Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 EKUZ, druki E-106 i E-109: zapewnij sobie i rodzinie bezpłatną pomoc medyczną w Polsce Ubezpieczenia i odszkodowania
info@multinor.no 27 marca 2017
08:00

EKUZ, druki E-106 i E-109: zapewnij sobie i rodzinie bezpłatną pomoc medyczną w Polsce

Skomentuj
Jak zapewnić sobie i rodzinie ubezpieczenie? MN
Jeżeli pracujesz i odprowadzasz podatki w Norwegii, państwo zapewnia Ci ubezpieczenie zdrowotne na terenie całego kraju. A co, jeśli cyklicznie podróżujesz do swojej rodziny w Polsce lub zaplanowałeś wyjazd za granicę? W takiej sytuacji warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym.
Dwa rodzaje ubezpieczeń, o które możesz się ubiegać, to druk E-106 lub E-109 oraz Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ), która zapewnia ubezpieczenie w razie nagłych wypadków. Druki E-106 i E-109 służą potwierdzeniu ubezpieczenia zdrowotnego w Norwegii, żeby korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. w Polsce) na takich samych zasadach jak rezydenci tych krajów. Przysługują one jednak tylko tym, którzy mają rodzinę (żona i/lub dzieci) w którymś z państw EOG. By uzyskać EKUZ, nie trzeba spełniać wymogu posiadania rodziny w Polsce.
Reklama

Druk E-106

Druk E-106 zapewnia darmowe usługi medyczne w Polsce nie tylko dla Polaka przebywającego w Norwegii, ale także dla jego rodziny. Dlatego, jeżeli twój współmałżonek nie pracuje i nie jest ubezpieczony w Polsce, dzięki drukowi E-106 możesz mu zapewnić ubezpieczenie zdrowotne. Druk ten jest wydawany osobom, które spełniają następujące warunki:

– pracują w Norwegii lub pobierają zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger),
– odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne (trygdeavgift) w Norwegii,
– posiadają wspólny adres z rodziną w Polsce,
– regularnie dojeżdżają do rodziny w Polsce.

Najczęściej o druk E-106 ubiegają się pendlerzy oraz osoby, które mają tymczasowy numer personalny (D-nummer).

Druk E-109

Druk E-109 zapewnia darmowe usługi medyczne tylko twojej rodzinie w Polsce. Najczęściej wydaje się go osobom, które mają stały numer personalny (fødselsnummer) oraz spełniają następujące warunki:

– pracują w Norwegii lub pobierają zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger),
– odprowadzają składki na trygdeavgift w Norwegii,
– na stałe mieszkają w Norwegii,
– część rodziny mieszka na stałe w Norwegii, część w Polsce.

Zarówno druk E-106, jak i E-109 mogą być wystawione najwyżej na 2 lata. Po upływie tego czasu trzeba starać się o te druki ponownie.

Jak uzyskać wyżej wymienione ubezpieczenie?

Każdy starający się o wydanie druku E-106 lub E-109 musi złożyć wniosek do Helfo z wymaganymi dokumentami. 

W przypadku druku E-106 jest to:

– kopia dokumentu tożsamości - może to być zarówno paszport, jak i dowód osobisty,
– umowa o pracę lub decyzja o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych,
– pisemne potwierdzenie od pracodawcy o trwającym zatrudnieniu – wymagane, jeśli aktualna umowa o pracę jest starsza niż 1 rok.

Natomiast w przypadku druku E-109 jest to:

– kopia dokumentu tożsamości,
– umowa o pracę lub decyzja o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych,
– pisemne potwierdzenie od pracodawcy o trwającym zatrudnieniu – wymagane, jeśli aktualna umowa o pracę jest starsza niż 1 rok .

Rozpatrywanie wniosku przez Helfo trwa ok. 12 tygodni. Po upływie tego czasu, jeśli Twój wniosek pozytywnie rozpatrzono, powinieneś dostać druk E-106/E-109 w dwóch egzemplarzach, które są ostemplowane przez Helfo. Oba egzemplarze musisz dostarczyć do wojewódzkiego oddziału NFZ w Polsce, do którego należysz. Jeden z dostarczonych przez Ciebie egzemplarzy otrzymasz z powrotem z pieczątką NFZ. Ten egzemplarz musisz dostarczyć do Helfo. Dopiero po otrzymaniu tego dokumentu przez Helfo, Twoje ubezpieczenie nabierze mocy prawnej.

Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ)

Jeżeli wyjeżdżasz za granicę i chcesz być ubezpieczony w razie nieszczęśliwych wypadków na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, najlepszym rozwiązaniem dla będzie wnioskowanie o EKUZ. Karta jest ważna 3 lata od momentu wydania. EKUZ można uzyskać na dwa sposoby w zależności od tego, czy masz stały numer personalny (fødselsnummer) czy tymczasowy (d-nummer). Osoby posiadające stały numer personalny mogą wnioskować o tę kartę drogą elektroniczną – poprzez system Altinn.no, jeżeli posiadają kody MinID, natomiast osoby z tymczasowym numerem personalnym muszą skontaktować się z Helfo osobiście lub telefonicznie. Na kartę EKUZ czeka się zazwyczaj ok. 10 dni.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas