Nieubezpieczony kierowca, który jest sprawcą wypadku, jest zobowiązany zapłacić za wszystkie szkody z własnej kieszeni. Koszty takiego zdarzenia mogą być ogromne - ostrzega Arne Lerhol, inspektor w Statens Vegvesen.

Zadłużeni na całe życie


Co roku około 500 nieubezpieczonych kierowców bierze udział w wypadkach drogowych. Konsekwencje takiego zdarzenia mogą być bardzo poważne. Stłuczka może być początkiem długu na całe życie.


wypadek

foto: MN


- Wydaje mi się, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji jazdy w nieubezpieczonym samochodzie. Gdyby wiedzieli z czym to się wiąże, na pewno by nie wsiedli do pojazdu, który nie jest ubezpieczony - mówi Roger Stenseth, dyrektor TFF (Trafikkforsikringsforeningen - Związek Ubezpieczycieli Drogowych).


- Nie ma limitów, które by ograniczały koszty odszkodowania za wypadek - mówi Stenseth - Spotkaliśmy się już z przypadkami kierowców, którzy musieli zapłacić 5 milionów koron odszkodowania. Z powodu braku ubezpieczenia, wszystkie koszty spadły na konta kierowców. Koszty odszkodowania mogą być znacznie wyższe niż 5 milionów koron.

Jeśli kierowca nieubezpieczonego pojazdu spowodował wypadek, ofiarom należy się odszkodowanie z TFF. Jednak TFF ma prawo zażądać od nieubezpieczonej osoby, która spowodowala wypadek całkowitego zwrotu kosztów odszkodowania.

Kontrolowane w bazie danych


W Norwegii jest zakaz podróżowania pojazdami, które nie są ubezpieczone i nie mają opłaconego corocznego podatku. Jednym z zadań Statens Vegvesen (nor. Państwowy Zarząd Dróg) jest wyszukiwanie kierowców, którzy nie zadbali o uregulowanie tych dwóch bardzo ważnych opłat.

Samochody są sprawdzane za pomocą kamer umieszczonych wzdłuż dróg, np. na obrzeżach Oslo. Kamera fotografuje tablice rejestracyjne pojazdów. Potem część sfotografowanych tablic weryfikuje się w bazach danych Statens Vegvesen.


wypadek

foto: MN


Grozi konfiskatą


Vegvesen przeprowadza kontrole pojazdów przez cały dzień. Pojazdy, które nie przejdą kontroli pozytywnie, mogą zostać skonfiskowane.

- Samochód, za który właściciel nie opłacił podatku lub ubezpieczenia, może zostać natychmiast skonfiskowany - mówi Lerhol.

Na parkingu przy jednej ze stacji kontrolnych stoi ciężarówka, która została skonfiskowana z powodu braku ubezpieczenia. Właściciel pojazdu jest pewien, że ubezpieczenie za pojazd jest opłacone, jednak dopóki Vegvesen nie otrzyma potwierdzenia od firmy ubezpieczeniowej, samochód musi stać u nich na parkingu.

System Statens Vegvesen sprawdza automatycznie wszystkie opłaty i dokumentacje, jednak niektóre opłaty za ubezpieczenia nie są w nim zarejestrowane.

- W takich wypadkach kontaktujemy się z ubezpieczycielem i sprawdzamy, czy to nie jest błąd z ich strony - mówi jeden z inspektorów.


Warto sprawdzić


Wielu kierowców kupujących używany samochód nie zdaje sobie sprawy, że ich pojazd może nie mieć ważnego ubezpieczenia. Warto sprawdzić, czy nasz pojazd ma aktualne ubezpieczenie (grønt kort).

W Norwegii jest zarejestrowanych ponad 3 miliony pojazdów. Według Statens Vegvesen,  100 013 z nich nie jest ubezpieczonych. Są to zarówno samochody, autobusy, jak i ciężarówki.
Źródło: nrk.no
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas