DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sport

Dawid Kubacki zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni. Polak dominował w Bischofshofen

Emil Bogumił

06 stycznia 2020 18:50

Udostępnij
na Facebooku

Dawid Kubacki jest trzecim Polakiem, który sięgnął po złotego orła. Anna Nagel, www.skijumper.pl

Dawid Kubacki zwyciężył w 68. Turnieju Czterech Skoczni. Polak triumfował w Bischofshofen, czym przypieczętował pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. Pozostali biało-czerwoni uplasowali się poza czołową dziesiątką.
Dawid Kubacki został trzecim Polakiem, który zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni - jednym z najbardziej prestiżowych cyklów w narciarstwie klasycznym. W minionych latach trofeum - złotego orła - odbierali Adam Małysz oraz dwukrotnie Kamil Stoch.

Polak największym faworytem do wygranej

Przed poniedziałkowym finałem cyklu, który tradycyjnie odbywa się w austriackim Bischofshofen w Święto Trzech Króli, Dawid Kubacki był liderem klasyfikacji generalnej 68. Turnieju Czterech Skoczni. Od trzech konkursów nie schodził z podium - był trzeci w Oberstdorfie oraz Ga-Pa i drugi w Innsbrucku.

Jego największym rywalem był Norweg Marius Lindvik, który stawał na pierwszym stopniu podium w Ga-Pa i Innsbrucku. Szanse na triumf mieli także Karl Geiger oraz Ryoyu Kobayashi.

Nokaut w pierwszej serii

Dawid Kubacki wytrzymał presję i próbował znokautować rywali już w pierwszej serii. Zadanie można uznać za wykonane. Polak skoczył 143 metry, czyli najdalej w całej stawce i był najbliżej zwycięstwa w konkursie, jak i całym Turnieju Czterech Skoczni. Za jego plecami znajdowali się Niemiec Karl Geiger i Norweg Marius Lindvik - najwięksi rywale w cyklu.

Do drugiej serii zmagań w Bischofshofen awansowali także Kamil Stoch i Piotr Żyła. Tylko jeden skok oddali Stefan Hula i Maciej Kot. Jakub Wolny odpadł w niedzielnych kwalifikacjach.

Trzeci Polak ze złotym orłem

W drugiej serii Dawid Kubacki skoczył 140,5 metra i powiększył przewagę nad rywalami. Nad drugim w konkursie - Karlem Gaigerem - miał 9,9 punktu przewagi. Nad drugim w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni - Mariusem Lindvikiem - 20,6 punktu.

Dawid Kubacki sięgnął dziś po drugi konkursowy triumf w karierze. Stanął na podium po raz trzynasty. Jest to jego kolejne tak znaczące osiągnięcie indywidualne. W minionym roku zdobył złoty medal Mistrzostw Świata.
Kolejny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w najbliższą sobotę. Zmagania przeniosą się do Włoch. W Predazzo, gdzie odbędą się zawody, przed rokiem triumfował... Dawid Kubacki.