kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Sport

Skoki nago i w duecie: nietypowa przeszłość norweskiego odkrycia w Pucharze Świata

Emil Bogumił

05 grudnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Po trzech konkursach PŚ Halvor Egner Granerud jest najlepiej skaczącym Norwegie w sezonie. Fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl

Halvor Egner Granerud, zwycięzca zawodów Pucharu Świata w fińskiej Ruce, od 17 roku życia startuje w międzynarodowych zawodach FIS. W środowisku znany był z nietypowych pomysłów. W przeszłości skakał w tandemie, kwintecie, a nawet… nago.
Reklama
Halvor Egner Granerud urodził się w maju 1996 roku w Oslo. Reprezentuje Asker Skiklubb. Jest prawnukiem pisarza Thorbjørna Egnera, jednego z najsłynniejszych norweskich twórców dla dzieci. Z tego powodu, jak i w wyniku nietypowych pomysłów, Halvor jest nazywany przez kolegów z Oslo „artystą”. Dał się poznać szerzej kibicom skoków narciarskich w 2012 roku. Na jednej ze skoczni kompleksu Holmenkollen oddał skok nago. Uwieczniony przez innych zawodników moment szybko wyciekł do sieci. Po latach został usunięty z oficjalnych kanałów norweskich skoczków. Nagranie zachowało się jednak wśród kompilacji nietypowych zachowań na skoczni.

Do skoku ubrań nie potrzeba

Przez nietypowe zachowanie na Holmenkollen Granerud mógł zostać zdyskwalifikowany. Skok bez kombinezonu i bielizny wywołał szok w norweskim środowisku. 16-letni Halvor został uratowany przez Clasa Brede Brathena, kierownika kadry A. – Granerud miał na sobie podstawowe wymagane wyposażenie, natomiast o stroju podczas treningów regulamin nie wspomina – wyjaśniał menedżer. Granerud mógł kontynuować karierę, dzięki zapisom o koniecznym sprzęcie potrzebnym do oddania skoku. Poza nartami wymagano jedynie butów i kasku. Przepisy nie wspominały o kombinezonie lub bieliźnie.
W grudniu 2016 Halvor Egner Granerud ponownie znalazł się na ustach narciarskiego świata. Na treningu w Oslo dowiedział się, że nie znalazł się w kadrze, która uda się na Turniej Czterech Skoczni. Zawodnik chciał pokazać trenerowi, że dysponuje nietuzinkową techniką, i skoczył w duecie. Wraz z kolegą z zespołu usiedli na belce startowej. Jeden z nich startował, siedząc na kolanach „współskoczka”. Wszystko udokumentował trener norweskiej kadry B. Twierdził, że nigdy wcześniej nic podobnego nie widział. Okazuje się, że dla Graneruda nie była to nowość. W 2013 roku skakał w Oslo w kwintecie, wraz z czterema kolegami. Wydarzenie było wówczas kontrolowane przez działaczy federacji.
W niedzielę, 29 listopada, Halvor Egner Granerud po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata W fińskiej Ruce okazał się niepokonany i uplasował się na pierwszej lokacie. Wysoka dyspozycja w dwóch poprzednich konkursach sprawiła, że Norweg zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Od soboty, 5 grudnia, zawodnicy rywalizować będą w rosyjskim Niżnym Tagile. Za Uralem zabraknie m.in. czołowych zawodników z Polski.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dobromirspoleczny

06-12-2020 22:54

Przeżyj to sam...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram