Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pytanie tygodnia: Dwutygodniowy urlop opiekuńczy ojca (omsorgspermisjon) – na czym polega i kiedy można go wykorzystać? Praca w Norwegii
Iga Jaruszewska 25 października 2016
08:00

Pytanie tygodnia: Dwutygodniowy urlop opiekuńczy ojca (omsorgspermisjon) – na czym polega i kiedy można go wykorzystać?

Skomentuj
W Norwegii ojciec dziecka może liczyć na tzw. omsorgspermisjon, czyli 2-tygodniowy urlop opiekuńczy. Fot. fotolia - royalty free
Nie tylko matce przysługują przywileje związane z przyjściem potomstwa na świat. W Norwegii ojciec dziecka może liczyć na tzw. omsorgspermisjon, czyli 2-tygodniowy urlop opiekuńczy.
Reklama

Słyszałam, że pracodawca po porodzie może dać ojcu dziecka 2 tygodnie wolnego (płatnego lub nie) w zależności od firmy. Jednak czy to wolne przysługuje ojcu od razu po narodzeniu dziecka – przez pierwsze dwa tygodnie, czy może je wykorzystać w późniejszym terminie, tak jak to jest w Polsce?

– zastanawia się nasza czytelniczka. Odpowiadamy.
Omsorgspermisjon to 2-tygodniowy urlop opiekuńczy ojca, który można wykorzystać na pomoc przy opiece nad dzieckiem tuż po jego narodzinach. Prawo do takiego typu urlopu jest określone w ustawie o środowisku pracy. Nie należy mylić tego typu urlopu z urlopem ojcowskim (fedrekvote), będącym częścią urlopu rodzicielskiego, przeznaczoną dla ojca dziecka.

Omsorgspermisjon może zostać przeniesiony z ojca dziecka na inną osobę pomagającą matce, w przypadku gdy np. rodzice dziecka nie mieszkają razem.

Kiedy można go wykorzystać?

Ustawa mówi, że dwa tygodnie urlopu można wykorzystać „w związku z narodzinami dziecka". Nie jest podany określony punkt czasowy, w którym należy te dwa tygodnie wykorzystać. Zwyczajowo urlop ten jest wykorzystywany w okresie dwóch tygodni przed narodzinami dziecka lub do dwóch tygodni po narodzinach, bo w tym właśnie okresie matka najbardziej potrzebuje wsparcia przy opiece nad dzieckiem.

Czy urlop jest bezpłatny?

Niestety prawo do samego urlopu nie determinuje prawa do jakiegokolwiek świadczenia z NAV w tym czasie lub wynagrodzenia od pracodawcy. Oznacza to, że w punkcie wyjściowym urlop jest bezpłatny. Jednakże wielu pracodawców decyduje się wypłacać pracownikowi całkowite lub częściowe wynagrodzenie za ten okres nieobecności w pracy. Prawo do uzyskiwania wynagrodzenia w czasie omsorgspermisjon może być również ustalone w umowach zbiorowych (tariffavtaler). Przykładowo, pracownicy sektora państwowego mają prawo do wynagrodzenia w trakcie urlopu zgodnie z umową zbiorową dla tego sektora.

Urlop przysługuje również w przypadku dzieci adoptowanych i przysposobionych w związku z przejmowaniem obowiązków rodzicielskich.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas