Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Trollholmsund: samski magnes na turystów Turystyka
Hanna Jelec 27 października 2018
08:00

Trollholmsund: samski magnes na turystów

Skomentuj
Legenda o wapiennych skałach co roku przyciąga do Trollholmsund setki turystów. Wikimedia Commons/CC0
Na południe od Billfjord, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Lakselv, znajdziecie prawdziwą północną perełkę: Trollholmsund. Miejsce słynie z niesamowitych formacji skalnych, które mają ponad 700 milionów lat. Jeszcze ciekawsza jest ich historia: skały wapienne to według Samów przemienione w kamień… trolle.
Norwegowie z Północy nazywają Trollholmsund tajemniczym miejscem. Co roku przybywają tu setki turystów, którzy chcą przekonać się na własne oczy, jak wyglądają wapienne skały sprzed 700 milionów lat. Lokalni mieszkańcy wolą tłumaczyć ich powstanie niecodzienną legendą.
Reklama

Białe skały z Trollholmsund

Tajemnicze skały z Trollholmsund przyciągają uwagę Norwegów od setek lat. Skupisko białych masywów wapiennych stanowi niecodzienny widok. Naukowcy tłumaczą, że skały musiały zostać uformowane około 700 milionów lat temu.
Turyści uwielbiają robić sobie zdjęcia z zamienionymi w kamień trollami.
Turyści uwielbiają robić sobie zdjęcia z zamienionymi w kamień trollami. Wikipedia/CC0
Zespół dolomitowych ostańców stanowi idealne miejsce do fotografowania norweskiej przyrody. Chętnie zaglądają tu także turyści, których przyciąga dużo ciekawsza historia związana z powstaniem skał. Według samskiej legendy, dolomitowe ostańce to trolle, które przywędrowały tutaj z północy. Stworzenia szły przez płaskowyż Finnmarksvidda, niosąc na plecach ciężkie worki ze złotem i srebrem. Trolle, które słynną z zachłanności i chciwości, nie chciały stracić bogactwa. Widząc, że zbliża się wschód słońca, zaczęły szukać dziur, w których mogłyby się ukryć – te straszne stworzenia na co dzień żyją bowiem pod ziemią, a podróżują jedynie w nocy. Obciążone złotem i srebrem, nie zdążyły ukryć się przed promieniami słońca. Zostały tam na zawsze, przemienione w białe skały, a miejsce, w którym uwięziono je na zawsze, nazwano Trollholmsund.

Choć samska legenda liczy sobie już setki lat, lokalni mieszkańcy lubią dzielić się tą historią z przyjezdnymi. W sieci nie brakuje zdjęć turystów na tle białych skał. Mówi się, że Trollholmsund to obowiązkowy punkt na mapie wszystkich, którzy chcą poznać tajemnice okolic Finnmark.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas