Sport

Raw Air Lillehammer: niesprawiedliwe warunki i groźne upadki

Emil Bogumił

10 marca 2020 12:05

Udostępnij
na Facebooku

Po wypadku Nika Križnar trafiła do szpitala. Fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl

Tegoroczna edycja Raw Air przebiega wyjątkowo burzliwie. Po odwołaniu zmagań w Oslo, nerwowo jest również w Lillehammer. Podczas poniedziałkowego konkursu zawodnicy rywalizowali w nierównych warunkach. Z kolei w trakcie zawodów pań, dwie skoczkinie zaliczyły groźnie wyglądający upadek.
W poniedziałek, na skoczni Lysgårdsbakken w Lillehammer, odbyły się konkursy kobiet i mężczyzn, które zastępowały odwołane zmagania w Oslo. W stolicy Norwegii organizatorów pokonała pogoda. W poniedziałek warunki również nie sprzyjały zawodnikom. Dziennikarze oraz internauci mocno skrytykowali organizatorów za przeprowadzenie zmagań w nieodpowiedni sposób.

Niesprawiedliwe zmagania mężczyzn

W poniedziałek do rywalizacji przystąpiło 50 zawodników, którzy uzyskali awans do konkursu w trakcie piątkowego prologu w Oslo. Jak ocenili polscy dziennikarze, w kuriozalnym konkursie zwyciężył Peter Prevc. Czołową trójkę uzupełnili Niemcy – Markus Eisenbichler oraz Stephan Leyhe.

Po pierwszej serii na 2. miejscu znajdował się Kamil Stoch. W finale konkursu oddał jednak słabszy skok i zakończył zawody na 7. lokacie. Punktowali również Dawid Kubacki i Piotr Żyła, którzy uplasowali się w trzeciej dziesiątce.

Klasyfikacji generalnej turnieju Raw Air przewodzi Marius Lindvik. Goni go 5 rywali z niewielką stratą – Stefan Kraft, Stephan Leyhe, Kamil Stoch, Ryoyu Kobayashi oraz Robert Johansson.

Dramatyczny przebieg konkursu kobiet

W poniedziałkowej rywalizacji pań najlepiej zaprezentowała się Japonka Sara Takanashi. Na podium stanęły również Norweżki – Maren Lundby oraz Silje Opseth. Zmagania przyćmiły jednak wypadki. Podczas treningu upadek zaliczyła Węgierka Virag Voros. Zawodniczka trafiła do szpitala z podejrzeniem urazu więzadeł bocznych w kolanie. Później wywróciła się również Austriaczka Chiara Hoelzl.

Dramatyczne zakończonie towarzyszyło próbie Słowenki Niki Kriznar. Skoczkini wpadła w bandy na końcu wybiegu.

Koronawirus storpedował świat skoków narciarskich

Wirus COVID-19 spowodował wiele utrudnień w rywalizacji pucharowej. Pierwszy weekend Raw Air odbył się bez publiczności. Z dodatkowych atrakcji, takich jak koncerty, zrezygnowali organizatorzy konkursów w Vikersund.

Największą stratą dla kibiców jest rozegranie Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich bez publiczności. O zmianach w Planicy poinformował słoweński rząd. W czwartek odbędzie się specjalne spotkanie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej z przedstawicielami kadr, podczas którego zostaną podjęte kolejne kroki, dotyczące zmagań w Słowenii.

O odwołaniu zmagań poinformował również Polski Związek Narciarski. W najbliższy weekend – w Zakopanem – miał odbyć się drugoligowy konkurs Pucharu Kontynentalnego.
Do zakończenia Pucharu Świata 2019/2020 pozostał jeden konkurs w Lillehammer oraz Trondheim i finałowe zmagania na obiekcie do lotów narciarskich w Vikersund. Panie, po Raw Air, udadzą się na dwa tygodnie do Rosji.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram