Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Transport i komunikacja

Uniknij płacenia mandatu za parkowanie

Klaudia Synak

23 marca 2014 05:21

Udostępnij
na Facebooku
4
Uniknij płacenia mandatu za parkowanie

Uważasz, że otrzymałeś niesprawiedliwie mandat za złe parkowanie? Masz szansę się jeszcze odwołać. Sprawdź, kiedy możesz złożyć odwołanie w sprawie mandatu.


W ostatnim czasie minister transportu Ketil Solvik-Olsen (Frp) ogłosił chęć wprowadzenia znaczących zmian dotyczących mandatów za nieprawidłowe parkowanie.

W zeszłym roku Parkeringsklagenemda (Komitet do spraw zażaleń dot. Parkowania) otrzymał 4 211 odwołań od mandatu za złe pakowanie.

Anne Haabeth Rygg, przedstawicielka Rady Konsumenckiej (Forbrukerråd), uważa że najwyższy już czas uregulować przepisy dotyczące publicznych i prywatnych firm posiadających parkingi.

- Propozycje zmian zostały przedstawione ministerstwu już siedem lat temu. Rozumiem, że takie sprawy zajmują dużo czasu, ale to nie jest aż takie trudne, mówi Rygg w rozmowie z NRK.

Jej radą jest jeśli uważamy, że niesprawiedliwie otrzymaliśmy mandat, jest najpierw odwołać się pisemnie do firmy parkingowej.

Forbrukerraad
wikipedia.org

- Najważniejszą rzeczą jest zrobienie zdjęcia sytuacji. Musimy udokumentować to co zaszło. Musimy zobaczyć za co konkretnie jest mandat. Jeśli uważamy, że zostaliśmy niesprawiedliwie ukarani, możemy się odwołać od mandatu, mówi Rygg.

Słaba widoczność biletu parkingowego


Słaba widoczność biletu parkingowego jest główną przyczyną mandatów. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji może być zakup klamerki na której możemy zaczepić w widocznym miejscu nasz bilet. Dzięki temu nasz bilet pozostanie w widocznym miejscu.

„Słabą widoczność biletu" można interpretować na wiele sposobów. Czy bilet leżący na siedzeniu kierowcy lub pasażera jest niewidoczny?

- Często zdarzają się tego typu sprawy. Ich interpretacja zależy od tego czy bilet jest dobrze widoczny z zewnątrz, czy parkingowy ma możliwość przechodzenia między samochodami aby sprawdzić obecność biletu, mówi przedstawicielka Rady Konsumenckiej.

Zdjęcie sytuacji


Zrobienie zdjęcia może nam pomóc udowodnić niesprawiedliwość mandatu, należy jednak pamiętać o zawarciu na zdjęciu tablicy rejestracyjnej. Możemy również poprosić parkingowego o jego zdjęcie sytuacji - mamy do tego prawo. Dzięki temu będziemy mieli możliwość porównania obu zdjęć.

Firmy parkingowe uważają, że zdjęcia bez rejestracji nie są ważnym dowodem w skardze.

Co jeśli wzięliśmy bilet ze złego parkometru?


Musimy pamiętać o korzystaniu z parkometru należącego do firmy na której miejscu parkujemy nasze auto.  Firmy są zobowiązane dobrze oznakować swoje parkometry. Jeśli uważamy że parkometr jest źle oznakowany lub ciężko jest nam zorientować się który parkometr jest właściwy, mamy prawo napisać skargę do firmy posiadającej dany parkometr.

Spóźnienie


Nie tylko zły bilet może być przyczyną mandatu. Spóźnienia są również częstym powodem kar.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Takie sytuacje również upoważniają nas do złożenia skargi/odwołania.

Mandaty
flickr.com/SpareBank1

Skarga do właściciela terenu


Jeśli jesteśmy np. stałym klientem sklepu i na jego terenie otrzymamy mandat za złe parkowanie, możemy napisać skargę do właściciela terenu/sklepu. Jeśli uważamy, że firma parkingowa nie zwraca uwagi na nasze odwołanie, skarga do właściciela terenu/sklepu może uchylić mandat.

Szara strefa


Jeśli dostaniemy mandat za złe parkowanie na terenie parkingu należy zwrócić uwagę czy nasze auto znajduje się w „szarej strefie" - to znaczy, czy koło nie wychodzi poza wyznaczone linie parkingowe. Błędne parkowanie jest dopiero wtedy gdy całe koło znajduje się poza linią, w innych przypadkach nie przysługuje nam mandat za złe parkowanie.

Bez uzasadnienia


Jeśli dobrze udokumentowaliśmy zajście, mamy większe szanse na odwołanie się od mandatu w przypadku:

- parkowania na linii;

- spóźnienia się do samochodu w okolicach sklepu którego jesteśmy stałym klientem;

- mandatu z powodu słabej widoczności biletu parkingowego;

- złego i mylącego oznakowania parkometru.

Nie zawsze jednak będziemy mieli szanse na wygraną. Niektóre sprawy nie są przyjmowane przez Parkeringsklagenemda. Takim przypadkiem jest parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych.

Panuje również błędne założenie, że mamy 3 minuty na opłacenie parkowania zanim otrzymamy mandat za nieopłacone parkowanie. Tak naprawdę czas „darmowego" parkowania jest zależny od dystansu od parkometru z którego musimy skorzystać oraz mobilności użytkownika samochodu.

Jeśli zaparkowaliśmy w miejscu gdzie parkometr jest nieczynny, ale nie napisaliśmy kartki na przedniej szybie o uszkodzeniu parkometru lub nie powiadomiliśmy parkingowego, nie mamy szans na odwołanie się od mandatu.

Jedynym wyjątkiem jest przypadek gdy parkometr zepsuje się po tym jak już mieliśmy zaparkowany samochód.

Dżungla znaków


Informacje o karach powinny znajdować się na tablicy przy wjeździe na parking, jednak często znajdują się one w różnych miejscach.

- Często niemożliwym jest zaznajomić się ze wszystkimi informacjami za każdym razem jak parkujemy nasz samochód, mówi Rygg.

Dodaje również, że różne firmy mają różne regulaminy, dlatego trudno jest klientom parkingu zaznajomić się ze wszystkimi zasadami.

Parking samochodowy
flickr.com/thienziyeung

Jak się odwoływać


Jedynie jedna czwarta firm parkingowych w Norwegii należy do Parkeringsklagenemda. Członkostwo nie jest obowiązkowe.

- Bycie członkiem Parkeringsklagenemda wiąże się z kosztami, skargi na firmę to są również koszty które ponosi członek. Brak członkostwa wiąże się ze sporymi trudnościami dla konsumenta jeśli ten chce się poskarżyć/ odwołać od kary, twierdzi przedstawicielka Rady Konsumenckiej.

Oznacza to, że jeśli firma parkingowa odrzuci nasze odwołanie, ale jest częścią Parkeringsklagenemda, to mamy jeszcze szanse na odwołanie się od decyzji. Jeśli również to nie poskutkuje, możemy pójść do sądu. Jednak pójście do sądu często się nie opłaca z powodu kosztów.

Rada Konsumencka ma nadzieję, że wraz z nowymi przepisami wprowadzi się obowiązek przynależności do Parkeringskalgenemda.

Nowe przepisy


Nowe przepisy mają wprowadzić stałe stawki mandatów za nieprawidłowe parkowanie. Będą 3 poziomy kar:

- 300 koron (przeoczenie);

- 600 koron (normalna stawka);

- 900 koron (znaczące naruszenie).

Przeoczenie oznacza np. sytuację gdy zapomnimy zabrać darmowego biletu parkingowego na terenie centrum handlowego.

Normalna stawka mandatu ma obowiązywać w sytuacjach takich jak spóźnienie, lub zaparkowanie na dwóch miejscach parkingowych.

Mandat za znaczące naruszenie ma nas obowiązywać gdy bezprawnie zaparkujemy na miejscu dla niepełnosprawnych, lub nasze parkowanie utrudni ruch innych pojazdów.

W chwili obecnej wysokość kar jest ustalana przez firmę do której należy parking. Prowadzi to do sporych różnic w karach (nawet do 300 koron).
 
Źródło: nrk.no, zdjęcie frontowe: flickr.com/Thorkild RedtvedtReklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Onty_Ja_Gabriel_3.

10-12-2020 16:47

Selavi napisał:
Witam czy siedząc w Samochodzie dostawczym i stając na miejscu parkingowym, należy zakupić bilet również np.10min
Na każdym parkingu jest trochę inaczej i takie zmiany są opisane w regulaminie danego parkingu. umieszczonego w pobliżu parkometru.
Jednak jeżeli jest to typowe auto dostawcze i przy parkingu jest sklep/firma odbierająca towar, to nie powinno być problemu gdy z pod ziemi, pojawi się znienacka parkingowy z czytnikiem.
Natomiast jeżeli stanąłeś tak sobie na płatnym parkingu tylko dlatego iż masz auto dostawcze i to nawet znanej firmy i liczysz na pobłażliwość \"policmajstra\".
To zależy na kogo trafisz.
Teraz większość parkingów jest monitorowana i po 5-10 minutach może się zjawić bezwzględny poborca.

Selavi

10-12-2020 11:12

Witam czy siedząc w Samochodzie dostawczym i stając na miejscu parkingowym, należy zakupić bilet również np.10min

MS88 Szaławiński

08-10-2018 16:16

Czy można kupić miesięczny bilet parkingowy jeżeli nie mamy jeszcze numeru personalnego?

Karolina3110

30-03-2017 09:22

Czy mozna odwolac sie o obnizenie mandatu za parkowanie na zakazie postoju? Staly 4 auta pod szkola, bylismy na zebraniu. Auta staly w zatoczce i nikomu nie utrudnialy zadnego ruchu. Fakt ze znak jest ale dostalismy az po 900koron. Czy jest szansa na obnizenie chociaz na 600?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok