Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
W tych branżach pracowników jest już dosyć Praca w Norwegii

W tych branżach pracowników jest już dosyć

Skomentuj
Nowo wyszkoleni, niedoświadczeni pracownicy będą teraz przeżywać ciężkie czasy. Miejsc pracy jest coraz mniej, a kandydatów przybywa.


- Rynek pracy zauważalnie wyhamował, jest znacznie gorzej w porównaniu z sytuacją, która miała miejsce jeszcze kilka miesięcy temu - mówi Adil Osmani, redaktor naczelny i właściciel portalu ogłoszeniowego rubrikk.no. Portal zbiera ogłoszenia z 420 norweskich stron, więc Osmani twierdzi, że dobrze orientuje się w sytuacji na rynku pracy. Okazało się, że wybór pracy znacznie zmniejszył się od ubiegłego roku.

Od czerwca zeszłego roku do czerwca 2014 zanotowano 17 % spadek ofert pracy dla wszystkich branż.

- Firmy, które chcą przeprowadzić redukcje zatrudnionych przestają zatrudniać nowe osoby. Sektory takie jak administracja, ekonomia i budowlanka jeszcze długo nie zaczną masowo zatrudniać nowych pracowników - mówi Osmani.

Adil Osmani
Adil Osmani, fot. tu.no

Mniej pracy w handlu i ekonomii


Typowe prace biurowe zanikają, bo sposób ich wykonywania nie jest efektywny. W rejestrze NAV zapisanych jest obecnie 6666 urzędników, którzy szukają zajęcia, czyli aż o 14 % więcej w porównaniu z czerwcem zeszłego roku. Podobnie rzecz ma się w administracji, rachunkowości i sprzedaży. To ciężkie czasy dla nowo wykształconych, którzy muszą konkurować z doświadczonymi pracownikami.

Pewną branżą wydaje się być IT, gdzie pracownicy są poszukiwani przez cały czas, a sam sektor i technologie prężnie się rozwijają. 

biuro
Major Nelson/Flickr.com

Setki chętnych na stanowisko sprzedawcy


Od lata 2013 ilość wolnych stanowisk w handlu spadła o 16 %. To sprawia, że właściciele sklepów mogą przebierać w CV kandydatów na sprzedawców. Nic nie wskazuje na to, że o pracę wkrótce będzie łatwiej, wielu właścicieli sklepów chciałoby zredukować liczbę zatrudnionych.

Osmani jest zdania, że przedstawiciele branży budowlanej i dostawcy również zaczną zastanawiać się nad tym, czy potrzebują tak duże jak obecnie liczby pracowników. W ubiegłym roku w NAV zarejestrowało się 1100 bezrobotnych pracowników budowlanych, a ofert pracy jest coraz mniej.

CV


Sektor publiczny się wyróżnia


W większości branż nie ma dużego zapotrzebowania na nową siłę roboczą, zupełnie inaczej dzieje się jednak w sektorze publicznym - tam wolnych stanowisk jest nawet więcej niż rok temu. Potrzeba więcej nauczycieli i naukowców. Największy wzrost zanotowano jednak w dziedzinie usług publicznych i zarządzania. W zeszłym roku wolnych stanowisk było 924, obecnie ponad 1350.

Duży wybór mają również artyści, muzycy, sportowcy, bankowcy, ubezpieczyciele i finansiści.

Wielu młodych dorosłych bez pracy


Osoby, które są aktywne na norweskim rynku pracy, niezależnie od tego, czy są zatrudnione, czy poszukują zajęcia, tworzą tamtejszą siłę roboczą.

MN


W ostatnich latach siła robocza utrzymywała się na stałym poziomie, było to ok. 70 % całego społeczeństwa. W takiej sytuacji ciężko będzie nowym osobom na rynku pracy znaleźć zajęcie. NAV podaje, że ok. 2,7 % siły roboczej nie ma obecnie pracy (ok. 73 458 osób, w stosunku do ubiegłego roku nastąpił 10 % wzrost).

Najczęściej bez pracy zostają młodzi dorośli. W grupie 20-24 latków było 10 278 bezrobotnych w czerwcu 2014, rok wcześniej 9804, to 5 % wzrost. Największe bezrobocie zaobserwowano w grupie wiekowej 40-59, to 14 % wszystkich norweskich bezrobotnych.

Branża

Ilość ofert pracy w czerwcu 2013

Ilość ofert pracy w czerwcu 2014

Spadek

Organizacje dobra publicznego/religijne

151

59

- 61 %

Sprzątanie/renowacje

223

89

- 60 %

Obsługa klienta/usługi osobiste

508

241

- 53 %

Konsultanci/wolne zawody

228

117

- 49 %

Administracja/prace biurowe

2494

1430

- 43 %

Budownictwo/mechanika

3402

2078

- 39 %

Przemysł naftowy

1347

892

- 35 %

Media/dziennikarstwo

176

118

- 33 %

Ekonomia/rachunkowość

1031

719

- 30 %

Inżynieria

1321

1023

- 23 %

 

Źródło: nrk.no, zdjęcie frontowe: MN/K.Lukina

 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas