kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Transport i komunikacja

Samochodem po Norwegii. Poznaj najważniejsze przepisy drogowe, zanim dostaniesz mandat

klaudia@mojanorwegia.pl

19 lipca 2016 13:32

Udostępnij
na Facebooku
3

O czym musi pamiętać kierowca w Norwegii? fotolia.com - royalty free

Polski i norweski kodeks drogowy jest do siebie bardzo podobny. Jednak różnice w przepisach, jak np. te dotyczące przekraczania prędkości, mogą kosztować nas nawet 9 tysięcy koron mandatu. Zanim wyruszysz w podróż samochodem po Norwegii, poznaj obowiązujące tam zasady na drodze.
Wybierasz się w podróż samochodem po Norwegii? Dobrze się składa! Przygotowaliśmy poradnik na temat najważniejszych przepisów drogowych, które warto znać, zanim się wybierzesz do kraju fiordów.

Większość norweskich przepisów drogowych jest podobnych do polskich, ponieważ zarówno Polska, jak i Norwegia podpisały Konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Jednym z aspektów konwencji jest to, że policja nie ma prawa ukarać zagranicznego kierowcy za to, że porusza się samochodem wyposażonym zgodnie z przepisami swojego kraju, ale niewystarczająco z punktu widzenia państwa, przez które przejeżdża.
Znaki drogowe, na które warto zwrócić uwagę: ostrzeżenie przed łosiami oraz wysadzinami od mrozu
Znaki drogowe, na które warto zwrócić uwagę: ostrzeżenie przed łosiami oraz wysadzinami od mrozu Źródło: MN

Zabierz dokumenty

Każdy kierowca, który jeździ samochodem po Norwegii, powinien mieć ze sobą następujące dokumenty: prawo jazdy, kartę pojazdu, dowód osobisty lub paszport, dowód własności pojazdu oraz dokument potwierdzający, że samochód jest ubezpieczony.

Trójkąt ostrzegawczy tak, gaśnica niekoniecznie

W każdym samochodzie, który porusza się po Norwegii, muszą znajdować się: deflektory świateł drogowych, trójkąt ostrzegawczy i odblaskowa kamizelka. Zaleca się posiadanie apteczki i gaśnicy, ale nie jest to obowiązkowe.

Według norweskich przepisów drogowych światła mijania muszą być włączone przez cały rok.

Pasy i podróżowanie z dzieckiem

Wszyscy pasażerowie samochodu muszą mieć zapięte pasy. Dodatkowo norweskie prawo nakazuje, by dzieci poniżej 150 cm wzrostu podróżowały w dostosowanym do ich rozmiarów foteliku.

Jak szybko pojedziesz?

Limit prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, w niektórych obszarach zabudowanych jest obniżony do 30 km/h. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu pojazdy poniżej 3,5 tony mogą poruszać się z prędkością 90-100 km/h (w okolicach Oslo nawet do 110 km/h). Na pozostałych drogach prędkość jest ograniczona do 80 km/h.
Limit prędkości w Norwegii wynosi od 30 km/h do 110 km/h
Limit prędkości w Norwegii wynosi od 30 km/h do 110 km/h Źródło: MN

9 tys. koron mandatu

W Norwegii lepiej nie przekraczać dozwolonej prędkości. Zbyt szybka jazda może słono kosztować. Wysokość kar waha się od 600 do 9 tys. koron za jedno wykroczenie. Wysokość mandatów jest ustalona w zarządzeniu o mandatach karnych za wykroczenia drogowe (Forskrift om forenklet forelegg i vegtrafikksaker).

Oprócz wysokich mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, policja może także  zatrzymać prawo jazdy.

Mandaty obowiązują już od przekroczenia prędkości o 1 km!

Nie pij alkoholu, nie rozmawiaj przez telefon

Kierowców, którzy jeżdżą w Norwegii „na gazie”, czekają bardzo wysokie mandaty. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,2 promila. Dotyczy on kierowców wszystkich pojazdów, włącznie z rowerem.

Norweskie leki, po których nie powinno się prowadzić, są oznaczone na opakowaniach czerwonym trójkątem.

Podobnie jak w Polsce, kierowca w Norwegii może korzystać z telefonu komórkowego podczas jazdy, jednak nie może trzymać go w ręku. Rozmawianie przez zestaw słuchawkowy jest dozwolone.

Telefony w razie wypadku

Informacje o telefonach alarmowych znajdują się na przykład w tunelach. W razie wypadku można skontaktować się z całodobową pomoc drogową:

– NAF: 08 505
– Falken: 02 222
– Viking: 06 000
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Sławek3

03-05-2020 10:26

Szkoda że twórca tego gniota nie wysilił się na wyszczegolnieniu różnic, np. jak zachowywać się w tunelach? Sztuka dla sztuki

kamil k*****l

19-07-2016 18:38

art napisany dla sztuki kpina i amatorszczyzna
naprawde nie wstydzicie sie wstawiac jakies gowna na kazdym kroku????
no chyba ze placicie po 90 kr tym co pisza i wtedy sie nei dziwie

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram