kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Ubezpieczenia i odszkodowania

11 wskazówek, jak postępować w razie wypadku przy pracy

marta.filaber@mojanorwegia.pl

05 października 2014 07:31

Udostępnij
na Facebooku
5


Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać i jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać świadczenia, jeśli doznałeś  wypadku przy pracy.


Aby w przyszłości uniknąć problemów z pracodawcą, NAV-em czy ubezpieczycielem, bezpośrednio po wypadku, należy działać rozsądnie i zgodnie z procedurami. Twoje decyzje w pierwszych dniach od wypadku mają ogromny wpływ na to, czy otrzymasz odszkodowanie za poniesione szkody.

1.       Powiadom przełożonego o zajściu. Zadbaj, aby pracodawca wypełnił protokół powypadkowy i poproś o jego kopię (lub np. zrób zdjęcie dokumentu telefonem komórkowym). Uwaga! Przeczytaj dokładnie dokumenty, które podpisujesz. Zdarzają się przypadki, gdy nieuczciwi pracodawcy po wypadku przy pracy zmieniają dane dotyczące wypadku (np. piszą, że uraz nastąpił na skutek przeciążenia), a nawet wręczają do podpisania wypowiedzenie z wsteczną datą (!).

2.       Udaj się na pogotowie lub do lekarza niezwłocznie po wypadku. Nie zwlekaj z wizytą, ponieważ to m.in. dokumenty od lekarza, które potwierdzą, że uraz został spowodowany wypadkiem przy pracy są podstawą do starania się o odszkodowanie.

3.       Zgłoś wypadek do NAV-u. Mimo, że jest to obowiązek pracodawcy, powinieneś upewnić się, że wypadek został zgłoszony lub samodzielnie wypełnić i złożyć formularz NAV 13-07.05 (do pobrania na tej stronie

4.       W przypadku poważnych obrażeń należy powiadomić również policję oraz Arbeidstilsynet (Inspekcję Pracy, norweski numer kontaktowy to 815 48 222).


wypadek

5.       Zgłoś wypadek do ubezpieczyciela pracodawcy. To on jest odpowiedzialny za wypłatę ewentualnego odszkodowania. Wypadek powinien zgłosić pracodawca, ale podobnie jak w przypadku NAV-u, warto zadbać, aby wypełnił swój obowiązek.

6.       Jeśli jesteś dodatkowo ubezpieczony, np. posiadasz indywidualne ubezpieczenie od wypadków przy pracy w Norwegii, zgłoś szkodę także do swojego ubezpieczyciela. Zgłoszenie powinno być pisemne (list lub e-mail). Zdarzenie powinno być zgłoszone do każdego z ubezpieczycieli.

7.       Jeśli chcesz udać się do Polski na leczenie, poproś swojego lekarza o napisanie opinii, że wskazany jest wyjazd do kraju w celu podjęcia dalszego leczenia i poinformuj NAV o takim zamiarze. Jeśli wyjedziesz z Norwegii bez zgody NAV-u, możesz stracić prawo do pobierania zasiłku chorobowego (nie dotyczy to wszystkich, czytaj więcej w artykule: Sykepenger podczas pobytu w Polsce).

pracownicy


8.       Zbieraj wszystkie rachunki od lekarzy, fizjoterapeutów czy z apteki. Jeśli NAV uzna zdarzenie za wypadek przy pracy (yrkesskade), masz prawo do zwrotu kosztów leczenia od instytucji HELFO. Więcej informacji w artykule Zwrot kosztów leczenia po wypadku przy pracy w Norwegii.

9.       Poznaj swoje prawa. Jeśli na skutek wypadku przy pracy przebywałeś na zwolnieniu lekarskim powyżej 6 tygodni, warto skonsultować się z adwokatem w sprawie odszkodowania. Możesz mieć prawo do różnego typu świadczeń w tym odszkodowania za utracony dochód lub/oraz trwały uszczerbek na zdrowiu. Pierwsza konsultacja z prawnikiem norweskim za pośrednictwem tego formularza jest bezpłatna.

10.   Regularnie kontroluj stan swojego zdrowia i kontynuuj leczenie u specjalisty. Opinie specjalistów są bardzo ważne, szczególnie w przypadku starania się o odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu od NAV, czyli tzw. menerstatning, o które można starać się, jeśli lekarz stwierdzi ponad 15% uszczerbku na zdrowiu.

11. Pamiętaj, że tzw. utracony dochód to nie tylko pensja, ale taże ewentualne stracone nadgodziny i dodatki do pensji. Za nie również możesz ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli zasiłek chorobowy (sykepenger), który otrzymywałeś po wypadku, był niższy od zarobków przed wypadkiem możesz mieć prawo do odszkodowania. Podobnie jeśli na skutek wypadku otrzymujesz Arbeidsavklaringspenger (Zasiłek przejściowy, AAP).

>> Skontaktuj się z adwokatem i uzyskaj odszkodowanie za poniesione urazy oraz utracony dochód <<Przeczytaj też wywiad z norweskim adwokatem "Polskie sprawy są trudniejsze"

Odszkodowanie za wypadek w Norwegii
 
zdjęcie: MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

10-01-2021 19:21

...uśmiechnij się!

boj fra oszlo

10-01-2021 19:17

...oto przepis,prosze
youtu.be/Zq-OmvQRqQQ

betinka1966

10-01-2021 17:33

Jesli znasz moze przepis ,bardzo prosze o przeslanie,

Joanna Kuchnicka

29-12-2020 00:14

betinka1966 napisał:
Czytałąm artykuł,że NAV wypłaca w przypadku
Nie czytaj artykulow tylko przepisy.

betinka1966

28-12-2020 09:37

Jak dlugo trzeba pracować i jaki osiągnąć zarobek by otrzymać zasiłęk chorobowy za wypadek przy pracy.Czytałąm artykuł,że NAV wypłaca w przypadku gdy zdarzy się wypadek nie wymaga 4 tygodniowego zatrudnienia i nie bierze pod uwagę zarobków

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram