Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś rozpoczyna się „spokojny tydzień”. Oto kilka propozycji, jak spędzić go w iście norweskim stylu Świąteczne pomysły
Iga Jaruszewska 09 kwietnia 2017
08:00

Dziś rozpoczyna się „spokojny tydzień”. Oto kilka propozycji, jak spędzić go w iście norweskim stylu

Skomentuj
Sprawdź dni wolne w kwietniu! MN
Den stillle uke, czyli spokojny (cichy) tydzień, rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a trwa aż do pierwszego dnia świąt. To dla Norwegów wyjątkowy czas na pograniczu zimy i wiosny, który często jest przeznaczany na dodatkowy urlop. Påskeferie to idealny moment na ostatni w sezonie wyjazd na narty, słodkie lenistwo z rodziną i przyjaciółmi w hyttcie lub spacery po mieście. Planując urlop warto przygotować się na trudne warunki na drogach.
Reklama

Długi weekend

Okres, który trwa od Niedzieli Palmowej (w tym roku wypadającej 9 kwietnia) aż do pierwszego dnia świąt (17 kwietnia) w Norwegii nazywa się Den stille uke, co po polsku można przetłumaczyć jako „spokojny (cichy) tydzień”. Okres wolny od pracy zaczyna się już w Wielki Czwartek, ale Norwegowie, którzy chcą mieć dłuższy urlop świąteczny, najczęściej biorą jeszcze dodatkowe 3 dni wolnego (poniedziałek, wtorek i środa). W ten sposób Wielkanoc (Påske) w Norwegii trwa całe 10 dni!

DNI WOLNE OD PRACY W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM W NORWEGII:

13.04 czwartek
14.04 piątek
16.04 niedziela
17.04 poniedziałek

Wielu Norwegów ferie świąteczne (påskeferie) przeznacza na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. W jaki sposób można wspólnie spędzić ten przyjemny czas?

Påsketurer – na hyttę i na narty!

Norwegowie w trakcie tygodnia poprzedzającego Wielkanoc często wyruszają na świąteczne wycieczki (påsketurer). Wielu z nich obiera kurs na hytty, czyli domki w górach, by spędzić tam czas na relaksie i słodkim leniuchowaniu w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Obowiązkowym wyposażeniem na taką wycieczkę są kremy do opalania, świeże pomarańcze i czekolada Kvikk Lunsj.
Podczas pobytu na hyttcie wielu Norwegów wykorzystuje ostatnią szansę na białe szaleństwo i oddaje się jeździe na nartach i sankach. W języku norweskim istnieje nawet zwrot påskeføre, który oznacza wielkanocny (często trochę rozpuszczony i „zużyty”)  śnieg na trasach narciarskich. W tym czasie mocniej zaczyna świecić słońce. Z påskeferie należy więc wrócić påskebrun, czyli z wielkanocną opalenizną. Popularne są też górskie wędrówki.

Bypåske, czyli święta po miejsku

Nie wszyscy Norwegowie na påskeferie opuszczają swoje domy – wielu z nich cieszy się spędzaniem Wielkanocy w mieście (tzw. bypåske). Przez część Wielkiego Tygodnia sklepy w Norwegii są pozamykane, ale większość kawiarni, restauracji i pubów pozostaje otwarta. Podczas spędzania bypåske popularne są więc spacery po mieście, wizyty w knajpach, na basenie, a także w wielu instytucjach kulturalnych: muzeach, teatrach czy operach. W trakcie Wielkiego Tygodnia w kościołach często organizowane są koncerty wielkanocne.

W wielu norweskich miastach w czasie ferii świątecznych organizuje się również specjalne wydarzenia. Prezentujemy kilka z nich:

Oslo:

Niektóre muzea w Oslo, jak np. Folk Museum czy Teknisk Museum oferują dla dzieci specjalne wielkanocne atrakcje. W Mathallen Oslo można np. wspólnie dekorować pisanki.

Oslo oferuje też liczne wydarzenia muzyczne. Co roku w Wielkanoc organizowany jest największy w Norwegii festiwal muzyki metalowej Inferno Metal Festival. Tegoroczna edycja potrwa od 12 do 15 kwietnia, a wystąpią m.in. Abbath, Possessed i Samael.

Z kolei miłośnicy muzyki poważnej mogą udać się do Opery Norweskiej, która w trakcie przerwy świątecznej organizuje serię koncertów wielkanocnych.

Bergen:

Restauracja Fløien Folkerestaurant 8 i 9 kwietnia organizuje wielkanocne warsztaty. Dzieci razem z rodzicami z kolorowych materiałów będą wykonywać świąteczne ozdoby – zające, kurczaki i wiele innych.

Więcej o tym, a także o innych wydarzeniach organizowanych w związku z Wielkanocą na Fløien w Bergen można dowiedzieć się tutaj.

Kristiansand:

W dniach 10 – 12 kwietnia Kristiansand Museum organizuje atrakcje wielkanocne dla dzieci, które będą mogły pomalować pisanki, odnaleźć ukryte przez wielkanocnego zajączka jajka i wziąć udział w quizie.

Od 12 do 17 kwietnia w Kristiansand będzie można też obejrzeć występy cyrku Arnardo. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

Dekorujemy domy!

Tradycją, którą także kultywuje się podczas påskeferie, jest dekorowanie domów. Do najbardziej popularnych wielkanocnych ozdób należą: bazie, pisanki, a także różne dodatki w żółtych kolorach: kurczaczki, kurki, jajka. Musi być wiosennie i wesoło!

Wielkie szwedzkie zakupy

Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) to w Norwegii dzień zakupów świątecznych, które są jednak dosyć nietypowe, ponieważ tego dnia można natknąć się na ogromne kolejki na granicy ze Szwecją. Wielki Czwartek nie jest w Szwecji dniem wolnym, dlatego też tamtejsze sklepy przeżywają prawdziwe norweskie oblężenie!

„Spokojny tydzień” to wyjątkowo przyjemny czas w roku, który powinien upływać na odpoczynku i zabawie. A wy jak przygotowujecie się do Wielkanocy?

Trudne warunki na drogach? Jest na to sposób

Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) zachęca, aby przed wyjazdem na święta lub wielkanocny urlop dokładnie zaplanować swoją podróż. W tym celu zachęca do korzystania ze strony Vegvesen Trafikk, gdzie możemy sprawdzić warunki pogodowe, listę zamkniętych dróg i utrudnień, zdjęcia z tras i inne przydatne informacje.
http://www.vegvesen.no/Trafikkbeta/
Według Statens Vegvesen, wyjazd na Wielkanoc planuje połowa Norwegów, a większy ruch oznacza większe ryzyko wypadku. Co roku w okresie wielkanocnym dochodzi do ok. 100 wypadków, w których dochodzi do obrażeń.

źródła: zoozanko.pl, zapiskispodpoduszki.blogspot.com, evewnorwegii.blogspot.com, visitoslo.com, visitnorway.com, vegvesen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas