Transport i komunikacja

Transport publiczny najpopularniejszym wyborem osób jadących na lotnisko

Udostępnij
na Facebooku
4


Coraz więcej osób podróżujących na lub z lotniska decyduje się na pozostawienie samochodu w domu i wybiera transport publiczny.


68 procent podróżnych korzystających w 2014 roku z Oslo Lufthavn to osoby podróżujące komunikacją miejską. Jest to nowy rekord oraz najlepszy wynik, jeśli chodzi o europejskie lotniska.


Transport publiczny coraz popularniejszy

Jak wynika z danych udostępnionych przez Norweski Zarząd Transportu Publicznego, liczba podróżnych wybierających wspomniany wyżej kierunek rośnie z roku na rok. Dla porównania, w roku 2013 na lub z portu lotniczego przewożono aż 65 procent podróżnych.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak pozytywnego rozwoju. Zauważamy także jak ważna jest owocna współpraca pomiędzy wszystkimi środkami transportu publicznego, dzięki której coraz więcej osób decyduje się na taki sposób przemieszczania się – mówi w oświadczeniu prasowym Emil Eike pracujący dla Oslo Lufthavn.

autobus

fot. mn

Oslo Lufthavn najlepsze w Europie

Z badania przeprowadzonego w 2014 roku wynika, że Oslo Lufthavn ma najlepiej rozwinięty transport publiczny w Europie. Spowodowane jest to faktem, iż na najbliższe lata planowany jest znaczny wzrost ruchu lotniczego. Według prognoz, ruch na głównym lotnisku w Oslo może wzrosnąć nawet o 2,9 procent.

Na rok 2017 planowane jest otwarcie drugiego terminalu, dzięki któremu, w ciągu jednego roku, lotnisko będzie mogło przyjąć o pięć milionów podróżnych więcej. Oznacza to, że liczba wzrośnie z obecnych 23, do 28 milionów.


- Wciąż dążymy do zwiększenia ilości pasażerów przybywających na nasze lotnisko środkami transportu publicznego. Naszym celem jest osiągnięcie pułapu 75 procent podróżnych, którzy dojeżdżają komunikacją miejską. Wierzymy, że klienci dostrzegą w transporcie miejskim potencjał i świadomie zrezygnują z poruszania się własnym samochodem – opowiada Eike.

lotnisko Oslo

fot. wikipedia.org

Podróżni wybierają pociąg

Badanie przeprowadzone przez Airports Council International dowodzi, że rośnie liczba pasażerów wybierających podróż pociągiem. Odbywa się to kosztem transportu autobusowego oraz samochodowego. W roku 2013 z pociągów korzystało 44 procent podróżnych, a w roku 2014 już 51. Na autobus decydowało się natomiast jedynie 17 procent użytkowników stołecznego lotniska.

 

Oslo Lufthavn oferuje podróżnym bardzo korzystne połączenia z i na lotnisko.

Pociągi

Podróż pociągiem z centrum miasta na lotnisko zajmuje około 20 minut. Tak zwany Flytoget podróżuje z/do następujących stacji:
  • Drammen
  • Asker
  • Sandvika
  • Lysaker
  • Skøyen
  • Nationaltheatret
  • Oslo S
  • Lillestrøm

Dokładny rozkład jazdy pociągów dostępny jest na stronie Flytoget .

 

Jeśli nie Flytoget, to pociągi regionalne NSB. Wszystkie składy na trasie Skien - Oslo - Lillehammer – Trondheim zatrzymują się także przy lotnisku. To samo tyczy się również pociągów lokalnych NSB łączących Kongsberg z Eidsvoll.
Dokładny rozkład jazdy pociągów NSB oraz ceny biletów dostępne są na oficjalnej stronie NSB .

  

 

Autobusy

Jedną z możliwości jest podróż autobusem Ruter , którego rozkład dostępny jest na stronie internetowej.


Codziennie, co 20 minut z lotniska odjeżdża tak zwany SAS Flybussen, którym można dostać się do samego centrum miasta. Możliwa jest także podróż Oslo Centrum – Oslo Lufthavn, również co 20 minut. Rozkład jazdy .


Podróżujesz z/do Majorstuen, Bekkestua, Ski lub Fredrikstad? Idealnym wyborem będzie Flybussekspressen .


Do miejsc, takich jak Volda, Måløy, Førde, Kongsvinger i Årnes podróżnych dowozi Nettbuss .


Kolejnym wyborem może być Askeladden Reiser kursujący na trasie Sundvollen - Hønefoss - Jevnaker - Lunner - Oslo Lufthavn.


TIMEkspressen oferuje trasę Gjøvik - Skreia - Oslo Lufthavn – Oslo.


Do Samego Trondheim dowiezie Was z lotniska przewoźnik zwany Lavprisekspressen . Do Elverum i Trysil kursuje Boreal transport .


Inne możliwości

Jeśli wybieracie inne lotniska, możecie skorzystać także z usług polskich przewoźników. Należy jednak pamiętać, że nie działają na zasadzie regularnego transportu publicznego, a kierowca zobowiązany jest do posiadania listy osób znajdujących się w pojeździe.

 

IKAR

Kursuje na lotniska Sandefjord Torp, Moss Rygge i Gardermoen.

Firma została zarejestrowana w 2008 roku i od tego czasu zapewnia swoim klientom bezpieczną i komfortową podróż.


PKS OSLO

Dowozi na lotnisko Moss Rygge oraz Sandefjord Torp.

Firma działa od 2013 roku. Kursuje po ustalonych trasach i dowozi klientów do ich miejsca zamieszkania.


 

JAN BUSS
Kursuje na lotnisko Torp i Sandefjord.

 

Firma zapewnia swoim klientom bardzo przydatne udogodnienie - drukowanie kart pokładowych w przypadku, gdy zepsuje się drukarka lub zabraknie tuszu.


POL BUS

Kursuje na lotnisko Rygge oraz Torp.

PolBus działa na terenie Norwegii od 2011 roku. Oferuje transport nie tylko na lotniska, ale także w różne miejsca Norwegii.


TORP-BUS

Kursuje na lotnisko Torp.

Przewoźnik oferuje także transfer osób w inne miejsca Norwegii. Dysponuje busami, które jednorazowo mogą przewieźć 9, 12 lub 17 osób.Źródła: osloby.no / flytoget.no / nsb.no / ruter.no / flybussen.no / flybussekspressen.no / nettbuss.no / askeladden.net / lavprisekspressen.no / boreal.no / wikipedia.org / brreg.no

Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - MPW57 - public domainReklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Agnieszka GG

07-02-2017 20:44

Kto pisal TEN artykul?
PKS Oslo jest od 2008 i jezdzi na wszystkie 3 lotniska ( teraz juz 2) a IKAR jest od 2013 r i daleko im jeszcze do PKS Oslo , prosze TO poprawic !!!

Anna Bak

20-03-2015 10:59

julia napisał:
Jeździcie polskimi busami? Bo ja od kilku lat

Nie, nie jezdzimy. Zbyt cenimy sobie wygode w norweskich autokarach/pociagach zeby tloczyc sie jak serdelki i doswiadczac tej specyficznej atmosfery w polskich busach.

Julia jagodzinska

19-03-2015 23:41

Jeździcie polskimi busami? Bo ja od kilku lat

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram