Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Sport

Trondheim chce być gospodarzem MŚ w 2025. Miasto otrzyma ogromną dotację

Emil Bogumił

24 października 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Organizacja mistrzostw może wynieść 900 mln koron. Anna Nagel - www.skijumper.pl

Trondheim ma szansę zostać gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2025 roku. Jeśli tak się stanie, miasto otrzyma od rządu 180 mln koron na modernizację kompleksu skoczni narciarskich Granåsen. Póki co szanse Trondheim na organizację imprezy są dość wysokie, ponieważ… jest jedynym kandydatem.
O planowanej dotacji poinformowano 22 października. – Narciarstwo to nasz narodowy sport, [..] dlatego przeznaczamy rekordową dotację w wysokości 180 mln koron, aby mieć pewność, że obiekty będą nowoczesne i w jak najlepszym stanie – argumentowano w oficjalnym rządowym komunikacie prasowym.

Kandydat jest jeden

Choć rząd poinformował o decyzji, miasto otrzyma dotację tylko w przypadku przyznania mu prawa do rozegrania zawodów. Obecnie Trondheim jest jedynym kandydatem do organizacji imprezy w 2025 roku. Sytuacja nie powinna się zmienić – termin składania odpowiednich wniosków minął w maju. 

Mimo że kwota dofinansowania robi wrażenie, eksperci oraz lokalni politycy zauważają, że wsparcie ministerstwa –  choć bardzo potrzebne –  będzie jednak zbyt małe. Remont dwóch skoczni może bowiem przekroczyć 630 mln koron, a organizacja całego wydarzenia pochłonie około 900 mln koron. 
Decyzja o tym, czy Trondheim zorganizuje MŚ za kilka lat zapadnie wiosną 2020.

Poniżej: Przygotowania do zimy na skoczni w Trondheim

Mekka sportów zimowych

Trondheim jest corocznym przystankiem kombinatorów norweskich, biegaczy narciarskich oraz skoczków. Ponadto, jest jednym z gospodarzy męskiej oraz żeńskiej edycji norweskiego turnieju Raw Air. Ostatniej przebudowy tutejszych obiektów dokonano w 2008 roku.

Po raz ostatni mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w Trondheim w 1997 roku. Norwegowie zdobyli na nich 11 medali, w tym 4 złote. Ulegli jedynie Rosjanom. W ostatnich 2 latach starali się organizować czempionat w 2012 oraz 2023 roku. Dwukrotnie bezskutecznie.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram