Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polacy szukają pracy wakacyjnej w norweskiej służbie zdrowia Praca w Norwegii

Polacy szukają pracy wakacyjnej w norweskiej służbie zdrowia

1
Skomentuj

Na norweskich portalach z ogłoszeniami o pracę nieustannie pojawiają się nowe anonsy dotyczące pracy w sektorze zdrowia. Wiedzą o tym Polacy i Szwedzi, którzy chcą dorobić podczas letnich miesięcy.


Końcówka lutego to, mogłoby się wydawać, termin odległy wakacjom. Kto pomyślałby o ciepłych, słonecznych miesiącach, kiedy za oknami hula wiatr, pada śnieg, a temperatury często nie przekraczają zera. A jednak. O wakacjach i możliwościach zarobkowania w tym okresie intensywnie myślą już osoby, które chcą podjąć pracę w sektorze zdrowia. Letni zastrzyk gotówki to coś, na co wielu imigrantów czeka cały rok.

Zdrowotne wyjazdy


W gminie Verdal termin składania podań o pracę wakacyjną w sektorze zdrowia upłynął już 23 lutego. Większość chętnych to osoby ze Szwecji i z Polski.

- Otrzymaliśmy 118 zgłoszeń. Chcielibyśmy, żeby więcej z osób zgłaszających posiadało odpowiednie wykształcenie medyczne - powiedziała Ranveig Rotmo, która zajmuje się w gminie działem opieki domowej.

Rotmo cieszy się, że praca wzbudza duże zainteresowanie. Nie ma nic przeciwko zatrudnianiu obcokrajowców, ale pod warunkiem, że w dobrym stopniu opanowali język norweski.


Zapraszamy wszystkich


Anne Kari Haugdal, zajmująca się kwestiami dobrobytu w gminie Verdal informuje, że wszyscy pracownicy są tam mile widziani:

- Zapraszamy wszystkich, bez względu na pochodzenie, trzeba tylko mówić dobrze po norwesku.

Gmina Vardal ma często problemy ze zorganizowaniem pracowników zastępczych, a władze przewidują, że w przyszłości problem tylko się nasili. Latem aż 50 pracowników dojeżdżających do domów pacjentów weźmie urlop, zastąpią ich obcokrajowcy.

CV
Dobrze napisane CV to podstawa. Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci!

Kilka lat temu pracodawcy z sektora zdrowia próbowali do prac wakacyjnych np. w domach opieki dla osób starszych przyciągnąć norweskich nastolatków (kandydat musiał mieć minimum 16 lat). Pomysł nie przetrwał - młodzież nie posiadała wiedzy, kompetencji ani umiejętności. Obawiano się o zdrowie starszych osób.

Od czego zacząć poszukiwania?


Już kilka razy pisaliśmy o tym, od czego zacząć poszukiwania pracy wakacyjnej. Nasz wskazówki dotyczą wszystkich branż, nie tylko sektora zdrowia. Zapoznajcie się z naszym podstawowym poradnikiem dla osób poszukujących wakacyjnego zajęcia. Wakacje to w Norwegii czas wyjazdów, często z urlopu w jednym terminie korzystają całe działy lub nawet firmy, mówimy wtedy o tzw. fellesferie. Fachowe umiejętności to nie wszystko! Pracodawcy wymagają też minimum podstawowej znajomości języka norweskiego. Tę zdobędziecie na przykład poprzez naukę na naszym darmowym kursie.

Zbieranie truskawek
Jeszcze kilka lat temu praca wakacyjna w Norwegii kojarzyła się wyłącznie ze zbieraniem truskawek.
Dziś pracy można szukać w wielu innych branżach.


Warto wiedzieć, na co uważać podczas poszukiwania wakacyjnej pracy. Prawa pracownika obowiązują wszystkich - żądajcie podpisania umowy, ustalenia stawki za nadgodziny, ustalcie co z kosztami dojazdu itp. Gdzie szukać ofert? Pomocna będzie wyszukiwarka ofert pracy, w której nieustannie pojawiają się nowe ogłoszenia.

Jeśli już teraz jesteście pewni, że nie zdążycie znaleźć zajęcia na wakacje przed rozpoczęciem lata, to zobaczcie co na temat szukania wakacyjnej pracy na ostatnią chwilę mówili specjaliści. Wakacyjna praca to dobra okazja na nieco lepsze poznani kraju i zdecydowanie, czy chce się w nim zostać na stałe.


Źródło: Innherreds Folkeblad Verdalingen, ap.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Szukasz pracy w Norwegii? Najlepszą zdobędziesz z profesjonalnym cv
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Magdalena Kajzer
Magdalena Kajzer 25-02-2015 15:16

Zimą można było wyjechać do Anglii do pracy jako opiekunka, w zastępstwie, a teraz w wakacje, na sezon do Norwegii. Cieszy to, że w Norwegii rośnie liczba branż, w których można szukać zatrudnienia (zwłaszcza sezonowo).

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas