Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Debiut w kajaku na północnych wodach: przydadzą się gwizdek i... umiejętne wywrotki Turystyka
Monika Pianowska 08 lipca 2018
08:00

Debiut w kajaku na północnych wodach: przydadzą się gwizdek i... umiejętne wywrotki

1
Skomentuj
Wycieczka po fiordach to marzenie niejednego amatora pływania kajakiem. flickr.com/ fot. Chris Street/ CC BY 2.0
Spędzając wakacje w Norwegii, wiele osób decyduje się tam na pierwszą wyprawę kajakiem. Wiosłowanie wśród fiordów może się okazać niezapomnianą przygodą albo świetną formą aktywnego wypoczynku.
Wypływając na otwarte wody, szczególnie podczas „kajakowego debiutu”, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać, wybierając się na wycieczkę kajakiem po norweskich wodach?
Reklama

Niezbędny ekwipunek

Kamizelka ratunkowa. To obowiązkowy element wyposażenia podczas pływania kajakiem. Powinna mieć fluorescencyjne kolory, odblaski i kieszonki na drobne przedmioty, np. scyzoryk lub telefon komórkowy.

Dmuchany pokrowiec na pióro wiosła. Pomaga złapać stabilność przy wchodzeniu z powrotem do kajaka po przewróceniu się do wody.  Szczególnie przydatny niedoświadczonym kajakarzom.
Dmuchany pokrowiec na wiosło.
Dmuchany pokrowiec na wiosło. seakayak.no/screenshot
Linka do wiosła. Służy do mocowania wiosła do kajaka, żeby nie odpłynęło. Może jednak sprawiać pewien dyskomfort podczas wiosłowania, ponieważ ma tendencję do skręcania i plątania się.
Pompa zęzowa. Usuwa się nią wodę z wnętrza kajaka.
Gwizdek. Przydatny podczas wzywania pomocy. Lepiej wydawać sygnały gwizdkiem niż krzyczeć.

Nóż. W czasie wypadku na wodzie łatwo się w coś zaplątać lub w czymś zakleszczyć (chociażby w linkę do wiosła, jeśli się z takiej korzysta). Wtedy niezbędny do utorowania sobie drogi okazuje się nóż.

Telefon komórkowy lub podręczne radio VHF. Warto mieć przy sobie któreś z nich, bez względu na to, czy wiosłuje się w towarzystwie, czy samemu. Najlepiej zabezpieczyć sprzęt wodoodpornym pokrowcem.
Latarka lub lampka LED. Żeby zapewnić sobie lepszą widoczność w ciemności.

Reflektor radarowy. Rekwizyt przydatny szczególnie na wodach, na których panuje duży ruch łodzi. Taki przedmiot wykonany z aluminium lub tworzywa gwarantuje wykrywalność na radarach większych jednostek.
Ubrania na zmianę zapakowane do wodoodpornej torby. Bez względu na pogodę warto mieć ze sobą także bieliznę termiczną.

Apteczka.

Trening czyni mistrza… w przewracaniu się

Niebywale istotna okazuje się umiejętność sprawnego wracania do kajaka po przewróceniu się. Nawet mimo doświadczenia warto regularnie ćwiczyć kontrolowane wpadanie do wody i wracanie do łodzi w różnych warunkach pogodowych, a przynajmniej przed rozpoczęciem każdego sezonu.

Praktyki takie najlepiej odbywać w zatoczkach, gdzie mamy gwarancję, że wiatr będzie spychał nas do brzegu.

Trzymać się blisko lądu

Pływając kajakiem po norweskich wodach, lepiej nie oddalać się nadto od brzegu. Po pierwsze dlatego, że gdyby po wpadnięciu do wody nie udało się wrócić do kajaka, można szybciej znaleźć się na lądzie. Po drugie, że unikniemy w ten sposób wzmożonego ruchu większych łodzi.

Poza tym trzymając się blisko lądu, można obserwować np. ptaki zamieszkujące tereny przybrzeżne. Mniej odczujemy tam podmuchy wiatru.

Wodoodporne ubrania

Zawsze należy dostosować odzież dostosowaną do temperatury wody. Nawet latem może się ona okazać na tyle zimna, że po wpadnięciu do niej będziemy szybko tracić energię i ciepłotę ciała.

Bez względu zatem na porę roku, wiosłując w pojedynkę, rozważnie jest zawsze mieć na sobie woodoodporny strój, kiedy woda ma poniżej 12 stopni Celsjusza. Jeśli jednak wakacyjna pogoda kusi nas do założenia lekkich ubrań, wtedy lepiej trzymać się blisko brzegu.

Warto zakładać wygodne, sportowe rzeczy z szybko schnących materiałów.

Zadbać o swoją „jaskrawość”

Pływając kajakiem, warto być widocznym na wodzie. Lepiej zatem zdecydować się na jaskrawe kolory i odblaskowe dodatki, szczególnie na kamizelce ratunkowej. Ma to znaczenie zarówno w pełnym słońcu, kiedy na zbiorniku wodnym mogą pojawić się na przykład duże łodzie, jak i w ciemności.

Zasady ruchu na wodzie

Wszystkie łodzie wiosłowe muszą ustępować pierwszeństwa większym łodziom i motorówkom. Kajak nie stanowi w tej kwestii wyjątku. Należy, jak podczas jazdy samochodem, pamiętać o zachowaniu odpowiednio dużego odstępu pomiędzy innymi pływającymi jednostkami. Dodatkowo, przecinając drogę innym łodziom, należy robić to po skosie.

Dobry plan to podstawa

Wyprawę kajakiem na jezioro zawsze trzeba zaplanować i przed wyruszeniem w drogę sprawdzić prognozę pogody. Pewne norweskie porzekadło mówi, że jeśli ma się wątpliwości przed wypłynięciem, lepiej zostać na lądzie. Dodatkowo, ponieważ telefony często okazują się zawodne, warto oszacować czas, po jakim wrócimy na brzeg, i poinformować o nim bliskich.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Michalina Mo
Michalina Mo 08-07-2018 17:08

Należy też dodać że chcąc pływać kajakiem po fiordach należy mieć odbyty kurs. Oczywiście nikt tego nie sprawdzi, ale gdy stanie się coś poważnego i niezbędna będzie pomoc służb publicznych mogą być problemy.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas