Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Norweska stocznia zbuduje największe na świecie promy wodorowe

Monika Pianowska

19 kwietnia 2024 17:15

Udostępnij
na Facebooku
1
Norweska stocznia zbuduje największe na świecie promy wodorowe

Jednostki mają mierzyć 117 metrów. Myklebust Verft

Firma transportowa Torghatten Nord wybrała norweską stocznię Myklebust Verft do budowy dwóch największych na świecie promów wodorowych. Będą w stanie przewieźć do 120 samochodów, a mają się poruszać po najdłuższej w Norwegii trasie dla tego typu jednostek pomiędzy Bodø a Lofotami.
Historyczną umowę zawarto 18 kwietnia na promie „MF Værøy” w Bodø. 117-metrowe promy zasilane wodorem będą gotowe do transportu osób i pojazdów przez Vestfjorden planowo w 2026 roku. Dzięki temu, że jednostki będą bezemisyjne, uda się uniknąć wypuszczenia do środowiska około 26 ton. ton CO₂ rocznie.

Szansa na nową pracę

Myklebust Verft ma swoją siedzibę w Gursken na południe od Ålesund. Nowy kontrakt oznacza jednocześnie zwiększenie zatrudnienia i dużą aktywność w stoczni w nadchodzących latach. Zdaniem autorów projektu ruch pasażerski promami wodorowymi na tak długim i wymagającym odcinku nie był prowadzony nigdzie indziej na świecie.
Minister Transportu jest usatysfakcjonowany, że zadanie budowy promów wodorowych trafia do norweskiej stoczni. – Porozumienie pokazuje, że norweskie stocznie są konkurencyjne i przyczyni się do budowania większej wiedzy specjalistycznej w zakresie rozwiązań zeroemisyjnych – mówi minister transportu John-Ivar Nygård.
Źródła: myklebustverft.no, nssm.no, torghatten-nord.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


TOMASZ GROTYNSKI

21-04-2024 07:54

Promy wodorowe , a dlaczego nie elektryczne?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok