Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Elektryczne hulajnogi opanują Oslo. Pierwsze są już dostępne Transport i komunikacja
Maja Zych 17 marca 2019
08:00

Elektryczne hulajnogi opanują Oslo. Pierwsze są już dostępne

2
Skomentuj
Elektryczne hulajnogi dostępne są też w polskich miastach, m.in. w Warszawie. pixabay.com / 3005398 / Pixabay License
Tej wiosny mieszkańcy Oslo zyskają zupełnie nową możliwość poruszania się po mieście – nawet kilkanaście firm planuje wprowadzić do stolicy elektryczne hulajnogi na wynajem. W poniedziałek 11 marca ruszyła już możliwość wypożyczenia sprzętu jednego z dostawców – oferta działa tak jak w przypadku rowerów miejskich czy samochodów, gdzie klienci wypożyczają sprzęt na minuty za pomocą aplikacji mobilnej.
Wynajem hulajnóg to trend, który dobrze przyjął się w wielu innych miastach na całym świecie, dlatego do tej pory aż jedenaście przedsiębiorstw wyraziło zainteresowanie inwestycją w norweski rynek.
Reklama

Pierwsze egzemplarze już w obiegu

Jako pierwsza na ulice Oslo swoje hulajnogi wprowadziła firma Voi, która ruszyła z projektem już w poniedziałek 11 marca. Na początek wystartowali z nieco ponad stoma egzemplarzami elektrycznego sprzętu o charakterystycznym pomarańczowym kolorze.
Voi nie jest jednak jedyną firmą, która zdecydowała się postawić na norweski rynek. Za wprowadzenie do stolicy elektrycznych hulajnóg weźmie się między innymi firma Urban Sharing, która stoi za systemami rowerów miejskich w norweskich i zagranicznych miastach. Planują wprowadzić nawet 400 elektrycznych jednośladów w rejonie Fornebu.

– To będzie w największym stopniu ciężka rywalizacja, jednak nie uważamy, żeby był to rynek, gdzie tylko jeden wygra wojnę – mówi dyrektor ds. technologii w Urban Sharing, Johan Høgåsen-Hallesby.

Pozostali dostawcy planują wprowadzenie swojego sprzętu na wiosnę lub latem, kiedy pogoda będzie bardziej dogodna do jazdy.

Obawiają się chaosu

W wielu zagranicznych miastach, w których elektryczne hulajnogi zostały już wprowadzone, narzeka się na chaos, który spowodowała usługa – wielu użytkowników nie przestrzega bowiem przepisów, zostawiając sprzęt w niedozwolonych miejscach. W efekcie hulajnogi tarasują drogi, chodniki oraz inne publiczne miejsca. Przedstawiciele firmy Voi zapewniają jednak, że i regulamin jest ściśle określony, a gmina będzie miała prawo do usunięcia źle zaparkowanego sprzętu, dlatego nie ma powodów do obaw o porządek w stolicy Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
artkopera
artkopera 05-04-2019 18:31

Tak szczerze to taniej będzie sobie po prostu zakupić hulajnogę niż ją wypożyczać. Przykład dobrej hulajki: m365pro.pl Ale jest to jakaś alternatywna opcja podróży.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sebastian Siemieniec
Sebastian Siemieniec 18-03-2019 23:25

"hulajnogi tarasują drogi, chodniki oraz inne publiczne miejsca" Ale sprane łby u tych norów. Byle by tylko móc ukarać! Tylko to ich rajcuje. Wielki problem z hulajnogą mają Lenie do potęgi entej.

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas