Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kochasz góry? 5 szczytów, które warto zdobyć w Norwegii Turystyka
Joanna Chmara 05 listopada 2016
08:00

Kochasz góry? 5 szczytów, które warto zdobyć w Norwegii

2
Skomentuj
Norwegia słynie z pięknych krajobrazów. Fot. fotolia - royalty free
Piękna, dzika natura, malownicze szczyty górskie i cudowne widoki to najczęściej wymieniane przez zagranicznych turystów powody, by odwiedzić Norwegię. Doceniają je także sami Norwegowie, którzy uwielbiają górskie wędrówki i spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Poniżej znajdziecie propozycję najciekawszych wycieczek zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników gór.

Galdhøppigen (2469 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Norwegii – Galdhøppigen – znajduje się w Parku Narodowym Jotunheimen, z trzech stron otoczony jest rozległymi lodowcami. Ze względu na swoją wysokość oraz fakt, że do jego zdobycia nie trzeba dużego doświadczenia wysokogórskiego, należy do najchętniej odwiedzanych gór w kraju. W letnie weekendy na szlaku można spotkać prawdziwe tłumy. Trasa na Galdhøppigen rozpoczyna się przy schronisku Spiterstulen, niedaleko Lom. Droga na szczyt zajmuje około 4,5 godziny, zejście – 2,5 godziny. Jednak, zanim wyruszymy, koniecznie należy sprawdzić prognozę pogody. W trudnych warunkach atmosferycznych wędrowanie w wysokich górach może być naprawdę niebezpieczne!
Reklama

Preikestolen (604 m n.p.m.)

Czołowa atrakcja turystyczna okolic Stavanger oraz całej Norwegii, kwintesencja norweskiej natury, przez wielu zaliczana do najpiękniejszych miejsc na świecie. Droga na skalną ambonę położoną nad fiordem Lysefjorden tam i z powrotem zajmuje zaledwie trzy godziny, uporają się z nią nawet osoby , które na co dzień stronią od aktywności fizycznej. Niesamowite widoki na skraju górującej nad fiordem skały z pewnością wynagrodzą trudy wędrówki!
Czołowa atrakcja turystyczna okolic Stavanger oraz całej Norwegii.
Czołowa atrakcja turystyczna okolic Stavanger oraz całej Norwegii. Źródło: fotolia

Gaustatoppen (1883 m n.p.m.)

„Dach Telemarku”, przez wielu określany mianem najpiękniejszej góry w Norwegii, to miejsce, z którego przy dobrej pogodzie widać aż jedną szóstą powierzchni kraju. Wybierając najłatwiejszą trasę na wierzchołek (z parkingu przy Stavsru, niedaleko miejscowości Rjukan), zdobędziemy szczyt po około trzech godzinach wędrówki (zejście zajmuje około 2 godzin). Z Gaustatoppen rozpościera się przepiękny widok na góry Telemarku, Buskerud i okolic Oslo. Norweska Organizacja Turystyczna (DNT) poleca ten szczyt wszystkim, niezależnie od stopnia umiejętności i doświadczenia w górach.
Gaustatoppen przez wielu określany mianem najpiękniejszej góry w Norwegii.
Gaustatoppen przez wielu określany mianem najpiękniejszej góry w Norwegii. Źródło: fotolia

Romdalseggen (1320 m n.p.m.)

Romdalseggen to grzbiet górski o długości około 10 kilometrów, znajdujący się w gminie Rauma w Møre og Romsdal. Jego najwyższym wierzchołkiem jest Blånebba. Znakomicie nadaje się na cel wędrówek zarówno dla rodzin z dziećmi (które powinny wybrać najprostszy wariant szlaku –Romsdalseggen via Mjelvaskaret, dzieci powinny być raczej przyzwyczajone do długich i męczących tras po górach), osób zaczynających przygodę ze wspinaczką (wariant Romsdalseggen komfort) oraz dla miłośników wyzwań, którzy szukają wymagających szlaków (Romdalseggen ekstrem).

Slogen (1564 m n.p.m.)

Do najpiękniejszych gór okolic Ålesund należy Slogen, położony w samym sercu Alp Sunnmorskich. Pozornie szpiczasty wierzchołek i strome ściany wydają się być dostępne tylko dla doświadczonych wspinaczy, jednak w rzeczywistości zdobycie tego szczytu jest łatwiejsze, niż przypuszcza większość turystów podziwiającyh go z daleka – nie wymaga to specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Ostatnia część trasy może sprawiać problemy osobom, które mają lęk wysokości. Wycieczkę najlepiej rozpocząć w Bunstad, kierując się najpierw do samoobsługowego schroniska Patchelhytta (około 4 godziny), a następnie na szczyt (2-3 godziny). Trasa od schroniska nie jest oznaczona, jednak znalezienie ścieżki nie powinno sprawiać kłopotu. To świetna propozycja na dwudniową weekendową wycieczkę, z noclegiem w malowniczo położonej Patchelhytta.
Do najpiękniejszych gór okolic Ålesund należy Slogen, położony w samym sercu Alp Sunnmorskich.
Do najpiękniejszych gór okolic Ålesund należy Slogen, położony w samym sercu Alp Sunnmorskich. Źródło: fotolia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marcin Maciejczyk
Marcin Maciejczyk 17-02-2017 13:22

Ja polecił bym również górę w Norwegi Północnej niedaleko Narwiku: Revtind. Była to dla mnie jedna z najciekawszych wypraw w góry Norweskie.
Ale czy nie jest tak że na szczycie każdej z gór możemy znaleźć coś co nas zachwyci i będzie niepowtarzalne...
Poniżej widok ze szczytu Revtind.
Pozdrawiam

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas