Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
75-letni kierowcy nie trafią na badania? „Są zdrowsi i bardziej doświadczeni” Transport i komunikacja
Maja Zych 09 lutego 2019
08:00

75-letni kierowcy nie trafią na badania? „Są zdrowsi i bardziej doświadczeni”

Skomentuj
Obecnie w Norwegii jest około 60 000 kierowców powyżej 80 roku życia. Fotolia.com / Royalty Free
Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) i Ministerstwo Zdrowia chcą wprowadzenia zmian w obowiązkowych badaniach lekarskich dla kierowców, które pozwoliłyby lepiej dopasować prawo do obecnej sytuacji na drogach – zamiast 75-latków, obowiązkowe zaświadczenie od lekarza dotyczyłoby dopiero osób po ukończeniu 80 roku życia. Starsi kierowcy mają dzisiaj więcej doświadczenia i cieszą się lepszym zdrowiem – argumentują pomysłodawcy.
Propozycja jest o tyle zaskakująca, że w większości krajów prowadzi się debatę na temat obniżenia wieku obowiązkowych badań i coraz więcej mówi się też o zagrożeniach spowodowanym brakiem kontroli zdrowia starszych kierowców.
Reklama

Nie stanowią już zagrożenia

Zdaniem pomysłodawców stan zdrowia i doświadczenie dzisiejszych 75-latków są na tyle dobre, że obowiązkowe badania lekarskie dla kierowców w tym wieku są zwyczajnie niepotrzebne. Statystyki dotyczące wypadków na drogach mają też potwierdzać, że dopiero po osiągnięciu 80 roku życia wzrasta liczba zgonów i obrażeń wśród starszych osób.

– Dzisiejszy 75-latkowie mają długie doświadczenie w prowadzeniu we współczesnym ruchu w stosunku do tych, którzy są dziesięć-dwanaście lat starsi. To, a także fakt, że żyjemy dłużej i zdrowiej, sprawia, że sugerujemy podwyższenie granicy wieku dla obowiązkowych zaświadczeń lekarskich do 80 roku życia. Po skończonych 80 latach widać bowiem znaczący wzrost liczby wypadków – tłumaczy Bodil Rønning Dreyer ze Statens vegvesen.

Propozycją zajęła specjalna grupa robocza, a w następnej kolejności będzie ona oceniona przez Ministerstwo Transportu.

Zgodnie z obecnymi przepisami wszyscy kierowcy, którzy ukończyli 75 lat, muszą poddać się obowiązkowemu badaniu lekarskiemu. Po spełnieniu wszystkich kryteriów otrzymują zaświadczenie ważne 3 lata. Po kolejnym badaniu zaświadczenie może być ważne maksymalnie 2 lata.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas