Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nowy pomysł rządu: powstanie oficjalna mapa szlaków turystycznych Norwegii Turystyka
Hanna Jelec 29 lipca 2018
08:00

Nowy pomysł rządu: powstanie oficjalna mapa szlaków turystycznych Norwegii

4
Skomentuj
Mapa szlaków będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy szukają idealnych miejsc do uprawiania kolarstwa górskiego, kitesurfingu czy pieszych wycieczek. Malwina Piękoś
„Mapa szlaków turystycznych” to kluczowy element krajowego planu  promocji zdrowia, aktywności fizycznej i spędzania czasu na łonie natury. Pozornie zielona Norwegia tłumaczy, że promocja aktywności fizycznej i wypoczynku na świeżym powietrzu to w obecnej sytuacji „konieczność”, zwłaszcza wśród młodych. Politycy dodają, że mapa szlaków turystycznych poszczególnych gmin posłuży zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i turystom.
Reklama
„Ut på tur, aldri sur” (norweskie powiedzenie, któremu najbliżej do polskiego „w zdrowym ciele zdrowy duch”) – to sztandarowe hasło niemal każdego Norwega lubującego się w pieszych wycieczkach. Gminni radni podkreślają jednak, że aktywność fizyczna i wypoczynek na świeżym powietrzu to coraz mniej popularna forma spędzania wolnego czasu wśród młodych Norwegów. Stąd najnowszy pomysł rządu: plan stworzenia bazy danych uwzględniającej szlaki turystyczne w każdej norweskiej gminie.

Allemannsretten – obejmuje ogólnie rozumiane „prawo do korzystania z natury”. Rozróżnia się dwa terminy: „teren zewnętrzny” (np. plaża, wydmy, wody, lasy, góry) i „teren wewnętrzny” (działki, tereny przy domku letniskowym, łąki, pastwiska). To właśnie allemannsretten określa prawa związane z wędkowaniem, zbieraniem jagód, grzybów czy kwiatów, a także regulacje związane z rozbijaniem obozowiska na łonie natury.

Promują zdrowie wśród młodych

Plan rządu zakłada promocję zdrowia, aktywności fizycznej i wypoczynku na świeżym powietrzu we wszystkich norweskich gminach. Jednym z kluczowych elementów rządowego projektu jest stworzenie ogromnej bazy danych opisującej szlaki turystyczne w całym kraju. Program, który powinien zostać zrealizowany już w 2019 r., ma zachęcić do aktywności fizycznej m.in. młodzież. Zdaniem polityków to właśnie młodzi Norwegowie są coraz chętni do wędrówek górskich, pieszych wycieczek i sportu.

Dobra wiadomość dla turystów

Na bazie szlaków turystycznych skorzystają także turyści – zwłaszcza tacy, którzy wybierają się do Norwegii na własną rękę, bez pomocy biur podróży. Mapa szlaków będzie uwzględniać ścieżki turystyczne w najbliższej okolicy, a dzięki dokładnym opisom będziemy mogli spokojnie zaplanować atrakcje związane z aktywnością fizyczną w kraju fiordów. W bazie znajdziemy m.in. miejsca idealne do uprawiania wind- oraz kitesurfingu, kolarstwa górskiego czy wspinaczki.
Wycieczki po norweskich szlakach górskich to obowiązkowy punkt programu dla turystów.
Wycieczki po norweskich szlakach górskich to obowiązkowy punkt programu dla turystów. Malwina Piękoś

Friluftsliv to ogólnie rozumiana aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do poszczególnych dyscyplin sportowych, friluftsliv nie ma określonych sztywnych zasad. Najczęściej kojarzy się z pieszymi wycieczkami i spaniem pod namiotem.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jacek korn
jacek korn 28-08-2018 09:55

Czy zna ktoś adres w Dramen tego parkingu przy jeziorze gdzie chłopaki szukają pracy

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Szkolenia Zeglarskie
Szkolenia Zeglarskie 30-07-2018 01:55

...pozwole sie zgodzic z Tomaszem ...warunki socjalne na marinach ...przynajmniej w okolicach Oslofjorden ...sa rozczarowujace...jak na "tak bogaty " kraj ...
...i nie mam pojecia dlaczego uwazaja , ze u nich jest "najwyzsza jakosc zycia"....napewno nie w marinach...
...powinni sie uczyc chociazby od Hiszpanii...do ktorej to tak czesto lataja...
...Tomasz ..pozostaje nam KOTWICA...i piekna dziewczyna...
...chetnych na zeglowanie w okolicach Oslo ...zapraszam na kontakt priv...chcesz sie nauczyc...doszkolic...zakochac ...
i nie tylko zeglowanie... sporty wodne to nasza pasja...odezwij sie ... wspolnie sie swietnie zabawimy

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Solak
Tomasz Solak 29-07-2018 12:21

W Norwegii promuje się turystykę pieszą, rowerową, samochodową, ale nikt nie zauważa potrzeb i informacji potrzebnych wodniakom, kajakarzom, motorowodniakom i żeglarzom. Brak w portach i na kejach urządzeń socjalnych lub dostępu do nich i informacji o tym w informacjach turystycznych i na stronach internetowych dla turystów . Brak propozycji tras dla wodniaków, żeglarzy, którzy tylko płyną na północ, wymienią załogi w portach dobrze skomunikowanych lotniczo z Polską, a nikt nie zapuszcza się na fiordy, nie organizują rejsów po fiordach, z powodu braku zaplecza socjalnego dla żeglarzy i informacji.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas