Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kierowcy autobusów będą płacić za bilety. „To zorganizowana kradzież” Transport i komunikacja
Monika Pianowska 15 sierpnia 2019
08:00

Kierowcy autobusów będą płacić za bilety. „To zorganizowana kradzież”

12
Skomentuj
Kierowcy zrzeszeni w związkach zawodowych zgodnie stwierdzili, że to duże obciążenie. MN
Do tej pory zarówno osoby zatrudnione w Norwegii jako kierowcy autobusów, jak i członkowie ich rodzin, mogli korzystać z tańszego transportu publicznego na terenie swojego okręgu. Wiadomo już, że od przyszłego roku stracą ten przywilej – specjalne bilety dla pracowników zostaną opodatkowane.
Jeśli ustalony podatek wynosiłby 28 proc., dla zatrudnionych w branży jego wprowadzenie 1 stycznia 2020 będzie oznaczało roczne wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy koron. Zdaniem związkowców wielu z nich sobie na nie nie pozwoli.
Reklama

Nie wszystkich będzie na to stać

Jak podaje portal Klassekampen, w okręgu Møre og Romsdal nieopodatkowany bilet dla kierowcy autobusu jest wart 26 tys. koron, w przypadku czteroosobowej rodziny już 78 tys. Po opodatkowaniu przywileju do tańszego korzystania z przejazdów autobusami korzystający z niego obecnie zatrudnieni w branży będą się musieli liczyć z dodatkowymi opłatami. Jeśli podatek wyniósłby przykładowo 28 proc., byłaby to kwota rzędu 21 840 koron rocznie.

Kierowcy zrzeszeni w związkach zawodowych zgodnie stwierdzili na łamach norweskiej prasy, że to duże obciążenie i nie każdego będzie stać na takie wydatki, inni uznali, że bardziej opłaca się kupić używany samochód. Do tej pory nieopodatkowane przejazdy dla kierowców autobusów i ich rodzin były wpisane w układ zbiorowy pracy w Norwegii. W wyniku decyzji rządu o wycofaniu ulg na bilety związkowcy zapowiedzieli już przyszłoroczną walkę o wyższe wynagrodzenia dla zatrudnionych w branży.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 16-08-2019 21:48

Xx1 napisał:
Koledzy chyba dawno w Polsce nie byli Z tego co widzę jak wielu tu dobrze się ostatnio wiedzie to wstyd mi się przyznać jak ubogo żyją obecnie Polacy w Norwegi.

Może być \"ubogo\" i pięknie.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 16-08-2019 08:48

Xx1 napisał:
To wszystko trzeba sobie przeliczyć, w Polsce są dużo większe możliwości oszczędzania, chocby 5zl za kilo świni od rolnika (znam takich co po tyle kupują i robią z tego ekologiczne i pyszne wyroby). Pamiętajcie ze plując na Polskę plujecie na samych siebie...

Ja w kwestii formalnej.

Nie mozna robic ekologicznych wyrobow z miesa swin, co nie sa chodowane ekologicznei. Ekologiczna chodowla to wolny wybieg na swiezym powietrzu, dobre traktowanie zwierzat i naturalna pasza. Owa chodowla generuje koszty i one sa spore.
Na nawiasem mowiac, dla dobra planety i naszych potomkow powinnismy ograniczac spozycie miesa. Trzeba tez miec na sercu dobrobyt zwierzat, chodowanych w karygodnych warunkach i skazywanych na niepojete cierpienia.

Warto sie nad tym zastanowic, a nie prowadzic bezsensowna dyskusje nad tym, gdzie sie lepiej zyje.

Pod kazdym wzgledem zyje sie lepiej w Norwegii. Nie jest sie tutaj narazanym na nienawisc do wszystkiego, co odbiega od skrzywionego katolickieg pogladu o dobrym chrzescijanienie i prawdziewym polaku.

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Onty_Ja_Gabriel_3.
Onty_Ja_Gabriel_3. 16-08-2019 01:05

Xx1 napisał:
Ciężko spotkać Norwega który krytykuje swój kraj. Podobnie jest z innymi nacjami, które odniosły sukces. Obiektywnie patrząc Polacy maja wiele powodów do dumy, choćby nasza kiełbasa Polacy to ambitny i cwany naród, dlatego kiedy dostał możliwości to zaczął się rozwijać.
Gwoli ścisłości:
Kiełbasa to nie jest polski wytwór/ produkt, tylko Słowiański - Europejski.
W dawnej polsce kiełbasę jadali tylko możni jako rarytas.
Biedotę nie było na to stać.
Dlatego też nie przywłaszczaj sobie coś, co nie jest twoje, jak nie przymierzając, robi to obecnie, tylko jedna słuszna kociarska partia.
Mało tego, ta tak zwana \"polska kiełbasa\" nie jest obecnie aż tak dobra jak ogólnie się sądzi.
Lepsze i smaczniejsze są te niemieckie i południowo europejskie.
Niemniej, każdy sobie chwali swoje, a najlepiej te, które pamięta z własnego dzieciństwa.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 15-08-2019 22:43

Pisanie ze polska to dno jest niesprawiedliwe i to właśnie jest plucie. Ja pisałem ze poziom życia klasy robotniczej w Norwegi może sięgnąć dna jeśli utrzyma się obecna tendencja cięcia wszystkiego mimo ze już nie ma czego ciąć.

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 15-08-2019 22:38

Ciężko spotkać Norwega który krytykuje swój kraj. Podobnie jest z innymi nacjami, które odniosły sukces. Obiektywnie patrząc Polacy maja wiele powodów do dumy, choćby nasza kiełbasa Polacy to ambitny i cwany naród, dlatego kiedy dostał możliwości to zaczął się rozwijać.

20
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 15-08-2019 20:09

Koledzy chyba dawno w Polsce nie byli Z tego co widzę jak wielu tu dobrze się ostatnio wiedzie to wstyd mi się przyznać jak ubogo żyją obecnie Polacy w Norwegi. Osobiście popieram norweski socjalizm, ale ten z przed 10 lat, kiedy ludzie mieli równe szanse, kiedy ambitni i pracowici ludzie byli w stanie się tu czegoś dorobić. Dziś wydaje mi się ze dzieli się tu społeczeństwo na tych, którzy mają i pomnażają to i tych, którzy na to ich bogactwo pracują. Tylko coś tu się w ich ekonomicznych rachunkach rozjechało, przeciętna wypłata na niewiele starcza, szczególnie jeśli ktoś ma rodzinę i musi płacić kredyt lub czynsz za mieszkanie, tu już nie ma czego ludziom obcinać. O cenach żywności nawet nie pisze ponieważ wybór jest żałosny a wielu ma niedaleko do 40% tańszej Szwecji. Biedny obywatel jest kiepskim konsumentem i to się mści na gospodarce, na kieszeniach bogaczy również. 2600zl w pl / 0,43(kurs korony)= 6046kr x 4(statystycznie polska jest 4x tańsza)= 24186kr . Znam takich co mniej zarabiają ciężko pracując w Norwegi. To wszystko trzeba sobie przeliczyć, w Polsce są dużo większe możliwości oszczędzania, chocby 5zl za kilo świni od rolnika (znam takich co po tyle kupują i robią z tego ekologiczne i pyszne wyroby). Pamiętajcie ze plując na Polskę plujecie na samych siebie...

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
J M
J M 15-08-2019 18:16
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Rekordowa liczba rezygnacji z kart kredytowych w bankach w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas