Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Zasiłki na dzieci w Norwegii
Sprawdź
Zasiłki dla bezrobotnych w Norwegii
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
Rozrywka

Polsko-norweska wystawa poświęcona Ludwikowi Szacińskiemu


Wystawa w Krakowie / Foto: MN
3. sierpnia uroczyście otwarta została w Krakowie wystawa poświęcona Ludwikowi Szacińskiemu – królewskiemu fotografowi z Christianii.

Wystawa jest rezulatatem współpracy Opplandsarkivet avd. Maihaugen i Archiwum Państwowego w Krakowie, w ramach projektu Polska emigracja w Norwegii w ciągu ostatnich 200 lat finansowanego przez EEA Grants i Norway Grants.

Otwarcie uświetniła swoją osobą pani Sidsel Bleken, radca ambasady norweskiej w Warszawie. Wystawa w Krakowie trwać będzie do końca sierpnia.

Kim był Ludwik Szaciński?

Niewiele osób potrafi odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jego postać jest niemal nieznana w Polsce. Natomiast w Norwegii uchodzi za jednego z najważniejszych fotografów w historii norweskiej fotografii.

Ludwik urodził się w Suwałakach w 1844 roku. Uczył się w warszawskiej Szkole Kadetów i jako jeden z wielu młodych chłopców brał udział w powstaniu styczniowym. Ciężko ranny, z ciążącym na nim wyrokiem śmierci za udział w powstaniu, musiał uciekać z kraju.

Przez rok wraz z przyjaciółmi wędrował po Europie, poznając jednocześnie tajniki fotografii. Ludwik na stałe osiadł w Christianii, gdzie dzięki swojemu talentowi, a także umiejętności nawiązywania kontaktów towarzyskich rozpoczął swoją karierę.

W stosunkowo krótkim czasie stał się najbardziej poszukiwanym fotografem w stolicy. Był wielokrotnie nagradzany na wielu międzynarodowych wystawach, a w 1888 roku uzyskał tytuł nadwornego fotografa rodziny królewskiej.

Pomimo pięknej żony i wspaniałej kariery, Szaciński nie był człowiekiem szczęśliwym. Tęsknił za Polską, do której nie mógł wrócić. W trzydzieści lat po opuszczeniu ojczyzny Ludwik popełnił samobójstwo. Pozostawił po sobie dziesiątki tysięcy zdjęć.

Muzeum miejskie w Oslo (Oslo Bymuseum) ma osobne archiwum poświęcone działalności atelier Szacińskiego. Niewielka część zbiorów została zdigitalizowana i umieszczona w Internecie, na stronie www.oslobilder.no

Ludwik Szaciński będzie jedną z postaci polskiej emigracji prezentowaną na wystawie w Maihaugen w Lillehammer. Otwarcie wystawy odbędzie się 4. września. Sama wystawa trwać będzie do końca roku.

Zapraszamy!
Reklama
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas