Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Polsko-norweski

Kalendarz 2024

Kup teraz
Reklama
Turystyka

Tromsø na prestiżowej liście New York Times. Amerykanie zachwyceni zorzą polarną

Emil Bogumił

13 stycznia 2023 16:45

Udostępnij
na Facebooku
Tromsø na prestiżowej liście New York Times. Amerykanie zachwyceni zorzą polarną

Tromsø to jeden z najpopularniejszych kierunków wśród osób polujących na zorzę. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Jeden z największych amerykańskich dzienników – The New York Times – opublikował listę 52 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. W rankingu uwzględniono Tromsø. Jako najważniejszą atrakcję miasta wskazano możliwość podziwiania zorzy polarnej.
Stolicę Troms og Finnmark opisano jako jedno z najlepszych miejsc do obserwowania niezwykłych zjawisk na niebie. – Znajduje się ponad 200 mil na północ od koła podbiegunowego i jest stosunkowo łatwo dostępne, biorąc pod uwagę lokalizację do obserwowania zorzy polarnej. Podróżni mogą się do niego dostać samolotem, autobusem i pociągiem lub statkiem wycieczkowym – argumentuje New York Times.

Dziennikarze docenili także krajobraz Tromsø. Morze, w połączeniu z górami i zróżnicowanymi strefami pogodowymi, mają gwarantować możliwość podziwiania zorzy polarnej.

Jedyne takie w rankingu

Spośród 52 miast uwzględnionych w zestawieniu, Tromsø jest jedyną lokalizacją przyciągającą turystów możliwością podziwiania zorzy polarnej. Sezon na upolowanie „zielonej wstęgi” rozpoczyna się 21 września i kończy 21 marca. W wybranych miejscach, przy odpowiedniej aktywności słonecznej, zjawisko można oglądać w pozostałych okresach roku. Najlepszą porą roku do podziwiania zorzy polarnej jest zima. Pomiędzy listopadem a lutym zdjęciami zielonych, różowych, czerwonych, niebieskich, a także fioletowych błysków na niebie chwalą się najczęściej mieszkańcy okręgów Nordland oraz Troms og Finnmark.
Zorza polarna pojawia się, gdy cząstki pochodzące ze Słońca uderzają z dużą prędkością w pole magnetyczne wokół Ziemi.

Zorza polarna pojawia się, gdy cząstki pochodzące ze Słońca uderzają z dużą prędkością w pole magnetyczne wokół Ziemi.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Na pierwszym miejscu rankingu New York Times znalazł się Londyn. Dziennikarze zwrócili uwagę, że stolica Wielkiej Brytanii niezmiennie tętni życiem i przygotowuje się do koronacji Karola III. To pierwsza tego typu uroczystość od siedmiu dekad. W TOP3 zestawienia znalazły się także japońska Morioka oraz amerykański rezerwat Monument Valley Navajo Tribal Park.

Źródło: The New York Times, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok