Patryk Kwas, (25 l.)

 • Miejscowość
  w Polsce
  Lublin
 • Miejscowość
  w Norwegii
  -
 • Znajomi 0
 • Odsłony profilu 477
 • Posty 1

Wpisy na forum (1)

Zdjęcia (1)

0
Patryk Kwas (Lublin) - dodał(a) post do tematu
25-05-2021 17:28

NAUKA, MATURA

\'\'Nabór na studia wyższe może odbywać się na podstawie konkursu sumy punktów uzyskanych na maturze z wymaganych przez dany wydział uczelni przedmiotów (co to jest matura?). Osoby, które zdały odpowiednik polskiej matury zagranicą, mogą być zobowiązane do przystąpienia do egzaminu wstępnego, jeśli suma punktów za przedmioty na ich maturze jest inna niż w Polsce i nie może zostać przeliczona. Niektóre uczelnie prowadzą rekrutację tylko na podstawie egzaminu wstępnego, czasami jest wymagane świadectwo maturalne oraz zdanie egzaminu wstępnego. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji, należy skontaktować się w wybranym przez siebie wydziałem na danej uczelni.\'\'

Wie ktos albo byl ktos w takiej sytuacji i wie czy odpowiednik egzaminow w norwegii i punktacja zgadza sie z ta z polski? czy osoby z norwegii musza pisac egzamin wstepny w pl chcac podjac tam studia? Nie wiem gdzie sie o to dowiadywac.

Patryk Kwas
25-05-2021 17:27

Chodziłem w Norwegii do szkoły od 7 klasy do końca I nie powiedział bym że jest coś w stylu Matury. Jest to może dlatego że w Podstawowej klasie w ogóle nie ma ocen. Dopiero zaczynają się w 8 no i średnia ocena z 10 klasy zależy od tego gdzie się dostaniemy w Videregående. Oczywiście co klasę egzaminy.

Jeżeli chodzi o studia to są różne rozwiązania. Np można iść przez technikum albo jest linia która celuję tylko w wybrane studia. Często w Norwegii technikum jest większym prawdopodobieństwem znalezienia pracy. I też np na inżynierów z praktycznym doświadczeniem lepiej patrzą niż na takich co mają tylko teorię.

Też w Norwegii wyższe wykształcenie może nawet zabrać pracę. Np znam przykład tego np że w szkole gimnazjum (8 - 10) Nauczyciel z Doktoratem stracili pracę bo osoby z mniejszym weszły na nich miejsce po prostu dlatego że mniej muszą im płacić. Widać to niestety w wielu miejscach.

Pozdrawiam

Zobacz więcej komentarzy

Facebook Messenger YouTube Instagram