Rozliczenia podatkowe w Norwegii
Zleć to fachowcom już teraz!
Wnioskuj online
zamknij

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

Cud natury na Lofotach

Udostępnij
na Facebooku
Cud natury na Lofotach


Chmury przypominające morskie fale są bardzo rzadkim zjawiskiem i nie każdemu dane jest ich zaobserwowania. Kilka dni temu udało się to pewnemu fotografowi – amatorowi.


W niedzielę, June Grønseth z Laukvik na Lofotach czytał książkę na patio. Nagle dostrzegł niezwykłe chmury płynące po niebie.

 

Laukvik

Laukvik / maps.google.com


- Ten widok był niezwykły. Chmury uformowały się w ogromne fale i wędrowały powoli po niebie. Zjawisko można było obserwować jedynie przez trzy minuty, potem wszystko wróciło do normy – powiedział fotograf amator June Grønseth.

 

Szansa jedna na dwie lub trzy

Meteorolog Stine Karlsen Gya z Værvarslinga w północnej Norwegii była niezwykle zaskoczona i podekscytowana otrzymanymi od fotografa zdjęciami.

- Zdjęcia są wspaniałe. Takie zjawisko to bardzo rzadki widok, który ze względu na krótki okres występowania bardzo ciężko uchwycić – powiedziała meteorolog dziennikarzom NRK.

 

wave clouds

wikipedia.org


Jak powstają chmury falowe?

Chmury falowe znane także jako Kelvin Helmholtzbølger, pojawiają się na niebie jedynie dwa lub trzy razy w roku i występują w specjalnych warunkach atmosferycznych.

- Chmury falowe powstają, gdy w powietrzu jest wystarczająco dużo wilgoci oraz nie ma innych chmur, które mogłyby je zasłonić. Atmosfera zawsze dąży do osiągnięcia równowagi. Tego typu chmury powstają w strefie graniczne pomiędzy ciepłym a zimnym powietrzem. W zależności od temperatury powietrza, wiatr może wiać w przeciwnych kierunkach i formować tak niezwykłe kształty – tłumaczy meteorolog.

 

Dla fotografa z Lofotów chmury falowe nie są nowym fenomenem.

- Już drugi raz udało mi się uwiecznić na zdjęciu to piękne zjawisko. Poprzednim razem fotografie wykonałem w Værøy, gdzie chmury przybrały niezwykły kształt tuż nad szczytami gór.

 

chmury

wikipedia.org


Norweski fotograf bardzo często obserwuje naturę i uwiecznia ją swoim aparatem:

- Podążanie za naturą, zjawiskami atmosferycznymi może być bardzo dobrą zabawą, a tego typu „zdobycze” są powodem do dumy i cieszą oko – opowiada June Grønseth.
Źródła: nrk.no / maps.google.com / wikipedia.org

Zdjęcie slajderowe:wikipedia.org

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok