Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pracy jest więcej niż fachowców: nad fiordami potrzeba siły roboczej. Szczególnie w Oslo Praca w Norwegii
Monika Pianowska 15 maja 2019
15:04

Pracy jest więcej niż fachowców: nad fiordami potrzeba siły roboczej. Szczególnie w Oslo

11
Skomentuj
W równie trudnej sytuacji z zatrudnieniem co budowlanka znajdują się norweskie firmy ze służby zdrowia. fotolia.com/ royalty free
Według najnowszych danych NAV (Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej) powiększają się braki w sile roboczej wśród norweskich przedsiębiorstw. Podczas gdy w ubiegłym roku szacowało się, że niedobór pracowników wynosi 45 tys. osób, w 2019 liczba ta wzrosła o 15 tys. Największy problem z obsadzeniem wolnych stanowisk ma branża budowlana.
Jednocześnie, jak dowodzi raport rządowy zaprezentowany przy okazji ogłoszenia zmian po zrewidowaniu planu budżetowego na bieżący rok, 3 na 5 wolnych miejsc pracy w Norwegii zajmują imigranci zarobkowi. Porównano w nim wyniki z pierwszych kwartałów 2018 i 2019 roku.
Reklama

Największe braki w budowlance

Najnowsze dane NAV z jednej strony napawają optymizmem, bo w Norwegii przybywa stanowisk pracy, z drugiej jednak zdaje się brakować rąk do jej wykonywania. Największy deficyt notuje się w branży budowlanej, gdzie szacunkowo do obsadzenia stanowisk potrzeba 14,3 tys. ludzi. To o 6,4 tys. więcej niż przed rokiem. Poszukuje się szczególnie stolarzy, elektryków, cieśli i hydraulików.

W równie trudnej sytuacji z zatrudnieniem znajdują się norweskie firmy ze służby zdrowia. Tam bowiem potrzeba 12 750 pracowników, czyli o 950 więcej niż w 2018. Poszukuje się szczególnie pielęgniarek (4,5 tys. stanowisk) i dyplomowanych pielęgniarek (1,1 tys. stanowisk). W branży teleinformacyjnej deficyt siły roboczej wynosi 6,5 tys. pracowników.
Co piąte przedsiębiorstwo w Norwegii w ciagu minionych trzech miesięcy miało problem ze znalezieniem fachowców na wolne stanowiska, co oznacza wzrost w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Najwięcej firm z deficytem siły roboczej odnotowuje się w Oslo i w okolicach Oslofjordu, podczas gdy najmniejsze kłopoty z zatrudnieniem zdają się mieć te funkcjonujące w okręgach Agder i Trøndelag.

Mniej nowych norweskich pracowników

W pierwszym kwartale bieżącego roku w kraju fiordów powstało 50 tys. nowych miejsc pracy. Jak mówią dane ostatniego raportu rządowego, 30 tys. z nich przypadło w udziale obcokrajowcom. Szczególny wzrost dało się zauważyć w przypadku obywateli państw  Europy Środkowo-Wschodniej przyjeżdżających do pracy w Norwegii na krótko.

Rząd poinformował, że w pierwszym kwartale 2019 roku w Norwegii pracowało o 50 tys. osób więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. 21 tys. z tych, którzy znaleźli w ciągu ostatnich miesięcy zatrudnienie w kraju fiordów, to przyjezdni z Europy Środkowo-Wschodniej, przebywający w Norwegii już od jakiegoś czasu. Kolejne 9 tys. świeżo zatrudnionych to Europejczycy, którzy nie planują zabawić nad fiordami przez lata.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
55555555 55555555
55555555 55555555 17-05-2019 00:06

Polska zła...Polacy źli...tylko oni geniusze.... Polscy?! ... jak to możliwe?

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 16-05-2019 17:35

Polacy za granica narzucają sobie dużo większe tempo niż w kraju, branże, która opanujemy sprowadzamy na psy, później marudzimy ze nam zle i jedziemy do innego kraju. Na szczęście młodsze pokolenia, choć są nazywane leniwymi są mądrzejsze. Ja osobiście w każdej branży pracowałem jak głupi, ale się ceniłem, jednak zawsze jest granica stawki, po której już nie ma zleceń.

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 16-05-2019 17:34

...chłopy pomyślta!
...mam zagadke dla ,,was,,,
....czy jest chociaz jeden kraj w których polscy pracownicy po chwilach ,,chwały,,
...nie zostali znienawidzeni
...USA,Irlandia,GB,Holandia,Niemcy,itd... znienawidzeni!
...a były momenty,, chwały,,
...USA do dziś wspomina Solidarność,Irlandczycy byli dla Nas jak bracia jeszcze niedawno,Anglicy pokochali Nas za dywizjon 303,Holendrzy szanowali za waleczność pod Grunwaledem,Belgowie dziękowali za księzniczke Matylde polskiego pochodzenia,itd...
...kiedy Norwegowie nas wyplują?????????

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kris ***
kris *** 16-05-2019 15:29

W Oslo na norweskich budowach zaczeli wprowadzać od jakiegoś czasu tak zwane WYŚCIGI SZCZURÓW kosztem jakości i zdrowia które sa dla mnie najważniejsze .Jeszcze projekt dobrze nie wystartuje A już ma odległe opóźnienia, chore. Współczuję tym którzy kupują takie mieszkania,Tyle milionów koron A jakość wykonania porażająca . Polacy są gonieni ciągle ino terminy i terminy

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 15-05-2019 20:34

...to sa zle wiesci dla wszystkich
...trudno bedzie o podwyzke

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas