Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Serial „Skam”. Fikcja przeniesiona do rzeczywistości – bohaterowie „żyją” w Internecie Rozrywka
Konstancja Suchanek 20 lutego 2016
08:00

Serial „Skam”. Fikcja przeniesiona do rzeczywistości – bohaterowie „żyją” w Internecie

Skomentuj
Bohaterowie serialu mają swoje konta na portalach społecznościowych. Screenshot/ Youtube/NRK P3
„Skam” to niezwykły serial. Nie dlatego, że jego fabuła jest wyjątkowa. Powód jest zupełnie inny – bohaterowie serialu mają swoje konta na Facebooku i Instagramie. Zdjęcia i filmy, które się na nich pojawiają, sprawiają wrażenie, jakby postaci istniały naprawdę, a fikcja stała się rzeczywistością.
„Skam”, czyli „Wstyd”, to norweski serial dla nastolatków. Stał się hitem, ponieważ w Internecie ożywił fikcyjne postaci – serialowi bohaterowie mają własne konta na portalach społecznościowych. Obserwując wpisy, które się tam pojawiają, nabiera się wrażenia, że postaci z serialu istnieją naprawdę.

„Wstyd” porusza problemy i przedstawia sytuacje, z którymi młodzi ludzie stykają się na co dzień –  od „russetiden”, czyli okresu imprezowego tuż przed ukończeniem szkoły średniej, przez problemy sercowe, po poważne kwestie, takie jak akceptacja w społeczeństwie czy tolerancja.
Reklama

Świat z perspektywy nastolatki

Główną bohaterką serialu jest piętnastoletnia Eva – to właśnie z jej perspektywy widz patrzy na świat. Pozostałe postaci to przede wszystkim znajomi dziewczyny ze szkoły.

Zarówno Eva, jak i kilkunastu innych bohaterów, mają swoje konta na Facebooku i Instagramie. Zdjęcia i filmy, które się na nich pojawiają, pokrywają się z serialowymi wydarzeniami. Konta bohaterów „Skam” obserwuje już ponad 80 tys. osób.

Na oficjalnej stronie internetowej serialu zamieszcza się zrzuty ekranu z rozmów na komunikatorze oraz wiadomości tekstowych, które serialowe postaci wysyłają do siebie nawzajem. Treść każdej z rozmów i wiadomości jest spójna z fabułą poprzedniego odcinka serialu, a jednocześnie zapowiada, co wydarzy się w kolejnym.

Eksperyment, który odniósł duży sukces

Eksperyment, który polegał na ożywieniu w sieci fikcyjnych postaci, okazał się sukcesem – zapewnił produkcji nie tylko prestiżową nagrodę  „Natt&Dag” za najlepszy serial 2015 roku, ale również ogromną popularność.

Pierwszy sezon serialu transmitowano na kanale NRK jesienią ubiegłego roku. Niemal od samego początku cieszył się wśród młodych ludzi dużą oglądalnością, a jego zasięg wzrósł jeszcze bardziej, gdy odcinki udostępniono w sieci. Na początku stycznia pierwszy odcinek obejrzało 253 tys. widzów, a statystyki wciąż rosną. Już w marcu ukaże się drugi sezon serialu.

– „Skam” to innowacja w świecie seriali nie tylko ze względu na materiały uzupełniające, które można znaleźć w Internecie. Główni bohaterowie to osoby o złożonych i silnych charakterach. Takie postaci nieczęsto ogląda się w norweskiej telewizji –  komentuje doktor Gry Cecilie Rustad z Uniwersytetu w Oslo.

Gwiazdy serialu, których nikt nie zna

Mimo że „Wstyd” ma wielu widzów, mało kto wie, kim są aktorzy, którzy wcielili się w główne postaci. NRK zakazało młodym gwiazdom udzielania wywiadów.

– Chcemy, aby uwaga publiczności skupiła się tylko i wyłącznie na serialu. Aktorzy są bardzo młodzi i uważamy, że to dobrze, że nie mówi się o nich w mediach. Dzięki temu mogą dalej żyć swoim dotychczasowym życiem i cieszyć się młodością –  tłumaczy Håkon Moslet, przedstawiciel NRK.

„Skam” obejrzeć można na stronie internetowej kanału telewizyjnego NRK. Konta społecznościowe bohaterów i wszystkie inne dodatki do serialu znajdują się natomiast na stronie.


Źródła: skam.p3.no, nrk.no, dagbladet.no
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas