Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Transport i komunikacja

Ap chce zakazać samochodów na benzynę i ropę w Oslo

Redakcja

28 marca 2014 08:16

Udostępnij
na Facebooku
5
Ap chce zakazać samochodów na benzynę i ropę w Oslo

Zdaniem Partii Robotniczej (Ap) z Oslo do 2035 roku cały ruch w norweskiej stolicy powinien odbywać się pojazdami nieemitującymi spalin. Samochody na benzynę i ropę powinny zostać zakazane.


Zieloni czerwoni

– W naszej propozycji piszemy, że takie zasady powinny wejść w życie najpóźniej w roku 2035, ale należy to traktować jako liczbę symboliczną. Nie będziemy o nią kruszyć kopii. Ktoś może uznać, że to zbyt długi, a ktoś inny, że zbyt krótki czas - mówią przewodniczący Ap w Oslo, Jan Bøhler, i wiceprzewodnicząca, Grete Haugdal.

Propozycja zakazu ruchu po Oslo samochodów emitujących spaliny to część szkicu nowego programu środowiskowego Partii Robotniczej, opracowanego pod egidą Haugdal oraz działaczy socjalistycznej młodzieżówki AUF.


samochód 
 Fot. Wikimedia

 

Swoboda używania samochodu wg. lewicy

Haugdal i Bøhler są zdania, że potrzeba silniejszych środków prawnych, by zredukować szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenie powietrza w Oslo i okolicach oraz emisję gazów cieplarnianych.

Bøhler podkreśla jednocześnie, że propozycja jego partii nie stanowi zamachu na samochody jako takie:

- Chcemy, by ludzie mieli swobodę korzystania z samochodu, ale w Oslo i innych dużych miastach po prostu nie ma opcji, by w przyszłości po ulicach jeździły pojazdy emitujące tak wiele zanieczyszczeń. Już teraz musimy postawić jasną granicę, podobnie jak było to w przypadku wprowadzania uchwały o zakazie palenia w miejscach publicznych, jak długo jeszcze można będzie wjeżdżać takimi samochodami do Oslo. Dzięki temu zarówno kierowcy jak i producenci samochodów będą mieli czas, by się przygotować się, tak aby przejście na samochody, które nie zanieczyszczają środowiska odbyło się możliwie gładko.


korek 
 Fot. Archiwum MN

 

Naukowiec z Instytutu ekonomii transportu, Erik Pigenbaum, mówi, że na dzień dzisiejszy nie da się przewidzieć, kiedy samochody niewytwarzające szkodliwych emisji staną się powszechniejsze niż samochody napędzane paliwami kopalnymi i przypomina, że samochody mają długi okres życia:

- W roku 2035 z pewnością na norweskich drogach będą wciąż pojazdy na benzynę i ropę.Źródło: Dagens Næringsliv

Zdjęcie nagłówkowe: Wikimedia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


R. C.

28-03-2014 22:51

keri103 napisał:
Nastepny idiotyczny pomysl idioty. Lepiej, niech zrobia przelotowe swiatla! Np. na odcinku 150 metrow mamy trzy sygnalizacje swietlne i na kazdych sie stoi. Po drugie, niech zlikwiduja 85% spowalniaczy. Po trzecie, niech poza miastem bedzie te 80 km/h. Prawie wszedzie wokol duzych miast jest 60-70.

No tak drogi, oznakowanie, światła w tym kozojebskim kraju są katastrofalne.
Ale pomysły to mają za to kozojebsko zajebiste.

pati muzia

28-03-2014 20:51

komunofaszyści w natarciu, znowu kolejne zakazy aby pod pretekstem walki o środowisko nabić kasę producentowi pojazdów elektrycznych
jakie szkody dla srodowiska przynosi wyprodukowanie i potem utylizacja akumulatorow
wiecej niz dwa disle
a wyprodukowanie pradu ?

Brudny Harry

28-03-2014 20:47

komunofaszyści w natarciu, znowu kolejne zakazy aby pod pretekstem walki o środowisko nabić kasę producentowi pojazdów elektrycznych, każdy samodzielnie myślący wie o co w tym chodzi i na da się nabrać w lewackie bajeczki...

gdy słyszę hasło AP to rzygam na kilometr

Keri H

28-03-2014 15:29

Nastepny idiotyczny pomysl idioty. Lepiej, niech zrobia przelotowe swiatla! Np. na odcinku 150 metrow mamy trzy sygnalizacje swietlne i na kazdych sie stoi. Po drugie, niech zlikwiduja 85% spowalniaczy. Po trzecie, niech poza miastem bedzie te 80 km/h. Prawie wszedzie wokol duzych miast jest 60-70.

pati muzia

28-03-2014 14:39

jakies lobby elektryczne
przeciez jedyna fabryka w norwegi splajtowala

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok