Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Transport i komunikacja

Lotnisko Sandefjord Torp się zamknie? Do tego mogą doprowadzić nowe zasady podatkowe

Monika Pianowska

20 grudnia 2022 18:55

Udostępnij
na Facebooku
6
Lotnisko Sandefjord Torp się zamknie? Do tego mogą doprowadzić nowe zasady podatkowe

Port lotniczy Torp Sandefjord jest lotniskiem pozarządowym, a więc nie otrzymuje wsparcia finansowego od państwa. stock.adobe.com/ fot. MAXSHOT_PL/ tylko do użytku redakcyjnego

Propozycja Komisji Podatkowej, aby zlikwidować system zwolnień podatkowych, może mieć poważne konsekwencje dla prywatnego lotniska Torp Sandefjord. Jego dyrektor obawia się, że w najgorszym razie port lotniczy trzeba będzie zamknąć.
– Jeśli to się urzeczywistni, nie widzę możliwości dalszego funkcjonowania lotniska. Jesteśmy całkowicie uzależnieni od tych dochodów – mówi dyrektor zarządzający Gisle Skansen w wywiadzie dla Sandefjords Blad. – Avinor ma swoją lokomotywę, Gardermoen, która poprzez sprzedaż bezcłową dotuje wiele innych lotnisk. W przeciwnym razie poniosłyby one ogromne straty – dodaje Skansen.
Już w budżecie państwa na 2023 r. proponuje się zmniejszenie o połowę ilości tytoniu, jaką pasażer może legalnie przewieźć, co samo w sobie będzie oznaczać stratę dla Torp w wysokości 10 mln koron. Port lotniczy Torp Sandefjord jest lotniskiem pozarządowym, a więc nie otrzymuje wsparcia finansowego od państwa, tak jak obiekty podlegające pod Avinor.

Ucierpią też sklepy

Skansen uważa, że propozycja Komisji Podatkowej będzie miała negatywny wpływ na kilka pozarządowych portów lotniczych, które stracą znaczną część dochodów.
Wyroby alkoholowe i/lub tytoniowe w ilości ograniczonej limitem można przywieźć tylko wtedy, kiedy jest się w stanie udokumentować opłacenie akcyzy w jednym z krajów członkowskich EOG.

Wyroby alkoholowe i/lub tytoniowe w ilości ograniczonej limitem można przywieźć tylko wtedy, kiedy jest się w stanie udokumentować opłacenie akcyzy w jednym z krajów członkowskich EOG.Źródło: stock.adobe.com/ fot. Tanya Keisha/ tylko do użytku redakcyjnego

Travel Retail Norway, właściciel i operator sklepów wolnocłowych na lotniskach Avinor w Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim i Kristiansand, także uznaje ​​propozycję za dramatyczną. Jeśli system zwolnień podatkowych wejdzie w życie, zniknie ponad 2 tys. miejsc pracy,a  Norwegowie będą jeszcze chętniej robić zakupy za granicą, twierdzi kierownik ds. komunikacjiw TRN, Haakon Dagestad w rozmowie z Dagbladet.
Na początku tego roku rząd zaproponował zmniejszenie o połowę kwoty bezcłowej na prywatny import wyrobów tytoniowych. Zmiana ta dotyczyła zarówno produktów zakupionych bez cła, jak i opodatkowanych za granicą. Obecnie władze rozważają rezygnację z programu zwolnień podatkowych. Komisja Podatkowa zaleca podwyższenie podatku od emisji CO2, żeby Norwegia osiągnęła cele klimatyczne oraz szersze wykorzystanie systemu podatków i ceł do wyceny innych działań szkodliwych dla zdrowia i środowiska.
Źródła: Dagsavisen, dinside.no, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Aleksandra Lukasiewicz

22-01-2023 11:58

Z Torp korzysta pewna ilosc osob z Oslo. Ale wiekszosc to pasazerowie z Agder i Vestfold. Nie ma powodu jezdzic z Arendal do Gardenmoen jak Torp jest blizej.

niewnikajcie

23-12-2022 06:44

Janusz-wizzair Grazynka-wizzair ,torp jest 120 km od oslo,to jak warszawka do radomia na lotnisko.hahahahaha

MałeMi

21-12-2022 22:14

Ludzie powrocą do dawnej komunikacji... ,a mianowicie do tratw na morzu...

Xx1

21-12-2022 14:32

Urzędnicy i politycy na poziomie Kononowicza, dążą do tego by nic nie było…

niewnikajcie

21-12-2022 06:06

i bardzo dobrze,wizzair,najgorsze linie

N O

20-12-2022 19:32

Niech wszystko pozamykają i wrócą do furmanek a zimą do sani.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok