Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rewolucja w komunikacji miejskiej? Elektryczne bezzałogowe autobusy wkrótce na ulicach Oslo Transport i komunikacja
Magda Berbeć 26 czerwca 2017
12:44

Rewolucja w komunikacji miejskiej? Elektryczne bezzałogowe autobusy wkrótce na ulicach Oslo

4
Skomentuj
Screenshot screenshot/aftenposten.no
Już za kilka miesięcy mieszkańcy Oslo będą mogli skorzystać z zupełnie nowej możliwości poruszania się po mieście. Jak? Wystarczy, że ściągną aplikację Ruter, która pozwoli im... zamówić autobus. I to nie byle jaki – ekologiczny, elektryczny pojazd, który dowozi do celu bez angażowania w to kierowcy. A wszystko to w cenie zwykłego biletu!
Ruter, spółka odpowiedzialna za transport publiczny w stolicy Norwegii, od dawna zapowiadała, że elektryczne, samojeżdżące autobusy są przyszłością komunikacji miejskiej. Po tym, jak 16 czerwca norweski rząd złożył propozycję ustawy, która pozwalałaby na testy takich pojazdów na norweskich drogach, wizja ta ma szansę stać się realna.

Nowa usługa już w marcu

Nowa usługa w komunikacji miejskiej ma działać już od marca przyszłego roku. Umożliwią to zaproponowane przez rząd zmiany w prawie, które pozwolą na szersze zastosowanie technologii pojazdów poruszających się bez kierowców.

- Do tej pory przepisy prawne ograniczały możliwości testowania technologii samojeżdżących, a tym samym dalszego rozwoju. Otwierając się na wypróbowanie pojazdów niewymagających kierowców, rząd pozwala na dalszy rozwój i testowanie nowych technologii, a także przyczynia się do dobrych warunków konkurencji dla norweskich firm technologicznych – komentował Ketil Solvik-Olsen, minister transportu i komunikacji.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Jak to działa?

Autobusy będą testowane w ramach projektu próbnego. Ruter zapowiada, że pojazdów będzie od 10 do 20, co umożliwi faktyczne zbadanie tego, jak funkcjonują takie usługi. Bezzałogowe autobusy mają pojawić się w różnych dzielnicach miasta.

Każdy, kto zechce skorzystać z pojazdu, będzie mógł zamówić go przez aplikację. Czas oczekiwania ma wynosić kilka minut, a autobus zawiezie nas wszędzie, gdzie zechcemy, o ile mieści się to w testowanym obszarze. Po drodze zabierze też innych chętnych pasażerów.

W autobusach będą obowiązywać standardowe bilety komunikacji miejskiej.
screenshot
screenshot dn.no
screenshot
screenshot aftenposten.no
źródło: aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 27-06-2017 07:47

Nie sa w stanie sobie poradzic, zeby pociagi kursowaly regularnie I punktualnie, a biora sie za takie cuda. Bedzie jajo....

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas